Topic-icon Podpowiedź: co dalej

7 lata 4 miesiąc temu #7900 przez Sz Rubisz
Jestem początkującym poszukiwaczem korzeni narazie udało mi się dojść do najstarszego dokumentu, tj. akt ślubu moich 4 x pra dziadków z 1806 r w Częstochowie (nazwisko takie jak moje). Miałem szczęście, że połowę wszsytkich informacji ustaliłem dzięki FamilySearch. Doszedłem jednak do punktu, w którym zastanawiam się jak spróbować pójść dalej w przeszłość.

W owym akcie ślubu jest wzmianka na marginesie: Militis i pod spodem Civitas. Czy dobrze wnioskuję, że chodzi tu o ślub wojskowego z cywilem? Żołnież (dziadek) prawdopodobnie przybył do Częstochowy (może właśnie z wojskiem), gdyż nie znalazłem wśród aktów urodzenia jego nazwiska w latach 1779-87 jakby wynikało z kolejnych aktów stanu cywilnego (w styczniu 1806 miał mieć 25 lat).

Czy ktoś z Państwa umiałby podpowiedzieć sposób dalszego poszukiwania? Może fakt, iż to był wojskowy (ale raczej nie oficer) może jakoś tu pomóc?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 4 miesiąc temu #7901 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Podpowiedź: co dalej
Civitas oznacza miasto, czyli Starą Częstochowę. Słowo militis istotnie odnosi się do małżonka i powoduje trudność, jak widzę w identyfikacji miejsca pochodzenia. Czy dysponujesz aktem zgonu przodka. Czy nic z niego nie wynika?

Piotr

7 lata 4 miesiąc temu #7903 przez Sławomir Worwąg
1. Tak, jak wspomniał Piotr, po pierwsze szukać aktu zgonu.
2. Sprawdzić, czy czasem żona nie zmarła wcześnie i ożenił się po raz drugi - pochodzenie może być w ew. akcie drugiego małżeństwa
3. załączać linki do aktów :)

7 lata 4 miesiąc temu - 7 lata 4 miesiąc temu #7910 przez Sz Rubisz
Replied by Sz Rubisz on topic Podpowiedź: co dalej
O to dobrze wiedzieć jak z tym Civitas jest, bo istotnie w tych miejscach zawsze było podane jakaś miejscowość, a niekiedy civitas i nie wiedziałem jak to potraktować. Mam akt zgonu w załączeniu, ale nie ma mowy o miejscu i czasie urodzenia. Jak to u mieszczaństwa chyba bywało (przynajmniej w przypadku moich) za każdym razem ten ich wiek wskazywał na inny rok urodzenia :)

Dodaję też ten akt ślubu.

Pod oryginalnymi tekstami jest moja próba uczynienia tego czytelniejszym :) Czasem dziwne rzeczy z tego wychodzą.
Załączniki:

6 lata 3 miesiąc temu #13428 przez Tomasz Kukuła
Przeglądam akta urodzeń 1804 rok, Częstochowa.

Dość często pojawia się to Civitas Militis lub Militare.
Co to więc oznacza?

6 lata 3 miesiąc temu #13436 przez Rafał Albiński
"civitas" to miasto (chodzi chyba o Starą Częstochowę)

W zindeksowanych przeze mnie aktach urodzenia Parafii św. Zygmunta z końca XVIII wieku, występuje m.in. Częstochówka i właśnie "Civitas".

"Militis", "militare" - ojciec dziecka był żołnierzem (w 1804 roku armii pruskiej). Takie wpisy pojawiają się od momentu zagarnięcia Częstochowy przez Prusy w II rozbiorze.

Pozdrawiam

6 lata 3 miesiąc temu #13437 przez Sz Rubisz
Ciekawe skąd byli rekrutowani Polacy do armii pruskiej w tamtym czasie i na tych ziemiach? Śląsk? okolice przygraniczne?

6 lata 3 miesiąc temu - 6 lata 3 miesiąc temu #13440 przez Joanna Bożek
Replied by Joanna Bożek on topic Podpowiedź: co dalej
Na mocy II rozbioru 1793 Prusy otrzymały Gdańsk i Toruń oraz województwa gnieźnieńskie, poznańskie, sieradzkie (z Wieluniem),kaliskie, płockie, brzeskokujawskie, inowrocławskie, ziemię dobrzyńską oraz części krakowskiego, rawskiego i mazowieckiego -57 tys. km²

6 lata 3 miesiąc temu #13463 przez Sz Rubisz
No tak trochę nieprecyzyjnie się zapytałem skąd byli rekrutowani, wiadomo, że z terenu całego zaboru. Wiem, że ludzie o tym nazwisku co moje (raczej mało popularne) żyli w Lublińcu, Pawonkowie, ale też na Górnym Śląsku. Ale połączenia znaleźć nie mogę. Stwierdziłem, że może brali z pobliskich okolic Częstochowy :)

Czas generowania strony: 0,000 s.