Podpowiedź: co dalej

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu #7900 przez Sz Rubisz
Podpowiedź: co dalej was created by Sz Rubisz
Jestem początkującym poszukiwaczem korzeni narazie udało mi się dojść do najstarszego dokumentu, tj. akt ślubu moich 4 x pra dziadków z 1806 r w Częstochowie (nazwisko takie jak moje). Miałem szczęście, że połowę wszsytkich informacji ustaliłem dzięki FamilySearch. Doszedłem jednak do punktu, w którym zastanawiam się jak spróbować pójść dalej w przeszłość.

W owym akcie ślubu jest wzmianka na marginesie: Militis i pod spodem Civitas. Czy dobrze wnioskuję, że chodzi tu o ślub wojskowego z cywilem? Żołnież (dziadek) prawdopodobnie przybył do Częstochowy (może właśnie z wojskiem), gdyż nie znalazłem wśród aktów urodzenia jego nazwiska w latach 1779-87 jakby wynikało z kolejnych aktów stanu cywilnego (w styczniu 1806 miał mieć 25 lat).

Czy ktoś z Państwa umiałby podpowiedzieć sposób dalszego poszukiwania? Może fakt, iż to był wojskowy (ale raczej nie oficer) może jakoś tu pomóc?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
11 lata 2 miesiąc temu #7901 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Podpowiedź: co dalej
Civitas oznacza miasto, czyli Starą Częstochowę. Słowo militis istotnie odnosi się do małżonka i powoduje trudność, jak widzę w identyfikacji miejsca pochodzenia. Czy dysponujesz aktem zgonu przodka. Czy nic z niego nie wynika?

Piotr

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu #7903 przez Sławomir Worwąg
Replied by Sławomir Worwąg on topic Podpowiedź: co dalej
1. Tak, jak wspomniał Piotr, po pierwsze szukać aktu zgonu.
2. Sprawdzić, czy czasem żona nie zmarła wcześnie i ożenił się po raz drugi - pochodzenie może być w ew. akcie drugiego małżeństwa
3. załączać linki do aktów :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 2 miesiąc temu - 11 lata 2 miesiąc temu #7910 przez Sz Rubisz
Replied by Sz Rubisz on topic Podpowiedź: co dalej
O to dobrze wiedzieć jak z tym Civitas jest, bo istotnie w tych miejscach zawsze było podane jakaś miejscowość, a niekiedy civitas i nie wiedziałem jak to potraktować. Mam akt zgonu w załączeniu, ale nie ma mowy o miejscu i czasie urodzenia. Jak to u mieszczaństwa chyba bywało (przynajmniej w przypadku moich) za każdym razem ten ich wiek wskazywał na inny rok urodzenia :)

Dodaję też ten akt ślubu.

Pod oryginalnymi tekstami jest moja próba uczynienia tego czytelniejszym :) Czasem dziwne rzeczy z tego wychodzą.
Załączniki:
Ostatnia11 lata 2 miesiąc temu edycja: Sz Rubisz od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #13428 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic Podpowiedź: co dalej
Przeglądam akta urodzeń 1804 rok, Częstochowa.

Dość często pojawia się to Civitas Militis lub Militare.
Co to więc oznacza?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #13436 przez Rafał Albiński
Replied by Rafał Albiński on topic Podpowiedź: co dalej
"civitas" to miasto (chodzi chyba o Starą Częstochowę)

W zindeksowanych przeze mnie aktach urodzenia Parafii św. Zygmunta z końca XVIII wieku, występuje m.in. Częstochówka i właśnie "Civitas".

"Militis", "militare" - ojciec dziecka był żołnierzem (w 1804 roku armii pruskiej). Takie wpisy pojawiają się od momentu zagarnięcia Częstochowy przez Prusy w II rozbiorze.

Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie