Parafia Koziegłówki

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12578 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Parafia Koziegłówki
Brak Ksiąg z Koziegłów jeszcze nie raz da się nam we znaki. Nie mogę zbyt wiele napisać na temat samych młynarzy, gdyż dopiero co zaczynam badać ów wątek za sprawą moich Przodków. Zawsze wiedziałem, że młynarz to dawniej "nie byle kto", ale dopiero gdy zapoznałem się trochę z Rodzinami z Koziegłówek, Koziegłów i Siewierza uświadomiłem sobie, że to swego rodzaju elita. Dzieci młynarzy jeśli nie osiadły na młynie bardzo często zdobywały wykształcenie pozwalające na zdobycie zajęcia i pozycji. Jak widać np po moich Hachulskich, potrafili pisać oraz grać na organach. Ja także mam pytanie. Czy ktoś ma informacje z jakich źródeł jeszcze można korzystać badając tereny dawnego Księstwa Siewierskiego? Jeśli nie ma ksiąg z Koziegłów , może istnieją jakieś księgi cechów, lub urbarze? a może księgi miejskie?
Damian

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12579 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Parafia Koziegłówki
Witoldzie - przed wielu laty i ja trafiłem takim tropem do przysiółka o wdzięcznej nazwie Miłość. Tyle, że wówczas szukałem tych młynów, które powstały na dawnych stawach kuźniczych, (inspirowany podpowiedziami ks. Mizery).

Gdybym miał szukać ślubu Karola z Marianną zwróciłbym uwagę na parafię Żarki, bo pamiętam z dawnych poszukiwań, że nazwisko Sikorski tam występowało, zatem koligacje z pannami Sikorskimi występowały.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12589 przez Beata Borowietz-Weiß
Replied by Beata Borowietz-Weiß on topic Parafia Koziegłówki
tak na szybko slub Karola Galuszka i Maryanny odbyl sie w Zarkach Luty 1788 roku
The following user(s) said Thank You: Witold Mizerski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu - 10 lata 3 miesiąc temu #12590 przez Anna Kamińska
Replied by Anna Kamińska on topic Parafia Koziegłówki
Równocześnie z Karolem w aktach parafii Koziegłówczanej wymieniany jest jako młynarz z Burkacia, również jego brat Wojciech, który zmarł w 1827 roku.
Ich siostra Magdalena w 1768 poślubiła młynarza z młyna Oczko - Jana Kucza.
Joanna Gałuszka jest również moją prapraprababcią.
Pozdrawiam
Ania
Ostatnia10 lata 3 miesiąc temu edycja: Anna Kamińska od. Powód: literówka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12592 przez Anna Kamińska
Replied by Anna Kamińska on topic Parafia Koziegłówki
I jeszcze pytanko do Pana Witolda. Skąd wiadomo, że Ewa Gałuszkowa nie żyła już w 1766 roku? Według moich badań żyła i 3 maja tegoż roku urodziła Jackowi córkę Zofię. Czy mógłby Pan zdradzić więcej szczegółów dotyczących drugiego ślubu Jacka? Nie znalazłam informacji o drugiej żonie Jacka, za to znalazłam akt zgonu Ewy w 1772 roku. I teraz w świetle tego, co Pan napisał zastanawiam się, czy nie popełniłam gdzieś błędu. Może były dwie Ewy Gałuszki?
Pozdrawiam
Ania
The following user(s) said Thank You: Witold Mizerski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12601 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic Parafia Koziegłówki
Wyszukane w książkach

"SIEWIERZ CZELADŹ KOZIEGŁOWY" STUDIA I MATERIAŁY Z DZIEJÓW SIEWIERZA I KSIĘSTWA SIEWIERSKIEGO" Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka

"W XVII w. silnym ośrodkiem młynarstwa były Koziegłowy. Notujemy tu łącznie 8 czynnychy młynów i tyle ich pozostało do końca XVIII w. Największe dochody przynosił młyn Burkat, przy którym urzadzono także folusz.Ze względu na to wziął go w dożywocie w 1650 r. Paweł Kwiecikowski, pisarz klucza koziegłowskiego. Od 1673 r. zarządzał nim Jan Gałuszka, a jego potomstwo pracowało tam do końca XVIIIw.
Młyn Smarzewski, położony w samym mieście, wziął swą nazwę od Wojciecha Smarzewskiego - pisarz proventu siewierskiego, którego kierował jego pracą od 1646r. W połowie XVIII w. znacznie go rozbudowano. Młyn Oparowski trzymali chłopi, kolejno Stanisław Gnida i Jan Łukasik. Inny z Gnidów - Łukasz - mielił w 1643 r. zboże w młynie Jola, położonym na odnodze Warty, a zwanym w XVIII w. Gnidzińskim, który poruszał także piłę. Tuż pod Koziegłowami pracowały jeszcze młyny: Krzyskowski, zwany w XVIII w. Oczko, od nazwiska młynarza Walentego Oczko, który siedział tam na podstawie przywileju z 1643r., i słodowy, zwany też Olszowskim,
W kluczu koziegłowskim pracowały jeszcze 4 inne młyny, a wśród nich Odrzywół w Rudniku - wzmiankowany w 1664r. i zakład w Jastrzębiu, znany w 1668 r., własność Stanisława Zaboklickiego. Wspomniany w 1643 r. młyn Kuźniczy wybudowano zapewne nad Wartą w Kuźnicy Starej, gdzie w 1668r. działał już innym młyn, zwany Nowym, a kierował nim niejaki Opara(...).
Zakład zwany Gnidzińskim, pracujący w kluczu koziegłowskim na odnodze Warty, ciągnał również piłę. W końcu XVIII w. wybudowano tam na miejscu starego nowy tartak. Młynarz - Ignacy Flaczyk, miał obowiazek oddawać na rzecz biskupa 6 kop tarcic rocznie.(...)

(...) Na obszarze miasta odnotowano w 1668 r. 3 młyny, a to tzw. Smarzowski, który trzymała (na podstawie przywileju biskupa P. Gembickiego z 1643 r.) Katarzyna Smarzowska, następnie młyn miejski, w którym siedział (na podstawie przywileju biskupiego z 1667 r.) młynarz Jakub Ruchowic, i wreszcie młyn słodowy(przywilej z 1600 r.), który trzymał młynarz Mateusz Lubasz z synem Stanisławem. W niewielkiej odległości od miasta pracowało wówczas 5 dalszych młynów: młyn Gałuszek zakupiony od wdowy Ryczkowej, młyn Gnida z młynarzem Łukaszem Gnidą, młyn Stańkowski na rzece Warcie niedaleko kuźnicy zawiadywany przez młynarza Jana Łukasika, młyn Burkacz, młyn Oczko usytuowany pod kuźnicą, najdawniejszy z wymienionych i spustoszony w 1667 r., a dogladany przez młynarza Wojciecha Psikacza.(...) Każdy z młynarzy, zależnie od wielkości kierowanego przez siebie młyna, oddawł biskupowi krakowskiemu zwykle po 2 wieprze i po 2 ćwiertnie pszenicy, albo - jak młynarz Jakub Ruchowic z młna miejskiego oraz Jan Łukasik z młyna Stańkowskiego - odrabiali po 5 i 3 dni pańszczyzny w roku jako cieśle, z tym że młynarz Łukasik płacił nadto 30 zł czynszu.

Z książki "DZIEJE MIASTA I GMINY KOZIEGŁOWY" Józefy Wiśniewskiej:

"Na Smarzowie siedzieli "Smarzowscy", na młynie "Oczko" - Burkaczu, w Mysłowie i Winownie- Ochońscy, na młynie "Warta" - Opary, na młynie "Flak" Gałuszki. Młynarzami byli w tym okresie Maciej Kuc w "Oczku" w 1831 r. Antoni Błoński w młynie "Suchor"- 1830 r. , Maciej Łukasik w "Smarzowie", Maciej Gałuszka w "Burkaczu" w 1831 r. Franciszek Sokołowski w Pińczycachy w 1831 r. Ignacy Flak w Pustkowiu Lgockim w 1832 r. i Wincenty Ociepa w Zabijaku w 1831."

Damian

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie