Topic-icon II WŚ, Janik Antoni, Borowe, aresztowanie przez Niemców.

6 lata 6 miesiąc temu - 6 lata 6 miesiąc temu #8850 przez Przemysław Kościołek (Przemysław Kościołek)
Poszukuję informacji, dotyczących okoliczności aresztowania Antoniego Janika, zamieszkałego w Borowym (obecnie gmina Wręczyca Wielka). Aresztowanie miało miejsce 2 stycznia 1943 r. Antoni został osadzony w obozie Gross Rosen. Może ktoś z państwa natrafił na jakieś dokumenty lub relacje w powyższym zakresie. A może są jakieś wskazówki, gdzie szukać dokumentów, związanych z aresztowaniami przez hitlerowców w 1943 r. Pozdrawiam serdecznie. Przemysław Kościołek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

6 lata 6 miesiąc temu #8852 przez Przemysław Kościołek (Przemysław Kościołek)
Dziękuję za link. Miejsce i okoliczności śmierci udało mi się częściowo ustalić korespondencyjnie (z Muzeum Gross Rosen i Bad Arolsen). Natomiast w tej chwili najbardziej interesują mnie informacje dotyczące OKOLICZNOŚCI ARESZTOWANIA (powód itp.).

6 lata 6 miesiąc temu #8857 przez tomkrzywanski (Tomasz Krzywanski)
na chomikuj.pl jest ksiazka poswiecona dzialaniom gestapo w okolicach Czestochowy. Tytulu nie pamietam, prosze wpisac w wyszukiwarke dokumentow "czestochowa, czestochowskiem -ego itp" Moze pan znajdzie. Dwa tomy.
The following user(s) said Thank You: Przemysław Kościołek (Przemysław Kościołek)

6 lata 6 miesiąc temu #8859 przez Przemysław Kościołek (Przemysław Kościołek)
Dziękuję Panie Tomaszu.
"Hitlerowcy w Powiecie Częstochowskim 1939 1945".
Przewertowałem kiedyś tę książkę, niestety nic tam nie ma w najbardziej interesującej mnie kwestii. Choć sama pozycja jest bardzo ciekawa i autor przywołał w niej wiele lokalnych wydarzeń.
Syn Antoniego - Józef Janik ps. Anioł był dowódcą oddziału partyzanckiego działającego w lasach kłobuckich i herbskich. Podejrzewam, że Antoni został aresztowany i wywieziony do Gross Rosen właśnie z powodu partyzanckiej działalności syna. Szukam relacji bądź dokumentów związanych z tym wydarzeniem. Zdaję sobie sprawę, że może to być bardzo trudne, a może nawet niemożliwe. Będę próbował również przez IPN.

6 lata 6 miesiąc temu #8860 przez Oxygen1 (Krzysztof Szczepanik)
The following user(s) said Thank You: Przemysław Kościołek (Przemysław Kościołek)

6 lata 6 miesiąc temu #8861 przez Przemysław Kościołek (Przemysław Kościołek)
"mój" Antoni urodził się w 1881 r. w Borowym (gmina Wręczyca Wielka) i tam prowadził gospodarstwo.

6 lata 6 miesiąc temu - 6 lata 6 miesiąc temu #8864 przez Halina (Halina Klimza)
Na naszym Forum ogólnym lub Szukam była wypowiedź Pana ,który ma książkę napisaną przez naukowca - osobę badającą historię obozu Gross-Rosen.
Od Niego uzyskałam wyczerpującą informację o wuju mego męża, który aresztowany przez Gestapo , osądzony - został skazany na śmierć w obozie.Podał mi wiele szczegółów. Proszę poprosić naszego administratora, by odszukał w zasobach taką informację o obozie, bo ja nie umiem tego znaleźć, a nie zaznaczyłam sobie żadnego namiaru na ten tekst.
Pozdrawiam

6 lata 6 miesiąc temu #8865 przez Przemysław Kościołek (Przemysław Kościołek)
Czy ma Pani na myśli "Więzienia hitlerowskie na Śląsku w Zagłębiu Dąbrowskim i w Częstochowie 1939-1945" pod redakcją Andrzeja Szefera? Znalazłem taki wątek tutaj:
www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/forum/4...cji-Częstochowy#6377

Pani Halino, serdecznie dziekuję za wszelkie informacje!

6 lata 6 miesiąc temu - 6 lata 6 miesiąc temu #8866 przez Halina (Halina Klimza)
To nie jest ten wątek, może jest jeszcze inny - lub proszę spróbować na Forgenie.
To było już dość dawno, muszę przeszukać moje zbiory - nie mam tego ani w komputerze, ani sensownie uporządkowane, może więc potrwać.
Pozdrawiam
PS.Znalazłam przez link p.Gerlika o Gross-Rosen nazwisko swego wuja
Kaczmarzyk Konstanty ( trochę trzeba poczekać- bo wolno się otwiera), więc i Pański Janik może tam być ?

6 lata 6 miesiąc temu #8868 przez Halina (Halina Klimza)

3 tygodni 2 dni temu #37345 przez Mariola Kędziora z d. Paruzel (Mariola Kędziora)
Niestety nie pomogę, ale chciałabym się dowiedzieć jak zakończyło się Pana śledztwo. Antoni Janik był moim prapradziadkiem.

3 tygodni 2 dni temu - 3 tygodni 2 dni temu #37346 przez Przemysław Kościołek (Przemysław Kościołek)

Czas generowania strony: 0.931 s.