Stanisław Choroba - mój dziadek z Nowej Wsi Żareckiej

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #39209 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Stanisław Choroba - mój dziadek z Nowej Wsi Żareckiej
Pustkowie Lgockie ochrzczono ur. dziś o 2 nad ranem Kazimierza, s. Jerzego Choroby, zagrodnika i Kunegundy Sworzanki (?Sworzunki - od Swora). Chrzestni: Franciszek Flak z PL i Otylia, żona Błażeja Labusa  z Lgoty - półkmieci

Przy Agnieszce w 1801 faktycznie matka to Kunegunda Pasternaczonka (od Pasternak)

Albo Kunegunda miała przed Chorobą jeszcze innego męża, albo było to częste wtedy zjawisko posiadania dwóch nazwisk-przydomków, już kiedyś o tym pisaliśmy na forum. Tu masz ślub  Jerzego i Kunegundy (tylko indeks - dobrze, że chociaż tyle się zachowało) - pod koniec roku 1799, pewnie w listopadzie, bo w Adwencie ślubów nie było:

www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ...362962801&cc=2115410
The following user(s) said Thank You: Danuta Mucha(Czarnecka)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #39211 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Replied by Danuta Mucha(Czarnecka) on topic Stanisław Choroba - mój dziadek z Nowej Wsi Żareckiej
Świetnie Rafał! Dziękuję! 
Dziwna sprawa z tym nazwiskiem w akcie ur. Kazimierza, bo ślub był z Kunegundą Pasternak i  w aktach ur. pozostałych dzieci, a było 11-ro rodzeństwa - matką jest Kunegunda z Pasternaków. Czy mógłbyś jeszcze sprawdzić w wyszukiwarce akt z 1804r. - bo jest tam wpisany Hieronim a wtedy ur. się Kazimierz.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu - 4 lata 1 miesiąc temu #39212 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Replied by Danuta Mucha(Czarnecka) on topic Stanisław Choroba - mój dziadek z Nowej Wsi Żareckiej
W 1775r. 20.IV, zmarła Marianna Sworzenka, czyli było takie nazwisko w Lgocie.
www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ...362973901&cc=2115410
Ostatnia4 lata 1 miesiąc temu edycja: Danuta Mucha(Czarnecka) od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #39213 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Stanisław Choroba - mój dziadek z Nowej Wsi Żareckiej
Osoba indeksująca pomyliła się - to jest ewidentnie Kazimierz - baptisavi filium Casimirum, może zmylił ją ten kleks:

www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:939X...362964501&cc=2115410
I w tej wersji jeszcze wyraźniej napisano Sworzunka. Nadal podtrzymuję, że to mogło być podwójne nazwisko - u mnie w kilku gałęziach istnieje to zjawisko, zwłaszcza na początku XIX wieku, tak jak tutaj

A tu jest drugi ślub Kazimierza, wdowca po Masłoniównie, w 1858 z wdową Barbarą Kopecką:

www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7...290343801&cc=2115410
The following user(s) said Thank You: Danuta Mucha(Czarnecka)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu #39214 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Replied by Danuta Mucha(Czarnecka) on topic Stanisław Choroba - mój dziadek z Nowej Wsi Żareckiej
Dzięki z wyjaśnienie, bo to ważna informacja do mojego drzewa. A kto może skorygować to imię w wyszukiwarce?
Odnośnie Kunegundy, to pomyślałam, że może była dzieckiem adoptowanym przez Pasternaków a przylgnęło do niej dawne nazwisko.. Dobrze byłoby znaleźć jej akt urodzenia. Kunegunda to raczej rzadkie imię.. Pasternak to nazwisko z "dziada pradziada" w parafii Koziegłówki - Lgota. W wyszukiwarce nie ma Kunegundy Pasternak, chociaż jest dużo Pasternaków, ale może jeszcze nie zostało wpisane.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 1 miesiąc temu - 4 lata 1 miesiąc temu #39215 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Stanisław Choroba - mój dziadek z Nowej Wsi Żareckiej
Nie myśl dzisiejszymi kategoriami. Zdarzało się wtedy często, że raz wpisywano tej samej osobie nazwisko, innym razem przydomek. Nazwiska w rodzinach chłopskich stały się obowiązkowe stopniowo w XVIII w. Wcześniej bywają zapisy typu urodził się Józef syn Jana i Ewy, bez żadnych  nazwisk ani przydomków.
Inna możliwość to, że wpisano jej nazwisko babci - u mnie tak jest w 3 przypadkach. I tak większość ludzi nie znała lub nie pamiętała nazwisk (Widzialaś Konopielkę?). Mówiło się zwykle, np. Marianna Adamowa z młyna, a nawet tylko Adamowa bez imienia.
Ostatnia4 lata 1 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.
The following user(s) said Thank You: Danuta Mucha(Czarnecka)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie