Adam i Ewa; Tropie; ks. Stanisław Pietrzak

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9082 przez Przem Ko
Szukając informacji na temat pochodzenia nazwiska Janik trafiłem na stronę internetową emerytowanego księdza proboszcza z Tropia. Wszak miejscowość ta oddalona jest znacznie od ziemi częstochowskiej, jednak co najmniej z poniżej opisanych przyczyn postanowiłem zamieścić o nim informację.

Otóż ksiądz ten finansuje badania genetyczne w USA, mające na celu ustalenie przodków, aż do Adama i Ewy, co ma znaczenie dla całej ludzkości, w tym dla nas ;-) (brzmi górnolotnie). Za genealogię zabrał się dopiero na emeryturze, a swoją drogę w tej kwestii ciekawie opisuje na stronie.

Po drugie byłem kiedyś w Tropiu w Sanktuarium św. Benedykta i Świerada (wtedy jeszcze ks. Stanisław nie był emerytem) i proboszcz oprowadzał nas po kościele oraz pustelni. Naszej grupie wydał się wtedy bardzo konserwatywnym księdzem, bo upominał każdego, że nierówno klęka, że szepcze cicho w kościele komentując jakieś stare malowidło itp. Ogólnie nie zrobił na nas miłego wrażenia, choć opowieść była ciekawa (właściwie opowiadał z playbacku bo nagranie było włączone, a on tylko poruszał ustami ha ha śmiesznie to wyglądało). Zapamiętałem jeszcze, że z dużą satysfakcją w głosie informował, że w Tropiu w trakcie powodzi (1997) utopiło się kilkoro ludzi ;-) Po przejrzeniu jego strony zmieniłem nieco zdanie o tym kapłanie ;-) (rym sam wyszedł przypadkowo).

Wrzucam link do strony ks. Stanisława Pietrzaka.
www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/pietrzakowie.pietrzak.htm

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9106 przez Sz Rubisz
Replied by Sz Rubisz on topic Adam i Ewa; Tropie; ks. Stanisław Pietrzak
Nie mogę się powstrzymać od żartobliwego komentarza...
Ksiądz pisze: "Serdecznie witam swoich krewnych i powinowatych z rodu Pietrzaków"
No cóż, w myśl przepisów kodeksu rodzinnego powinowaci to rodzina współmałżonka :)

Czy aby dotarcie do A. i E. nie jest celem Mormonów co to tworzą FmilySearch? Zadanie dość karkołomne raczej jeśli ktoś nie wierzy w kreacjonim.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu - 10 lata 11 miesiąc temu #9112 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Adam i Ewa; Tropie; ks. Stanisław Pietrzak
blog jednego z dyskutantow pl.sci.biologia gazeta.pl i racjonalista.pl . Jak sam pisze banowany z powodu mialkosci argumentow oponentow (tak przynajmniej pisze)
bioslawek.wordpress.com/
Ostatnia10 lata 11 miesiąc temu edycja: Tomasz Krzywanski od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #9122 przez Sławomir Worwąg
Replied by Sławomir Worwąg on topic Adam i Ewa; Tropie; ks. Stanisław Pietrzak

Sz Rubisz napisał: Czy aby dotarcie do A. i E. nie jest celem Mormonów co to tworzą FmilySearch? Zadanie dość karkołomne raczej jeśli ktoś nie wierzy w kreacjonim.

Nie da się przy pomocy dokumentów dotrzeć do Adama i Ewy. Z oczywistych względów. A mormoni raczej jednak bazują na upowszechnieniu źródeł pisanych.

Proponuję poczytać dokładnie stronę ks. Pietrzaka. W języku polskim nie ma takiej drugiej witryny, która tak szczegółowo i profesjonalnie opisywałaby problematykę genealogii genetycznej.

Co do Adama i Ewy.
WSZYSTKIE dotychczas zbadane próbki zarówno Y-DNA (po linii ojcowskiej) i mtDNA (po linii matczynej), wskazują, że najprawdopodobniej wszyscy obecnie żyjący mężczyźni pochodzą od jednego praojca żyjącego ok. 100-200tys lat temu, a wszystkie kobiety od jednej pramatki żyjącej również w podobnym okresie.
Wynika to z przebadanych już kilkuset tysięcy próbek.
Nie znaleziono ani jednego "odmieńca".
I nie ma to nic wspólnego z byciem za czy przeciw kreacjonizmowi.

Ja np, z ks. Pietrzakiem mamy również wspólnego męskiego przodka żyjącego kilka tysięcy lat temu na terenie Europy. Podobnie zresztą, jak pół Europy :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu - 10 lata 11 miesiąc temu #9124 przez Przem Ko
Replied by Przem Ko on topic Adam i Ewa; Tropie; ks. Stanisław Pietrzak
Forumowiczu Sz Rubisz. Do powinowatych należy zaliczyć również np. małżonkę brata, więc ksiądz również może mieć powinowatych. Nie ma w tym nic dziwnego ;-) Pozdrawiam
Ostatnia10 lata 11 miesiąc temu edycja: Przem Ko od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie