Uszanowanie rodziców w akcie ślubu

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu #6179 przez Stanisława Markowska
Uszanowanie rodziców w akcie ślubu was created by Stanisława Markowska
Czy ktoś z forumowiczów może mi napisać na czym polegało sformułowanie w akcie ślubu z 1814 roku : "Złożył Akt uszanowania Rodzicom wyżej wzmiankowanym w obecności Naszej"? Czy oznacza to że rodzice byli obecni na ślubie? Serdeczności. S. Markowska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu #6181 przez Edyta Matejek
Replied by Edyta Matejek on topic Odp: Uszanowanie rodziców w akcie ślubu
Przeglądając ostatnio metryki ślubu z początku XIXw. też spotkałam się z "aktem pozwolenia i uszanowania". Z metryki wynikało, że rodziców Pana Młodego na ślubie nie było i zamiast ustego udzielenia zgody na małżeństwo został przedstawiony ww. dokument. Są to jednak tylko moje przypuszczenia.

Pozdrawiam
Edyta

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Wojtek Cichecki
  • Wylogowany
  • Użytkownik
  • Użytkownik
  • Poszukiwane nazwiska: Cichecki, Knapik, Golis
Więcej
11 lata 9 miesiąc temu - 11 lata 9 miesiąc temu #6182 przez Wojtek Cichecki
Replied by Wojtek Cichecki on topic Odp: Uszanowanie rodziców w akcie ślubu
Witam

Wedle mojej wiedzy "akt uszanowania" wynikał z ówczesnych przepisów, a konkretnie z artykułu 151 Kodeksu Napoleona który mówił:

Dzieci familii, doszedłszy lat wieku swego oznaczonych artykułem 148, obowiązane będą przed zawarciem małżeńskiego związku, prosić przez uroczysty akt uszanowania, o radę oyca i matki, albo dziadów i baby, gdy oyciec i matka nie żyją, lub są w niemożności oświadczenia woli swoiei. (...)

Czyli wg. mnie chodzi po prostu o "zezwolenie" rodziców na zawarcie małżeństwa... Czy ktoś to może potwierdzić?

edit:
Może zacytuję cały Dział I - O warunkach potrzebnych do możności zawarcia małżeństwa (art. 144-164) - może to rzuci nieco więcej światła:

144. Mężczyzna nie skończywszy lat ośmnastu, a kobieta piętnastu, nie mogą małżeństwa zawierać.
145. Może jednak Cesarz dla przyczyn ważnych, dadź dyspensę na lata.
146. Nie masz małżeńskiego związku, gdzie nie masz zezwolenia.
147. Nie można zawierać drugiego związku, bez rozwiązania pierwszego.
148. Syn przed skończonym dzwudziestym piątym rokiem wieku swego, a córka przed skończonym dwudziestym pierwszym, nie mogą zawierać małżeństwa, bez zezwolenia oyca swego i matki; w przypadku różności zdań, dosyć iest na zezwoleniu oyca.
149. Jeżeli iedno z rodziców umarło lub iest w niemożności oświadczenia woli swoiey, dosyć iest na zezwoleniu drugiego.
150. Jeżeli oyciec i matka umarli albo są w niemożności oświadczenia woli swoiey, zastępuią ich dziadowie i baby, w przypadku różności zdań między dziadem i babą, iedneyże linii, dosyć iest na zezwoleniu dziada.
Jeżeli zachodzi niezgoda miedzy dwoma liniami, sama różnica zdań zezwolenie nadaie.
151. Dzieci familii, doszedłszy lat wieku swego oznaczonych artykułem 148, obowiązane będą przed zawarciem małżeńskiego związku, prosić przez uroczysty akt uszanowania, o radę oyca i matki, albo dziadów i baby, gdy oyciec i matka nie żyją, lub są w niemożności oświadczenia woli swoiei. (...)


W. Cichecki - www.genea.cichecki.net
zapraszam także na: www.bebelno.cichecki.net
Ostatnia11 lata 9 miesiąc temu edycja: Wojtek Cichecki od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu - 11 lata 9 miesiąc temu #6185 przez Halina Klimza
Replied by Halina Klimza on topic Odp: Uszanowanie rodziców w akcie ślubu
Witam,
spotkałam w parafii Zygmunta w Alegatach m.in.takie zezwolenia - nawet wobec pełnoletnich osób - np.
Przy akcie znania panny Pauliny Kunert we wsi Łojki zamieszkałej przy rodzicach, lat 24 ( świadkowie - to Aloyzy Miąszczyński /Miączyński?/- nauczyciel szk.element .we wsi Wyrazów; oraz Jan Czarnecki - dzierżawca młyna wodnego w Łoykach)
- na następnej 3 karcie jest taki zapis opatrzony pieczęcią lakową:
"Ponieważ dla słabości mego zdrowia nie mogę sam być przytomnym na ślubie cywilno religijnym córki mojej Pauliny, którey dozwalając zamęścia za Pana Ernesta Gottlieba Hansmann niniejszym udzielam zezwolenia i Rodzicielskiego Błogosławieństwa, na co się własnoręcznie podpisuję.
Dan w Łoykach dnia 3 stycznia 1829 roku /podpis własny - Heinrich Kunert/
pozdrawiam Halina
Ostatnia11 lata 9 miesiąc temu edycja: Halina Klimza od. Powód: pomyłka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu #6186 przez Michał Kitala
Replied by Michał Kitala on topic Odp: Uszanowanie rodziców w akcie ślubu
Witam


Myślę , że poniższy materiał może okazać się bardzo przydatny w wyjaśnieniu zagadnienia tzw. " aktu uszanowania "



















The following user(s) said Thank You: Halina Klimza

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 9 miesiąc temu - 11 lata 9 miesiąc temu #6188 przez Kazimierz Konopka
Replied by Kazimierz Konopka on topic Odp: Uszanowanie rodziców w akcie ślubu
Wymienione wyżej pozycje są dostępne w internecie pod adresami:

ebuw.uw.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=16087

ebuw.uw.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=305 (teoretycznie do pobrania)

www.bibliotekacyfrowa.pl/dlibra/doccontent?id=27051&from=FBC (u mnie można przeglądać całą treść przez miniaturowy lufcik - koszmar; teoretycznie jest do pobrania po zalogowaniu)

Pozdrawiam

Kazimierz

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły
Ostatnia11 lata 9 miesiąc temu edycja: Kazimierz Konopka od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie