Topic-icon Parafia Koziegłówki

6 lata 10 miesiąc temu - 6 lata 10 miesiąc temu #6845 przez terluk (Teresa Łukasik)
Witam! przeglądając metryki urodzeń z Parafii Koziegłówki na FamilySearth napotkałam takie oto nazwy miejscowości; Bukacia, Molendinum Bukacz, Desertum Lgocie, Desertum Mysłowskie czy Smardzon - Molendium Łukasik.

Czy może ktoś wie gdzie można znaleźć wykaz miejscowości parafii lub mapę okolic Koziegłówek z lat 1800 - 1850r ?

Pozdrawiam Teresa

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

6 lata 10 miesiąc temu #6848 przez jurek49 (Jerzy Rykała)
Witam

Nie wiem czy to będzie przydatna ale jest to link do mapy województwa krakowskiego

jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=407&from=pubstats

pozdrawiam

Jerzy Rykała
www.rykala.com.pl
The following user(s) said Thank You: lech22s (Lech Ciuk), terluk (Teresa Łukasik)

6 lata 10 miesiąc temu #6853 przez molendowski (Paweł Molendowski)
Wykaz miejscowości parafii Koziegłówki można znaleźć w publikacji "Regestr diecezjów" Franciszka Czajkowskiego.Jest tam spis miejscowości i właścicieli ziemskich z lat 1783-84.Niestety podanych miejscowości tam nie ma.Były to zapewne bardzo małe osiedla wchodzące w skład tzw."atencji".Do naszych czasów pozostała miejscowość Pustkowie Lgockie (Desertum Lgocie)na drodze z Myszkowa do Pińczyc.Bukacia nie znalazłem nigdzie.Molendinum Bukacz to zapewne młyn gdzie siedział młynarz o nazwisku Bukacz,podobnie jak Molendinum Łukasik.Desertum Mysłowskie to Pustkowie Mysłowskie,osada w pobliżu Mysłowa,obecnie nieistniejąca.
Pozdrawiam
The following user(s) said Thank You: terluk (Teresa Łukasik)

6 lata 10 miesiąc temu #6854 przez antares (Kazimierz Konopka)
Na współczesnej mapie Targeo
mapa.targeo.pl/
można odnaleźć: Pustkowie Mysłowskie - ok. 0,5km na południe od Mysłowa i Smardzów (może to wspomniany Smardzon) - 3km na wschód od Koziegłów.

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły

6 lata 10 miesiąc temu #6861 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
W opracowaniach (Wiśniewska, Noga)to młyn Burkat vel Burkacz, działający w XVII i XVIII w. W 1650 zarządzał nim Paweł Kwiecikowski, od 1673 Jan Gałuszka. W młynie tym urządzono także folusz, pewnie dlatego przynosił największe zyski.
Jan Łukasik wg J.Wiśniewskiej zarządzał młynem "Stańkowskim" na rzece Warcie, Z.Noga pisze, że Jan Łukasik trzymał młyn Oparowski.
Młynarze musieli mieć przywilej biskupa, zozowiazani byli do świadczeń na rzecz biskupów.(J.Wiśniewska pisze, że młynarz Łukasik płacił 30 zł czynszu).
Inne młyny w tym rejonie (poza należącymi do miasta Koziegłowy) to Krzyskowski zwany potem Oczko, "Gałuszek" i "Gnidziński". Noga wymienia jeszcze młyn słodowy zwany Olszowskim. Właścicielami młynów często byli także sołtysi, od nazwiska właścicieli (dzierzawców) brała się najczęściej nazwa młyna.

6 lata 10 miesiąc temu #6866 przez molendowski (Paweł Molendowski)
Pytanie do Pani Teresy.Czy może Pani podesłać linka, gdze jest akt metrykalny dotyczący Smardzon-Molendium Łukasik?Czy jest to akt dotyczący kogoś o tym nazwisku?

6 lata 10 miesiąc temu #6875 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Mając dokumenty tzn. kopie aktów - wspólnymi siłami - uwzględniając chronologię - pewnie jakoś dalibyśmy sobie rade z nazewnictwem. Próbowałem w pojedynkę przed laty , chodziło o kuźnice , młyny przy okazji, bo często młyny powstawały na spiętrzeniach wodnych po dawnych kuźnicach. Z kolei nie każdy młyn dawał początek osadzie młyńskiej a potem wsi.
Smardzów potwierdzony na mapach i w źródłach. Zapisy łacińskie, co oczywiste, tylko w przybliżeniu oddawały brzmienie nazwy dzisiejszej.
Gdyby tak udało się opublikować wszystkie akta biskupie (z d. archiwum kapitulnego w Krakowie ) bylibyśmy mądrzejsi.
Określenie 'desetum' (pustkowie, np. Pustkowie Lgockie, Pustkowie Mysłowskie (od rozległego Mysłowa) wpisuje się w naszą dyskusję.
Przy opisie kuźnic i młynów niezbędna jest znajomość sieci wodnej.
Szkoda,że nie powstało historyczne opracowanie na temat młynarstwa koziegłowskiego. Zawsze podobała mi się nazwa młyna Pomykacz.

6 lata 10 miesiąc temu #6876 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Ps. desertum

6 lata 10 miesiąc temu #6878 przez molendowski (Paweł Molendowski)
No właśnie.Nawet nie chodzi tylko o młyny, choć w tej dyskusji można wykazać, jaką siłę mają metryki.Jesli młyn Łukasika (choć nadal nie znamy chronologii i konkretnej osoby)był w miejscowości Smardzów to na pewno w tym przypadku nie na Warcie a na Bożym Stoku.Poza tym jestem trochę zaniepokojony tym czy dostępne publikacje całkowicie rzetelnie wyczerpują temat tego terenu, mam na myśli Księstwo Siewierskie, a wręcz niektóre mają charakter sensacyjny nie potwierdzony np. w metrykach.

6 lata 9 miesiąc temu #6952 przez witmiz (Witold Mizerski)
Młyn Burkacie (Burkot, Burkacz, Burcza itp.) musiał być gdzieś na odcinku rzeki pomiędzy Koziegłowami i Miłością; jeden ze starszych Koziegłowian pytany przeze mnie około 30 lat temu o młynie już nie słyszał, ale stwierdził bez wahania, że Burkocie było właśnie tam. Może jeszcze ktoś ze starszych mieszkańców okolicy umiałby nazwać i wskazać to miejsce? Musiało to być miejsce na granicy dwu parafii, bo niektóre swe dzieci Gałuszkowie chrzcili w Koziegłowach, a inne w Koziegłówkach. Jana Gałuszki w metrykach z XVII wieku nie udało mu się znaleźć, ale Gałuszkowie z Burkacia faktycznie pojawiają się w metrykach około 1670 roku.

6 lata 9 miesiąc temu #6953 przez anka (Anna Kamińska)
"Mappa szczegulna Woiewodztwa Krakowskiego i Xięstwa Siewierskiego" podaje właśnie takie położenie Burkacza.
Link do mapy:
jbc.bj.uj.edu.pl/Content/407/index.html
The following user(s) said Thank You: lech22s (Lech Ciuk), witmiz (Witold Mizerski)

6 lata 9 miesiąc temu #7011 przez Jura (Damian Jureczko)
Witam
Powyższy wątek dotyczył młyna w okolicach Koziegłówek, więc postanowiłem zasięgnąć opinii Kolegów i Koleżanek. Otóż jeden z moich przodków miał na nazwisko Młynarz - Jan Młynarz syn Tomasza i Maryny, ur. 26 maja 1691 r. w miejscowości Osiek. Prześledziłem urodzenia i niestety nie znalazłem innych dzieci tej pary z wyjątkiem urodzonej 21 maja 1688 r. (Osiek) Zofii c. Tomasza Młynarza i Marianny. Przypuszczałem , że nazwisko Młynarz było jedynie przydomkiem, a para Tomasz i Marianna w rzeczywistości nosiła inne. Jednak w 1632 r.-znowu Osiek -przyszła na świat Margaretha c. Andreasa oraz Albert s. Jacoba. W 1625r. rodzi się Albert s. Andreasa -tym razem Stara Kuźnica. Czy jest możliwe, że Młynarz było używane naprzemiennie z innym nazwiskiem, czy może raczej powinienem trzymać się nazwiska Młynarz i poszukiwania zakończyć na Tomaszu.? A może ktoś już posiada te osoby w swoim drzewie i ma informacje które mogą mi pomóc?

Pozdrawiam serdecznie
Damian Jureczko

6 lata 9 miesiąc temu #7041 przez witmiz (Witold Mizerski)
Przypuszczam, że Tomasz i Maryna z Osieka mieli jeszcze w maju 1679 roku syna Antoniego, ale zapisano ich wtedy nie pod nazwiskiem Młynarz, ale Grzybowski. Mało prawdopodobne, by w tym samych czasie w Osieku (a nawet w całej parafii) mieszkały dwie pary "Tomasz+Maryna/Marianna". Obstawiam też Floriana Grybowskiego z maja 1694 roku, syna Tomasza i Marianny. W pliku, który jakiś czas temu indeksowałem (można go ściągnąć), można sobie ustawić chrzty według imion rodziców i wydaje się, że istnienie dwóch par typu "Tomasz+Maryna/Marianna" w tym samym czasie w Osieku (i nawet w całej pafarii) jest praktycznie niemożliwe. Czyli to musiała być jedna para. Młynarz = Grzybowski

6 lata 9 miesiąc temu #7042 przez witmiz (Witold Mizerski)
trochę za szybko pisałem. W parafii oczywiście były inne pary "Tomasz+Maryna", ale w Osieku pewnie tylko jedna.

6 lata 9 miesiąc temu #7043 przez Jura (Damian Jureczko)
Dziękuję za podpowiedź. Zaraz to sprawdzę. Szukając innych przodków, tym razem o nazwisku Wrona, zauważyłem że nazwisko Młynarz występuje w Księgach do samego końca.Jeśli wystąpi gdzieś naprzemiennie z Grzybowskimi to będzie potwierdzać powyższą teorię. Swoją drogą zastanawiam się czy z którymś z forumowiczów mam już wspólnych przodków skoro sięgam kilkoma liniami tak daleko wstecz. W każdym razie bardzo dziękuję za podpowiedź. Podobny problem mam z nazwiskiem Juda. Mam Melchiora Juda, któremu dzieci rodzą się od 1698 do 1713. Nazwisko pojawia się sporadycznie powyżej tych lat lecz Melchiora nie znalazłem.
Damian Jureczko

6 lata 9 miesiąc temu #7044 przez witmiz (Witold Mizerski)
Zerknąłbym w pliku zindeksowanym na pary rodziców o imionach "Melchior+Agnieszka". Jedna jest ciekawa - M i A Juda ze Starej Huty 1704, i M i A Kowal bez miejscowości, 1712 (czy. Może tutaj jakiś trop? Ale Kowali niestety jest mnóstwo. I jeszcze "Wojciech+Helena" w Lgocie - dwa razy jako Juda, raz może Kuzacek (Kurzak?). Może gdyby były zindeksowane urodzenia sprzed 1642 albo najstarsze śluby, to by się dało jeszcze na coś natrafić? Zamierzałem ten okres indeksować, ale nie mam możliwości wybrać się do Częstochowy w najbliższym czasie.

6 lata 9 miesiąc temu #7046 przez Jura (Damian Jureczko)
Faktycznie kombinacje imion się powtarzają. Jednak mój Melchior urodzić się powinien w latach 1660-1680( to taka maksymalna rozpiętość). Nazwisk dzieci z tym imieniem urodzonych w tych latach niestety nie potrafię powiązać z Juda. Podobnie jest z Tomaszami w latach 1640-1670( Maksymalna rozpiętość lat urodzenia Tomasza Młynarza).Nawet jeśli przypiszę jakieś nazwisko do Młynarza lub Judy to brak Melchiora czy Tomasza.Przydałyby się jakieś inne źródła z tamtego rejonu.
Jeszcze raz bardzo dziękuję za zainteresowanie
Damian Jureczko

6 lata 9 miesiąc temu #7048 przez terluk (Teresa Łukasik)
Witam! Poszukuję aktów zgonów i aktów ślubów z Koziegłówek z lat 1873 do 1875r. i aktów zgonu po 1886r do 1910r.

Pozdrawiam Teresa Łukasik

6 lata 1 miesiąc temu #10392 przez witmiz (Witold Mizerski)
Wątek lokalizacji młyna Burkacie w zasadzie wygasł, ale może kogoś zainteresuje postscriptum. Kilka dni temu będąc przejazdem odwiedziłem tę okolicę. Wniosek z rekonesansu jest prosty: dawna osada młyńska Burkacie (Burkocie, Burkot, Burkacz itp.) to część obecnej Miłości pod Koziegłowami. Jeden z mieszkańców potwierdził nawet, że dysponuje potwierdzającym to dokumentem własnościowym z XIX wieku, i że nad rzeką jego krewni znaleźli duże obrobione kamienie i grube pale drzewne. Czyli: młyn stał na rzece Boży Stok, około 100 m na południe od obecnego zbiegu ulicy Św. Walentego i Folwarcznej (ku Kuźnicy). Około 1 km powyżej tego miejsca na tej samej rzece znajdował się młyn Smardzow (zapewne dlatego wytyczono tam uliczkę o tej nazwie; o istniejącym tam młynie wiedziało więcej mieszkańcow), gdzieś poniżej - młyn Oczko. Pozdrawiam
The following user(s) said Thank You: anka (Anna Kamińska)

5 lata 8 miesiąc temu - 5 lata 8 miesiąc temu #12446 przez Jura (Damian Jureczko)
Witam
jako, ze interesuje mnie ostatnio wątek dotyczący młynów w Koziegłówkach postanowiłem w oparciu o istniejące indeksy dokonać zestawienia osób, które w księgach metrykalnych figurują jako urodzone "w młynie" w latach 1642-1737.
Zestawienie niedługo pewnie uzupełnię o informację z księgi 1595-1642(którą wraz z Dawidem Machurą indeksuję).

Mam nadzieję, że forumowicze uzupełnią te dane o wiedzę, którą sami posiadają. Wielokrotnie przy urodzeniu dziecka młynarza nie podano nazwiska(samo określenie młynarz wystarczyło, podobnie jak kołodziej, czy bednarz). Może wymiana informacji pomiędzy osobami związanymi z tą parafią pozwoli na ustalenie prawdziwych danych tych osób.

Myślę, również że nie wszyscy urodzeni na młynie byli młynarzami. Pytanie czy Kołodziej(Stelmach) był równocześnie młynarzem, czy może potomkiem kołodzieja, który został młynarzem? Podobnie z występującym tu nazwiskiem Kapelusznik-Głowaczyk-Hadra(pot.szmata)-może to osoba, która wyrabiała właśnie odzież(krawiec to chyba zbyt dalekie określenie-zostałbym przy tym kapeluszniku).

Jedno jest pewne, ciężko stwierdzić, że ten lub tamten młyn był ewidentnie Bętkowskich, Flaków lub Grzybowskich czy Gałuszków. Te Rodziny bardzo się ze sobą mieszały.

Zapraszam do wymiany informacji i spostrzeżeń.

Damian Jureczko

Zestawienie mieszkańców młynów z Koziegłówek z lat 1642-1737

fragment mapy z 1749 roku na którym dokonano oznaczeń w załączniku

Młyn Burkacz (oznaczony "B")

1642r (kwiecień- ur. Wojciecha) Grzegorz i Regina Oczkowski

1677 ( styczeń- ur.Agnieszki) Stanisław i Anna Młynarz
1681 ( styczeń- ur. Marcina) Stanisław i Anna Młynarz (Molitoris)
(To moga być młynarze z Smardzowa-patrz niżej Stanislaw i Anna)

1691 (luty- ur. Gertrudy) Jakub i Jadwiga Gałuszka
1698 ( sierpień-ur.Wawrzyńca) Jakub i Jadwiga Gałuszka
1701 ( styczeń- ur. Kaspra) Jakub i Jadwiga Gałuszka
1703 ( październi ur. Franciszka) Jakub i Jadwiga Gałuszka
1708 (lipiec- ur. Marianny Małgorzaty) Jakub i Jadwiga Gałuszka

1715 (grudzień- ur.Barbary) Mateusz i Maryna Grochowina (Marianna z domu Gałuszka)

1716 ( grudzień- ur. Szczepana) Jakub i Elżbieta Gałuszka
1719 (sierpień- ur. Jacka) Jakub i Elżbieta Gałuszka
1721 (listopad- ur. Katarzyny) Jakub i Elzbieta Gałuszka
1723 (listopad- ur. Andrzeja) Jakub i Elzbieta Gałuszka
1725 (sierpień- ur. Wawrzyńca) Jakub i Elżbieta Gałuszka

1730 (lipiec- ur. Jan ) Szymon i Elżbieta Zadros

Młyn Smardzow (oznaczony "S", na mapie opisany był ajko młyn Mardzow)

1642 (październik-ur. Elzbiety i Jadwigi)) Maciej Katarzyna Smardzowski
1648 (maj – ur. Anny) Mateusz(Maciej) Katarzyna Smardzowski

1675 (maj- ur. Zofii) Aleksander i Zofia Smardzowski

1683 ( kwiecień-ur. Wojciecha) Stanisław i Anna Jądrzyk
1687 ( październik- ur. Szymona) Stanisław i Anna Młynarz
1694( luty- ur. Zuzanny) Stanisław i Anna Kapelusznik
(To moga być młynarze z Burkacia-patrz wyżej Stanislaw i Anna)

1712 ( październik- ur. Franciszka) Andrzej i Zofia Stalmaszczyk
1713 ( wrzesień- ur. Urszuli) Andrzej i Zofia Stalmaszczyk
( w 1723 i 1724 rodzą się dzieci- Walenty i Gertruda Andrzejowi i Zofii Stelmaszyk na młynie Kuźnica Stara, a 1726 Róża córka Dominika i Zuzanny Kołodziejczyk- młyn)

1714 (czerwiec- ur. Piotra) Mikołaj i Elżbieta Głowczyk

1736 (listopad- ur. Marcina) Paweł i Ewa Głowczyk (patrz młyn Biczek)

Młyn Lgota (prawdopodobnie młyn Flak-na mapie) oznaczony "F"

1642 (październik- ur. Seweryn) Stanisław i Anna Stanik (młyn Oparzyńskich)

1647 (luty- ur. Walentego) Łukasz Regina Gnida alias Stanik
1653 (maj- ur. Maryny) Łukasz Regina Gnida

1648 (marzec- ur. Zofii) Wawrzyniec i Zofia Stanik

1669 (luty- ur. Walentego) Błażej i Agnieszka Gnidka

1672 (luty- ur. Gertrudy) Jana i Małgorzaty Łukasik
( Łukasik- synowie Łukasza Gnidy? Stanik- synowie jakiegoś Stanisława?)

1683 (luty- ur. Błażeja) Bartłomiej i Zofia Opara
1694 (luty- ur. Zuzanny) Bartłomiej i Gertruda Opara
1696 (kwiecień-ur. Wojciecha) Bartłomiej i Gertruda Oparka
1698 (lipiec- ur. Magdaleny) Bartłomiej i Gertruda Opara
1700 (kwiecień- ur. Piotra) Bartłomiej i Gertruda Opara
1702 (październik- ur. Franciszka) Bartłomiej i Gertruda Opara

1704 (luty- ur. Grzegorza) Grzegorz i Jadwiga Flak
1714 ( styczeń- ur. Pawła) Grzegorz i Jadwiga Flak
1717 ( maj – ur. Stanisława) Grzegorz i Jadwiga Flak

1703 ( styczeń-ur. Sebastiana) Jan i Marianna Flaczyk
1711 ( kwiecień- ur. Petroneli) Jana i Maryna Flaczyk

1718 (grudzień – ur. Tomasza) Jan i Katarzyna Flak
1722 ( styczeń – ur. Kaspra) Jan i Katarzyna Flak
1724 ( maj – ur. Zofii) Jan i Katarzyna Flak
1726 (maj- ur. Stanisława) Jan i Katarzyna Flak
1728 ( sierpień – ur. Marianny) Jan i Katarzyna Flak
1730 ( maj – ur. Zofii) Jan i Katarzyna Flak
1732 ( listopad- ur. Katarzyny) Jan i Katarzyna Flak

Młyn Oczko (oznaczony "O")

1647 ( marzec-ur. Grzegorza) Bartłomiej i Krystyna Oczkowski
1658 (marzec-ur. Józefa) Bartłomiej i Krystyna Oczkowski

1667 (grudzień- ur. Agnieszki) Wojciech i Anna Dziuk
1670 (marzec-ur. Józefa) Wojciech i Anna Biczek

1692 (grudzień- ur. Łucji i Ewy) Andrzej Gertruda Biczek
1703 (marzec- ur. Kunegundy) Andrzej i Gertruda Biczek
1707 (sierpień- ur. Klary) Andrzej i Gertruda Biczek
(inne dzieci tej pary na młynie Biczek)

Młyn Mysłów zwany Osiek (oznaczony "OS")

1643 (listopad- ur.Marcina) Stanisław i Jadwiga Juda

1648 (styczeń- ur. Agnieszki) Jerzy i Zofia Batsola? Alias Molitori (Kawęcki?)

1667 (sierpień ur. Maryny) Wojciech i Zofia Molendinatoris

1688 (maj- ur. Zofii) Tomasz i Marianna Młynarz (Grzybowscy)
1691 (maj- ur. Jan) Tomasz i Maryna Młynarz

Młyn Zabijak - Pińczyce (oznaczony "Z") a także Huta Stara , Pustkowie

1678 ( marzec- ur. Kzimierza) Marcin i Anna Bereska (nazwy młyna nie podano)

1694 (maj- ur. Jana) Marcin i Małgorzata Bereza (nazwy młyna nie podano)

1708 ( czerwiec- ur. Piotra) Krzysztof i Maryna Będkowski
1710 ( marzec- ur. Józef) Krzysztof i Marianna Będkowski
1711 ( sierpień- ur. Zuzanny) Krzysztof i Regina Będkowski
1713 ( październik- ur. Salomei) Krzysztof i Maryna Bedkowski

1713 ( czerwiec – ur. Antoniego) Wojciech i Jadwiga Będkowski

1713(kwiecień- ur. Petroneli) Jakub i Regina Garus (molendino Bereza)

1723( maj- ur. Małgorzaty ) Wacław i Gertruda Bereska

1713( maj – ur. Petroneli_ Antoni i Małgorzata Bereza
1723 ( maj- ur. Stnisława) Antoni i Małgorzata Bereza
1725 ( wrzesień- ur. Justyny) Antoni i Małgorzata Bereza

1730 (kwiecień – ur. Katarzyny) Piotr i Katarzyna Będkowski
1732 (październik- ur. Jadwigi) Piotr i Katarzyna Będkowski

1732 ( luty- ur. Błażeja) Jan i Dorota Nowak

Młyn Biczek ( nie mam pojęcia , który to- na mapie obok Kuźnicy – ozn. "K" jest młyn "Zbitek"?? z drugiej strony pary tu występujące są także na młynach Oczko i Smardzów)

1642 (październik- ur. Szymona) Adam i Agnieszka Biczek (nie podano jaki młyn)

1658 (listopad- ur. Marianny) Bartłomiej i Barbara (nie podano jaki młyn)

1688 (luty- ur. Błażej) Andrzej i Gertruda Biczek
1690 (marzec- ur. Grzegorza ) Andrzej i Gertruda Biczek
1696 (czerwiec – ur. Antoniego) Andrzej i ? Burek
(inne dzieci tej pary na młynie Oczko)

1689 (wrzesień- ur. Jadwigi) Jakub i Elżbieta Gałuszka

1692 (styczeń- ur. Doroty) Paweł i Jadwiga Gałuszczyk
1696 ( październik- ur. Elżbiety) Paweł i Jadwiga Gałusik

1701 ( wrzesień- ur. Marianny) Antoni i Maryna Gałuszczyk
1703 (kwiecień-ur. Konstancji) Antoni i Maryna Gałuszka
1705 ( marzec- ur. Grzegorza) Antoni i Maryna Gałuszka
1706 ( grudzień- ur. Mikołaja) Antoni i ? Gałuszka
1708 (marzec- ur.Franciszki) Antoni i Maryna Gałuszka
1710 ( marzec-ur. Joachima Józefa) Antoni i Maryna Gałuszka

1712 ( maj-ur. Petroneli) Józef i Maryna Grzybowski

1714 ( sierpień- ur. Dominika) Sebastian i Maryna Grzyb (Maryna z domu Gałuszka)
1717 (marzec- Franciszka) ? I Marianny Grzyb
1720 (lipiec- ur. Magdaleny) Sebastian i Maryna Grzyb

1729 ( wrzesień- ur. Franciszka) Paweł i Ewa Hadra
1732 ( marzec- ur. Kunegundy) Paweł i Ewa Hadra
1734 (czerwiec- ur. Jana) Paweł i Ewa Głowczyk
(Jedno dziecko tej pary urodziło sie na młynie Smardzow)

Młyn Pustkowie Winowno (prawdopodobnie "Fusi brud" zaznaczony żółta kropką )

1691 (październik- ur. Łukasza) Antoni i Katarzyna Uchnast

1719 ( grudzień- ur. Szczepana) Grzegorz i Apolonia Strączyk
1724 ( luty- ur. Apolonii) Grzegorz i Maryna Strąk
1725 (luty- ur. Kazimierza) Grzegorz i Maryna Strąk

Pary na młynach przy których nie podano nazwy młyna i trudno mi był je zakwalifikowac do któregos z powyższych

1646 ( październik-ur. Stanisława) Szymon i Magdalena Dramski

1673 ( pażdziernik-ur.Teresy) Szymon i Jadwiga Gałuszka
1675 ( luty- ur. Jakuba) Szymon i Jadwiga Gałuszka
1677 ( czerwiec-ur. Antoniego) Szymon i Jadwiga Gałuszka
1679 ( marzec- ur. Kazimierza) Szymon i Jadwiga Gałuszka
1682 ( maj- ur. Zofii) Szymon i Jadwiga Gałuszka
(może Młyn Biczek)

1681 (maj – ur. Zofii) jakub i Jadwiga Bętkowski
1683 ( styczeń- ur. Szczepana) Jakub i Jadwiga Slosarczyk

1689 (grudzień- ur. Ewy) Szymon i Ewa Bublik

1734 (listopad- ur. Marcina) ? i Gertrudy Wyszkała?Kyszkala

1735 (listopad – ur. Marcina) Antoni i Zofia Soika?Soska (Bereza???)
Załączniki:

5 lata 8 miesiąc temu #12454 przez Beata72 (Beata Borowietz-Weiß)
dziekuje bardzo za liste,gdyz razem z poznana pare lat temu znajoma probojemy dotrzec skad przybyl Jan Galuszka do Kozichglowek,ktory od 1673 mlynem Burkacz zarzadzal.Gdyz wczesniej zdaje mi sie ze nazwisko Galuszka tam niewystepowalo.

Jezeli moge uzupelnic to w roku 1689 pobrali slub Simon Bublik i Ewa Galuszka z domu Galuszka z mlynu Burkacz.

Inna rodzine ktora wystepoje w moich poszukiwaniach to Bedkowscy. Moja rodzina Bed(t)kowskich jak do teraz wywodzi sie z parafi Przedborz ale sa tez mlynarzami.Chcialabym sie dowiedziec, czy moze jednak Bedkowscy maja wspolnych przodkow?
pozdrawiam
Beata

5 lata 8 miesiąc temu #12465 przez Jura (Damian Jureczko)
Dziękuję Pani Beato- mam nadzieję, że "uzupełnień" będzie dużo więcej i każdy dołoży coś od siebie . Nazwisko Gałuszka jest dość popularne w parafii Suszec (między Pszczyną, a Żorami).Na pewno Gałuszka był tam już w 1629r. ale to chałupnik i daleko mu do młynarza:)

5 lata 8 miesiąc temu #12505 przez Tomson (Tomek Janas)
Odnośnie do tematu młynów na terenie parafii Koziegłówki to ostatnio natrafiłem na taką oto informację:

"W 1763 roku zbudowany został młyn na Rzeniszówce dla potrzeb browaru i gorzelni..."

Być może chodzi tu o Słodowy Młyn. Lokalizacja się zgadza i nazwa zgadzałaby się z przeznaczeniem.

5 lata 8 miesiąc temu #12570 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Wątek młynarski - dzięki zestawieniu Damiana i ciekawym komentarzom - jest jednym najciekawszych na forum, dotyczy zarówno rodzin, jak i historycznego zjawiska.
Dorzucę ślub z 1820 roku z parafii Koziegłowy:
Jakub Gałuszka (syn Karola i Marianny z Sikorskich)"w młynie Burkocie" - z Katarzyną Chachulską ( córką Wojciecha i Marianny ze Słocińskich).

5 lata 8 miesiąc temu #12577 przez witmiz (Witold Mizerski)
Karol Gałuszka, zdaje się, był ostatnim młynarzem na Burkaciu. Zmarł w 1811 roku mając około 45 lat. Zostawił wspomnianego 14-letniego Jakuba i dwuletnią Joannę (pięcioro innych zmarło w dzieciństwie). Zapewne zostawił im jakieś fundusze, bo Joanna, wychodząc za mąż w wieku 16 lat, umiała się podpisać, co w owych czasach było dość niezwykłe (zresztą, gdy się urodziła, ksiądz zaznaczył, że była "szlachetnie urodzona", ale to szlachectwo było raczej mocno naciągane). Nie znam losów Jakuba, a Joanna zmarła, mając 25 lat. Na szczęście dla mnie zdążyła pozostawić potomstwo, bo to moja prapraprababka...

Notabene z Karolem Gałuszką mam kłopot, bo nie udało mi się znaleźć jego ślubu z Marianną Sikorską, ani zidentyfikować jej metryki chrztu, ani nie znalazłem pewnego aktu urodzenia samego Karola, choć jest właściwie pewne, że był synem bardzo bogatego młynarza z Burkacia, Jacka Gałuszki. W indeksie chrztów z Koziegłów wspomniany jest chrzest Karola Gałuszki, syna Jacka, ale dotyczy to roku 1783, a dzieci Karolowi Gałuszce, mężowi Marianny, zaczynają się rodzić w 1793 roku, co biologicznie jest mocno podejrzane. Nawet nie wiadomo, jak nazywała się matka Karola, bo Jacek Gałuszka miał dwie żony: najpierw Ewę, a potem Joannę, a hipotetyczne urodziny Karola (około 1766) wypadają między jedną z nich a drugą.

Przy okazji: Jacek Gałuszka miał być pochowany w krypcie w kościele w Koziegłówkach. Czy ktoś może wie, co się stało z kryptami w starym kościele, gdy w Koziegłówkach budowano nowy kościół?

Czas generowania strony: 0.592 s.