parafia Poczesna a Parafia Kłobuck

Więcej
11 lata 4 miesiąc temu #7121 przez Stanisława Markowska
parafia Poczesna a Parafia Kłobuck was created by Stanisława Markowska
Porządkując dotychczasowe akta natrafiłam na ciekawostkę. W drugiej połowie XVIII wieku dość dużo osób z parafii Poczesna przeniosło się do parafii kłobuckiej. Żenili się z tamtejszymi pannami lub wdowami. Występują tam dość często takie nazwiska jak Wróbel, Ujma /z Huty/, Gruca i inne. Może to kogoś zainteresuje. Mnie bardzo dziwiło że nie mogę znaleźć aktów zgonu w św. Zygmuncie. Wszyscy znaleźli się w Waleńczowie, Pierzchnem i Zagórzu. Jest to szczególnie ważne w przypadku gdy nie ma aktów z parafii Poczesna z lat 1748-1761. Serdeczności dla wszystkich forumowiczów. S. Markowska Ps. Mam prośbę do Pana który rok temu przysłał mi mapę województwa krakowskiego z 1792. Obcięłam ją i teraz nie mam okolic powyżej Częstochowy. Pilnie proszę o powtórkę. SM
The following user(s) said Thank You: Sławomir Worwąg

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 4 miesiąc temu #7122 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic parafia Poczesna a Parafia Kłobuck
Też chętnie bym skorzystał z takiej mapy :-)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 4 miesiąc temu #7123 przez Stanisława Markowska
Replied by Stanisława Markowska on topic parafia Poczesna a Parafia Kłobuck
To ja posyłam tę obciętą.Dla Pana może jest wystarczająca. Pozdrawiam. SM
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 4 miesiąc temu #7124 przez Marek Sawicki
Replied by Marek Sawicki on topic parafia Poczesna a Parafia Kłobuck
Witam
Znalazłem gdzie była ta mapa (wcześniej jak ją Pani wysyłałem nie mogłem sobie przypomnieć) www.aacz.czestochowa.pl/galeria/wojewodztwo-krakowskie-1788.jpg
Pozdrawiam
Marek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 4 miesiąc temu #7125 przez Stanisława Markowska
Replied by Stanisława Markowska on topic parafia Poczesna a Parafia Kłobuck
Wielkie dzięki !!! SM

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu #7376 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic parafia Poczesna a Parafia Kłobuck
Jeśli chodzi o Zagórze pewne przesiedlenia mogły mieć związek z działalnością braci Lemańskich, Ludwika i Benedykta , którzy wcześniej siedzieli w ekonomii Poczesna. Benedykt kupił "państwo zagórskie" od Haugwitza w 1833 (odtąd datuje się spór Lemańskiego z mieszkańcami Kłobucka).
Ponieważ akcja założenia na terenie ekonomii Poczesna (kontrakt z Wagenplatzem w 1824) fabryki sukna nie udał się - Lemańscy zainteresowali się okolicami kłobucka.
Co ciekawe -jedna z córek Benedykta , Marianna, została żona Piotra Steinkellera.
Niewykluczone, że Lemańscy zaproponowali mieszkańcom parafii poczeszyńskiej dogodne warunki osiedlenia się w okolicach Kłobucka. Należałoby poszperać w dokumentach. Tyle, że nie natknąłem się choćby na ślad dokumentów ekonomii Poczesna, której Benedykt czas jakiś był dzierżawcą. Kto wie, czy nie za zasługi swego ojca Józefa, ale to jeszcze inna historia.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie