Cech Szewców w Częstochowie

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu - 11 lata 3 miesiąc temu #7448 przez Mirosława Pabiś
Cech Szewców w Częstochowie was created by Mirosława Pabiś
Witam, znalazłam na stronie Archiwum Państwowego w Częstochowie informacę o zachowanych dokumentach cechowych mi.in Cechu Szewców.
baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam.php?l=pl...show&zespoly_id=9587
Moi przodkowie Mendakiewicze z Janowa byli szewcami co najmniej od 1730 r., a Ludwik urodzony w 1832 w Janowie był kowalem.
Mam wielka prośbę, może ktoś z szanownego grona będąc w APCz mógłby sprawdzić,czy są tam dokumenty dotyczące moich w/w przodków i czy jest możliwość zamówienia np skanów?
Muszę przyznać, że dotychczas korzystałam wyłącznie z metryk, więc nie mam doświadczenia z tego rodzaju dokumentami :blush: Mirosława

Mirosława Pabiś z d. Mendakiewicz
Ostatnia11 lata 3 miesiąc temu edycja: Mirosława Pabiś od. Powód: dodałam link
The following user(s) said Thank You: Małgorzata Jabłońska, Marek Mendakiewicz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu #7449 przez Małgorzata Jabłońska
Replied by Małgorzata Jabłońska on topic Cech Szewców w Częstochowie
Około roku 1800 szewcem w Częstochowie był Karol Laskowski (żył ponoć 100 lat i zmarł w 1810 roku) oraz jego zięć Jan Jabłoński (urodzony ok 1780). Obaj mieszkali i zapewne pracowali w domu nr 41.

Maja

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu #7453 przez Mirosława Pabiś
Replied by Mirosława Pabiś on topic Cech Szewców w Częstochowie
Ciekawe, czy nasi przodkowie się znali :dry:, Konkurencją nie byli, bo jak wspomniałam Mendakiewicze mieszkali w Janowie, ale chyba cech był wspólny?. Myślę, że takie Cechy musiały obejmować jakiś większy obszar( jaki?) . Może pełnili jakieś funkcje w cechu <myśli>.
pozdrawiam Mirosława

Mirosława Pabiś z d. Mendakiewicz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu #7454 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Cech Szewców w Częstochowie
z moich przdokow szewcami byli Krawczynscy (od poczatku XIX w, figuruja jako obywatele msta Czestochowa i szewcy). Spokrewneni byli z rodzina Salwinskich i Baranskich (tez w cechu szewskim)
Pod koniec XIX w wzenili sie w Laskowskich ( w Warszawie - moze to nie przypadek?).
W metrykach przejawiaja sie jeszcze nazwiska, Badowski, Besser, Olszowski (Olszewski), Ostaszewski.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu - 11 lata 3 miesiąc temu #7455 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Cech Szewców w Częstochowie
Witam!

Myślę, ze w Janowie istniał odrębny, albo samodzielny Cech Szewców.
Było ich (szewców) w Janowie kilku, jeśli nie kilkunastu. W aktach urodzeń z 1829 roku natrafiłem na "Filipa Migalskiego Cechmistrza Kunsztu Szewskiego w Janowie". Skoro był Cechmistrz, to musiał być i Cech.
Oczywiście to tylko moje sugestie.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
Ostatnia11 lata 3 miesiąc temu edycja: Jacek Tomczyk od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 3 miesiąc temu #7456 przez Mirosława Pabiś
Replied by Mirosława Pabiś on topic Cech Szewców w Częstochowie
hm, jak patrzę na ilość ludności zamieszkującej w Janowie to wprawdzie w 1861 mieszkało tam 960 osób i rzeczywiście szewców mogło być potrzebnych kilkunastu, ale 1765 - 1789 ilość domów wahała się i wynosiła niewiele ponad 100, a ludność 300-400 osób. Mikołaj Mendakiewicz w 1759r. był już szewcem, (artis sutoreae) tak wynika z aktu zgonu jego pierwszej żony. Ciekawe ilu wtedy mogło być tam szewców. :blink:
Przepraszam, ze tak "rozkminiam" ten temat, ale po prostu usiłuję sobie wyobrazić ówczesne życie w np. w Janowie :D

A swoją drogą Panie Jacku podziwiam pana, że potrafi Pan ogarniać tyle szczegółów
pozdrawiam Mirosława

Mirosława Pabiś z d. Mendakiewicz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie