Topic-icon Wola Olszowska - gdzie to jest?

6 lata 8 miesiąc temu #7221 przez smarek (Marek Sawicki)
Witam.
Natrafiłem podczas przeglądania aktów na miejscowość Wola Olszowska. Czy ktoś z forumowiczów natknął się na taką nazwę? Gdzie to jest? Za wszelkie "tropy" i wskazania z góry dziękuję.
Dołączam skan aktu małżeństwa parafia Koziegłówki.

Marek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

6 lata 8 miesiąc temu - 6 lata 8 miesiąc temu #7224 przez aloman (Andrzej Wasik)
Witam Pana

Szukałem ale znalazłem tylko:

Wola Olszowa
oraz
Olszowa Wola

W "Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 7" z roku 1902 znalazłem Olszowa Wola.
szukałem także w tomie 15 Woli Olszowej, Woli Olszowskiej i nic nie znalazłem.

Będę nadal szukał może coś znajdę :)

6 lata 8 miesiąc temu #7225 przez huras (Florian Huras)
Panie Marku
W guberni piotrkowskiej powiat będziński, gmina Gzichów , parafia Będzin była osada "Olszowa".Być może w tym rejonie należy szukać Woli Olszowskej ???.
Załączniki:

6 lata 8 miesiąc temu #7226 przez worwag (Sławomir Worwąg)
Skan się nie załączył

6 lata 8 miesiąc temu #7228 przez smarek (Marek Sawicki)
Faktycznie nie załączyl się. Próbowałem wielokrotnie "dodaj plik" ale nie działa mi. Załączam link familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-24...=MM1N-YQQ:n234750256 akt 69.
Ja też szukałem w"Słowniku geogr..." ale nic nie mogłem dopasować.
Być może faktycznie że to jest koło Będzina, muszę sprawdzić. Dzięki. Może ktoś jeszcze ma jakieś pomysły?
Marek

6 lata 8 miesiąc temu #7229 przez worwag (Sławomir Worwąg)
Wedle geneteki w parafii Lubień Kujawski, gdzie była Wola Olszowska byli zarówno Sawiccy:
www.geneteka.genealodzy.pl/index.php?rid...S&url1=&w=02kp&op=gt
jak i Jakubowscy:
www.geneteka.genealodzy.pl/index.php?rid...D&url1=&w=02kp&op=gt

ale to oczywiście może być fałszywy trop :)

6 lata 8 miesiąc temu #7246 przez smarek (Marek Sawicki)
Dzięki piękne. To jednak może być trop, ale trzeba będzie to sprawdzić.
Żadna inna Wola Olszowska (Olszowa) nie jest mi znana, tak że prawdopodobnie będzie to ta Wola Olszowa albo jakiś bardzo mały przysiółek który końcem XIX wieku zniknął i dlatego nie ma go w "Słowniku ..."
Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt wszystkim forumowiczom, oraz owocnych poszukiwań w Nowym Roku
Marek

6 miesiąc 1 tydzień temu #35775 przez mariusz_rajczyk_90 (Mariusz Rajczyk)
Dzień dobry,
od pewnego czasu zajmuję się rozbudowywaniem drzewa genealogicznego swojej rodziny. Trafiłem niedawno na ten temat, gdyż sam szukałem informacji o Woli Olszowej - Paweł Sawicki z załączonego przez Pana, Panie Marku jest bowiem moim przodkiem. Udało mi się w końcu znaleźć w księgach parafii miasta Koziegłów akt małżeństwa Pawła Sawickiego z Małgorzatą Kapuścińską z 1825roku - nie było to łatwe, gdyż Paweł Sawicki w rocznym rejestrze małżeństw podpisany jest jako Paweł Jakubowski! Akt (nr 40/1825) prezentuje się następująco: www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7...362237601&cc=2115410
W akcie małżeństwa mowa jest o Woli Olszewskiej znajdującej się w parafii Lubańskiej, w obwodzie i powiecie czerskim województwa małopolskiego.
Całkiem więc możliwe, że chodzi o Olszową Wolę, wieś obecnie znajdującą się w gminie Sadkowice i powiecie rawskim województwa łódzkiego:
www.google.com/maps/place/96-208+Olszowa...6727321!4d20.5560365
Niedaleko od Olszowej Woli znajduje się miejscowość Lubania, gdzie znów siedzibę swoją ma Parafia Przemienienia Pańskiego (ww. parafia lubańska). Zgodnie natomiast z wikipedią, powiat czerski znajdował się w obwodzie warszawskim województwa mazowieckiego:

Pozdrawiam,
Mariusz

Czas generowania strony: 0.737 s.