małżeństwa mieszane (ewang-katolickie) w XIX wieku

Więcej
11 lata 6 dni temu #8502 przez Hanna Hofman-Polańska
małżeństwa mieszane (ewang-katolickie) w XIX wieku was created by Hanna Hofman-Polańska
witam!
mam pytanie czy ktoś z Państwa wie jak wyglądała sprawa ślubów gdy kobieta była ewangieliczką a mężczyzna katolikiem na ziemiach polskich w XIX w.
Czy kobieta musiała zmienić wiarę w przypadku takiego ślubu?
bo o ile wiem mężczyzna ewangielik musiał jedynie przysiąc,że dzieci wychowa w wierze katolickiej(żona katoliczka)

Hanna.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 6 dni temu #8503 przez Damian Jureczko
Replied by Damian Jureczko on topic małżeństwa mieszane (ewang-katolickie) w XIX wieku
Mój przodek Johann Feist- ewangelik z Kępna, ożenił się w 1858r. z Louisą z domu Arndt- katoliczką z Tarnowskich Gór. Wszystkie ich dzieci były chrzczone w kościele katolickim. Johann zmarł jako ewangelik w Siemianowicach Śląskich. Pytałem pewnego pastora jak to wtedy bywało z takimi mieszanymi małżeństwami. Odpowiedział, że wyznacznikiem tego w jakiej wierze chowane były dzieci- była religia matki. Myślę więc, że w drugą stronę było identycznie.Dzieci w przypadku matki ewangeliczki były ewangelikami, a matka zostawała przy swoim wyznaniu.

Damian Jureczko
The following user(s) said Thank You: Hanna Hofman-Polańska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 6 dni temu #8506 przez Włodzimierz Stefani
Replied by Włodzimierz Stefani on topic małżeństwa mieszane (ewang-katolickie) w XIX wieku
Jako przyczynek do tematu proponuję poznać treść dokumentu o mieszanych małżeństwach traktującym (rzecz dzieje się w Częstochowie/Żytnie/Piotrkowie Tryb.)

Na wstępie czytamy:
„Częstochowa d. 6/18 września 1854 roku.
August Schleicher i Jakób Majer składają najpokorniejszą prośbę do Jaśnie Wielmożnego Administratora w osnowie następującej: zamiarem naszem jest połączyć dzieci nasze węzłem małżeńskiem chrześcijańskiem, że zaś syn mój August Schleicher jest wyznania ewangelicko augsburskiego, a córka Jakóba Majer jest wyznania rzymskokatolickiego, są ztąd przeszkody w zgędem dania szlubu ze strony jegomość Xiędza parafialnego Parafji Żytno (…)”

Jakie były argumenty ojców narzeczonych i co było dalej, przeczytają Państwo tutaj:

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1961-26...M99D-5LJ:n1852781568

pozdrawiam
wlodeks
The following user(s) said Thank You: Hanna Hofman-Polańska, Halina Klimza

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 6 dni temu - 11 lata 6 dni temu #8511 przez Robert Kunert
Replied by Robert Kunert on topic małżeństwa mieszane (ewang-katolickie) w XIX wieku
Potwierdzam spostrzeżenia.

Mój Anton Kunert przybył do Przystajni w 1845r.
Cała rodzina to ewangelicy. Rodzice z synem i córką.

Córka jako ewangeliczka ślub zawierała w Czarnym Lesie a jej brat w parafii katolickiej w Przystajni.

Ponowny ślub, wtedy już wdowy także w Czarnym Lesie ale głowa rodziny, Anton także owdowiały w kościele katolickim (ten sam okres)

Robert Kunert
Ostatnia11 lata 6 dni temu edycja: Robert Kunert od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 6 dni temu #8512 przez Tomasz Krzywanski
The following user(s) said Thank You: Hanna Hofman-Polańska, Halina Klimza

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 1 tydzień temu #18250 przez Robert Kunert
Replied by Robert Kunert on topic małżeństwa mieszane (ewang-katolickie) w XIX wieku
Czytam wpis Damiana i naszła mnie jedna myśl.

Czy Ktoś spotkał się z podobna praktyką na Śląsku Pruskim?

Czy małżeństwo przybyłych osadników mogło być również mieszane wyznaniowo ?

Jeżeli wiem że matka i jej córka były ewangeliczkami (ślub Czarny Las) to w przypadku jej syna który ożenił się z katoliczką (ślub par. Górna - nie ma słowa że innego wyznania) - rozumiem zasadę - żona była katoliczką.

Ojciec czyli mój osadnik po śmierci swej żony i ożenku dzieci drugi swój ślub w kościele katolickim w Przystajni, podobnie zgon i w tych aktach nie ma słowa że był ewangelikiem.

Czy to znaczy że praktyki takie mogły być również na Śląsku (kreis Namysłów)? To oznaczałoby że urodzenia syna powinienem szukać w parafiach katolickich a nie ewangelickich.

Czy Ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem?

Robert Kunert

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie