Aresztowania za przestępstwa kryminalne w czasie okupacji Częstochowy

Więcej
11 lata 7 miesiąc temu #6375 przez Przemysław Lizurej
Witam,
Chciałbym się dowiedzieć, gdzie trafiały osoby aresztowane za przestępstwa kryminalne w czasie okupacji Częstochowy? do aresztu/więzienia/obozu? Którego? Gdzie to można sprawdzić?

Przemysław Lizurej (LIZUREJP@YAHOO.COM)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 7 miesiąc temu #6376 przez Mariusz Kolmasiak
Moja odpowiedź nie będzie ściśle odnosiła się do pytania, ponieważ dotyczy osoby niewinnej i osoby aresztowanej za działalność polityczną, ale może będzie to jakiś trop - brat mojego pradziadka aresztowany niejako przy okazji łapanki na Rakowie w 1944 roku (przybiegł do pradziadka, który miał związki z AK, aby go ostrzec, że Niemcy dokonują aresztowań) trafił najpierw do więzienia/aresztu na Zawodziu, a następnie do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, skąd wraz z przesuwającym się frontem miał być przeniesiony do Buchenwaldu, jednak zginął w drodze. Z kolei jego brat, a mój pradziadek, który niewinny w mniemaniu Niemców nie był, w Częstochowie przetrzymywany był w siedzibie Gestapo na Kilińskiego 10, poczym przeszedł przez oba wspomniane obozy.

Jaki był los archiwaliów z Gestapo (budynek spłonął) i z więzienia nie wiem, ale jeśli poszukiwana osoba była w obozie, to można to sprawdzić na poniższej stronie:

straty.pl/index.php/pl/szukaj-w-bazie

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 7 miesiąc temu #6377 przez Błażej Pawlica
Mam identyczne doświadczenia: dwóch pojmanych w Częstochowie braci mojego dziadka trafiło na Zawodzie, a później do Gross-Rosen (jeden przez Radom). Skazani przez sąd doraźny (Częstochowa, ul. Kilińskiego 10).

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 7 miesiąc temu #6382 przez Tomasz Kukuła
Oprócz tego w Blachowni był areszt a w Lublińcu więzienie, które miało bardzo złą sławę. Dokumenty z tych placówek przechowuje katowicki oddział IPN.
Moja babcia została aresztowana w 1942 roku, przewieziono ją najpierw do Blachowni, potem do Lublińca skąd po ok. 5 tygodniach transportem zbiorowym trafiła do KL Auschwitz.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 7 miesiąc temu #6385 przez Andrzej Kuśnierczyk
Zgodnie z podziałem administracyjnym: na terenach włączonych do Rzeszy - w ramach nowego powiatu Blachownia - przekazywano zatrzymanych do więzienia w Lublińcu (stamtąd trafiali najczęściej do Dachau i Mauthausen), na terenach GG - chodzi tu m.in. o powiat częstochowski - do więzienia na Zawodziu ( dystrykt policyjny znajdował się w Radomiu).

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 7 miesiąc temu - 11 lata 7 miesiąc temu #6386 przez Przemysław Majchrzak
Więcej o więzieniach można przeczytać w książce "Więzienia hitlerowskie na Śląsku w Zagłębiu Dąbrowskim i w Częstochowie 1939-1945" pod redakcją Andrzeja Szefera
Ostatnia11 lata 7 miesiąc temu edycja: Przemysław Majchrzak od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie