kolonia Friedrchshuld

Więcej
15 lata 7 miesiąc temu #633 przez Piotr Kozera
kolonia Friedrchshuld was created by Piotr Kozera
Witam
Wszyscy piszą o Węglowicach i Puszczewie, byłych koloniach Kuhlhausen i Hilsbach, pomijając trzecią kolonie niemiecką koło Krzepic - Friedrichshuld . Stamtąd pochodzili moi przodkowie.
Osada zamieszkana przez rodziny niemieckie,wśród nich Epplerów, Ertzów, Kaufów, Frantzke, Lerche, Ulrychów, Wolbisów,Werków.Mieszkał tam też Gaux (chyba Francuz) i kilka rodzin polskich z sąsiednich wiosek.
W 1817 roku używana była jeszcze niemiecka nazwa Friedrichshuld.
Potem zmieniono nazwę na Aleksandrów, być może na cześć cara Aleksandra. Mój przodek o nazwisku Hadraszek (Hadroszek) pochodził z Dobrodzienia (Guttentag) na Śląsku, jego żona z Niederlauterbach w Alzacji. Ich nazwisk niema wśród pierwszej fali osadników niemieckich.W księgach metrykalnych pojawiają się w 1822 roku. W związku z tym mam pytanie. Czy poddani obcych władców mogli swobodnie opuszczać kraj i osiedlać się w innym państwie?. Moi przodkowie byli poddanymi pruskimi, ale znalazłem informacje, że Ulrych i Eppler pochodzili z Wiednia.
Pozdrawiam
Piotr Kozera
The following user(s) said Thank You: Stanisław Hejak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 7 miesiąc temu #635 przez Halina Klimza
Replied by Halina Klimza on topic Odp:kolonia Friedrchshuld
Witam,
poruszyłeś interesujący temat.Z Aleksandrowa wywodzi się babka mego męża -Antonina z Kaufów. Jej przodkowie przybyli na te tereny z Niemiec(Królestwo Pruskie),choć nie mam na razie żadnych dokładniejszych o nich relacji.
Również pozostali pradziadowie pochodzili z terenów przygranicznych - z Królestwa Pruskiego. Klimza Karol urodził się w Kośmidrach,gm.Pawonków (wżenił się prawdopodobnie w gospodarstwo w Borze Zapilskim).Syn Karola- Franciszek Klimza ożenił się z Maryjanną Gajda.Jej ojciec Urban i matka pochodząca z Ludwików urodzili się w Kielczy (opolszczyzna).Z Kielczy wywodzi się tez rodzina Szpera (młynarz w Truskolasach)- ich córka była drugą żoną Urbana Gajdy(też młynarza w Kawkach).Odnośnie Gajdów istnieje akt notarialny kupna młyna sygnowany przez notariusza z Tarnowskich Gór z 1878r.Wnioskuję więc,że oprócz osadnictwa typowego dla wsi przez Ciebie wymienionych,istniały jeszcze inne sposoby zamieszkania na tych terenach- kupno majątku, małżeństwa...
Jestem dopiero na początku drogi w odkrywaniu historii.Jedno wiem,że Klimzowie,Urban,Szpera mówili po polsku,byli więc chyba bardziej polskimi Ślązakami niż Niemcami- stąd ta łatwość w przemieszczaniu się na polskie tereny(oczywiście pod rosyjskim zaborem).Choć może trzeba by było trochę poczytać literaturę ,gdyż w okresie wojen napoleońskich te tereny były przez kilka lat pod zaborem pruskim, a wtedy fakt migracji wyglądałby inaczej.Zabieram się za lekturę...
Pozdrawiam- Halina

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 7 miesiąc temu #636 przez Piotr Kozera
Replied by Piotr Kozera on topic Odp:kolonia Friedrchshuld
Pani Halino,
Kaufowie mieszkają w Aleksandrowie od 1805 roku. W źródle, o którym pisał Piotr Gerasch( www.odessa3.org/collections/census/link/geser.txt ) znajduje się Jacob Kauff z kolonii Friedrichshuld, niestety bez miejsca pochodzenia. Jego rodzina liczyła 10 osób. Osobiście nie sprawdzałem tej rodziny, ale z tak licznej grupy, ktoś musiał dożyć wieku dorosłego, zawrzeć małżeństwo i podać swoje miejsce pochodzenia. Proponuję iść tym tropem i sprawdzić w parafii Krzepice wszystkie najwcześniejsze małżeństwa Kaufów. W moim przypadku to się udało. Natrafiłem na drugi akt drugiego małżeństwa Bernarda Hadroszka i znalazłem jego miejsce urodzenia. Problemem jest dla mnie jedynie określenie miejsca i czasu, gdzie ożenił się ze swoją żoną pochodzącą z Alzacji. Wracając do rodzin zza pruskiej granicy, znalazłem w parafii krzepickiej akt ślubu Walentego Swoboda z Petronelą Kozera z 1860 roku. Urodził się w miejscowości Zandowicz ? na Górnym Śląsku. Jego matką była Magdalena Pasieka, z rodziny mieszkającej pod Krzepicami od dawna (notowani w spisie z 1790). Jego ojciec wżenił się więc w rodzinę od dawna zasiedziałą niedaleko Krzepic. Nie wiadomo tylko w jakich okolicznościach.
Pozdrawiam
Piotr Kozera

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
15 lata 7 miesiąc temu #637 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Odp:kolonia Friedrchshuld
Kozera napisał: Urodził się w miejscowości Zandowicz ? na Górnym Śląsku.
Piotr Kozera[/quote]

witam,
owe Zandowicz może być obecnymi Żędowicami [niem.: Sandowitz lub Zandowitz]

Jak widać z poniższych linków Swobodowie mieszkali w Zandowitz już w XVIII wieku:

www.p-dziewior.de/geburten2-Dateien/sheet002.htm
www.p-dziewior.de/sterben2-Dateien/sheet019.htm

pozdrawiam
Piotr<br><br>Edytowany przez: PiotrGerasch, w: 2008/09/22 21:33

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 7 miesiąc temu #638 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic Odp:kolonia Friedrchshuld
Witam!
Ja poszukuję inf. skąd pochodzili moi przodkowie o nazwisku Swoboda.
Mój pradziad Franciszek Swoboda(1853)ur. sie w parafii Sieraków(opolskie)był synem Michała i Rozalii zd. Kwap.Ożenił sie z moja prababcia Marianna Elijasińską w parafii Zajączki i tam zmarł.W Sierakowie nie znalazłam zgonu jego ojca ani matki.Wiem ,że przybyli tam ale nie wiem skąd??
Częśc Swobodów)prawdopodobnie z tej samej rodziny) mieszkała we wsiach Janiki i Zwierzyniec ale nie sprawdziłam jeszcze danych.
Moja gałąz Swobodów zajmowała sie kowalstwem.
Hanna Hofman Polańska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 6 miesiąc temu #639 przez Piotr Kozera
Replied by Piotr Kozera on topic Odp:kolonia Friedrchshuld
Witam
W 1860 Walenty Swoboda poślubił Petronelę Kozera ze Zwierzyńca.
Prawdopodobnie od tej pary pochodzą Swobodowie z tamtych okolic.
Pozdrawiam
Piotr Kozera

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie