Topic-icon Ziutka Wiśniewska-kuzynka mojego taty

8 lata 5 miesiąc temu - 1 tydzień 3 dni temu #10146 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
W albumie rodzinnym są 3 zdjęcia z dedykacjami dla mojego taty: 1/ z datą 23.06.1935r,2/z datą 17.VIII-41r, 3/"Na pamiątkę kochanemu Kuzynkowi Witold i Ziutka, Częstochowa, dn,19/IX-43r.". Na odwrocie zdjęcia jest też pieczątka:Foto Art. "STELLA" wł.Maria B...lasz,Częstochowa,N.M.Panny 33. Nie znam nazwiska cioci Ziutki po ślubie. Nikt nie wie, co się z nią stało.. Ostatnio słyszałam, że podobno wyjechała do Wrzosowej. Przypuszczam, że to córka Marianny Wiśniewskiej(Czarnecka), a więc siostrzenica mojego dziadka Franciszka Czarneckiego. O Mariannie Wiśniewskiej wiem tylko tyle, że jej pierwszy mąż miał na imię Jan a drugi nazywał się Mizera. Miała synów:Jan,Józef,Stanisław,Władysław i podobno córkę Eleonorę. Mieszkała na tzw "Hubkach"(Biskupice Nowe). Może ktoś będzie coś wiedział na ten temat..
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

8 lata 3 miesiąc temu #10959 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Dzięki Forum dowiedziałam się, że mój dziadek miał siostrę Mariannę(akt nr 112/1881)i Franciszkę(54/1889), która wyszła za mąż za Jana Wiśniewskiego 15.08.1910r. Czy da się ustalić, za kogo wyszła za mąż Marianna, czy też za Wiśniewskiego..?, może brata Jana? Czyją córką była Ziutka Wiśniewska: Marianny czy Franciszki?

8 lata 3 miesiąc temu #10960 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Przesyłam dodatkowe zdjęcia kuzynki mojego taty - Ziutki Wiśniewskiej: 1/ z datą 32.06.1935r; 2/17.08.1941r.

8 lata 3 miesiąc temu #10961 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Nie wiem dlaczego zdjęcia nie wyszły..

1 rok 10 miesiąc temu #39042 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Czy ktoś ma dostęp do aktu urodzenia 1872r., Bystrzanowice parafia Staromieście, Wiśniewski Stanisław, syn Michała i Józefy Skowron?
Bardzo proszę o ten akt ur. męża siostry mojego dziadka.

1 rok 10 miesiąc temu - 1 rok 10 miesiąc temu #39043 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Znalazłam już akt ur. siostry dziadka - Franciszki Czerneckiej 1889/54 w Biskupicach z adnotacją o ślubie z Janem Wiśniewskim 15.08.1910 (brak aktu), akt ur. Marianny Czarneckiej 1881/112 i akt ślubu Marianny ze Stanisławem Wiśniewskim, synem Michała i Józefy Skowron w Bystrzanowicach, parafia Staromieście.
Czyli dwie siostry wyszły za mąż za dwóch braci. Nadal nie wiem, czyją córką była Ziutka Wiśniewska, ulubiona kuzynka mojego taty, której zdjęcia są w rodzinnym albumie.. Franciszki czy Marianny..?
Załączniki:

1 rok 10 miesiąc temu - 1 rok 10 miesiąc temu #39045 przez Rafał Molencki
akt chrztu Stanisława Wiśniewskiego z Bystrzanowic (par. Staromieście), ur. 4 V 1872:

metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,122226,18

rodzice: Michał i Józefa Skowron, adnotacji o ślubie brak
Za tę wiadomość podziękował(a): Danuta Mucha(Czarnecka)

1 rok 10 miesiąc temu #39047 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Super! Dzięki Panie Rafale, bo ja znalazłam akty dopiero od 1873, więc Stanisława nie było.. Są jego dwie siostry: Marianna(1874) i Julianna zm. w wieku 6 lat w 1875r. Nadal szukam Jana Wiśniewskiego, który brał ślub z Franciszką w 1910r., więc mógł się urodzić w 1890r. lub wcześniej.. I nie wiadomo, czy był to brat Stanisława, czy kuzyn, bo w Bystrzanowicach był też Jakub Wiśniewski.

1 rok 10 miesiąc temu #39048 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Nie udało mi się otworzyć tej genbazy, żeby pobrać akt..

1 rok 10 miesiąc temu #39049 przez Danuta Mucha(Czarnecka)

Przesyłam dodatkowe zdjęcia kuzynki mojego taty - Ziutki Wiśniewskiej: 1/ z datą 23.06.1935r; 2/17.08.1941r.

1 rok 10 miesiąc temu #39050 przez Rafał Molencki
Musi sobie Pani najpierw założyć darmowe konto na Genbazie i następnie będzie można przeglądać, pobierać, itd. Z aktu ślubu Franciszki i Jana w 1910 w Przybynowie:

szukajwarchiwach.pl/8/268/0/-/28/skan/fu...wtCg00ZzqHnTLikZdkdg

wynika, że pan młody miał w chwili ślubu 32 lata, czyli urodził się w Bystrzanowicach c1878. Tych akt jeszcze nie zeskanowano i trzeba je przeglądać w AP Częstochowa, a także zamówić skan, jeśli to za daleko dla Pani.

1 rok 10 miesiąc temu #39052 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Ok. Bardzo dziękuję.. Dzięki temu aktowi wiadomo już, że Jan i Stanisław byli braćmi, którzy ożenili się z siostrami. Ziutka Wiśniewska jest córką jednego z nich. Na razie nie wiadomo, którego.. Zdjęcie ślubne jest z dedykacją: " Na pamiątkę kochanemu Kuzynkowi... Witold i Ziutka. Częstochowa, dn. 9.IX.!943r." i pieczątka fotografa.
Mój tato (ur. 1923) i kuzynka mogli być prawie rówieśnikami, może Ziutka trochę starsza..
Dziadek Franciszek dał swojemu synowi imię Józef. Może siostra dziadka - Franciszka, dała imię Józefa (Ziutka) swojej córce..? Ale córką Marianny też mogła być..  Nieznane jest nazwisko męża Ziutki.. Jedna ciocia mówiła, że podobno: Bąk, ale nie jest to pewne..

1 rok 10 miesiąc temu #39056 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Przeglądając akty Staromieścia 1888r. natknęłam się na nazwisko Bonk. A więc możliwe, że Witold, mąż Ziutki pochodził z tego rejonu.. I informacja od cioci była prawdziwa. Ciekawe..

1 rok 10 miesiąc temu #39057 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
szukajwarchiwach.pl/8/277/0/-/62/str/1/4/15#tabSkany
Już wiadomo, że Franciszka po ślubie przeniosła się do Bystrzanowic, rodzinnej miejscowości męża.. Znalazłam akt urodzenia ich pierwszego syna, któremu dano imię Józef. Było to w 1911r. Szkoda, że na tym roku kończy się zasób archiwum. Czy jest jakaś szansa, że kiedyś się pojawią następne lata..?

1 rok 10 miesiąc temu - 1 rok 10 miesiąc temu #39058 przez Rafał Molencki
Proszę uważnie spojrzeć na zasób archiwum. Na 1911 roku kończą się akta zeskanowane. Ale jak widać wg załączonego przez Panią linku, w AP w Częstochowie są jeszcze dostępne akta z kolejnych 5 lat do 1916 - można przyjechać do archiwum i przeglądnąć na miejscu, sfotografować co potrzebne, itd. Jeśli to niemożliwe, można zlecić kwerendę: www.czestochowa.ap.gov.pl/zasob/kwerendy/
A nowsze akta są zapewne jeszcze w USC, ale wkrótce roczniki starsze niż 100 lat także trafią do archiwum. Równolegle można próbować dotrzeć do pierwopisów w kancelarii parafialnej. Poszukiwania genealogiczne często wymagają wyjścia poza Internet. I sporo cierpliwości. Zdarza się, że jakąś kluczową informację odnajduje sie zupełnie przypadkiem po kilku latach poszukiwań.

1 rok 10 miesiąc temu #39059 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Ziutka Wiśniewska brała ślub w 1943r. Musiała mieć wtedy co najmniej 18 lat a więc urodziła się w 1925r. lub wcześniej.. Raczej wcześniej, bo na zdjęciu na pniu z 1935r. wygląda na co najmniej 16 lat, co wskazuje, że urodziła się w 1919r. lub wcześniej..
W 1919r. Marianna miała 38 lat a Franciszka 30 lat. Każda z nich mogła być matką Ziuty Wiśniewskiej.. Nadal nie wiadomo..

1 rok 10 miesiąc temu #39060 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Wiadomo już, że Marianna po ślubie została w Biskupicach, bo jest akt ur. pierwszego syna. To Stanisław, 1902/20. Nie mogę odczytać imienia chrzestnego.. Czy to Wojciech Wiśniewski? Bo Stanisław i Jan mieli brata ur. 1876/64 w Bystrzanowicach.
www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7...364357501&cc=2115410

1 rok 10 miesiąc temu - 1 rok 10 miesiąc temu #39061 przez Rafał Molencki
Tak, Wojciech Wiśniewski i Antonina C(i)eleban

1 rok 10 miesiąc temu #39063 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Dzięki.. Celeban - to nazwisko pamiętam, sąsiad mojego wujka.

1 tydzień 3 dni temu #43143 przez Danuta Mucha(Czarnecka)

W albumie rodzinnym są 3 zdjęcia z dedykacjami dla mojego taty: 1/ z datą 23.06.1935r,2/z datą 17.VIII-41r, 3/"Na pamiątkę kochanemu Kuzynkowi Witold i Ziutka, Częstochowa, dn,19/IX-43r.". Na odwrocie zdjęcia jest też pieczątka:Foto Art. "STELLA" wł.Maria B...lasz,Częstochowa,N.M.Panny 33. Nie znam nazwiska cioci Ziutki po ślubie. Nikt nie wie, co się z nią stało.. Ostatnio słyszałam, że podobno wyjechała do Wrzosowej. Przypuszczam, że to córka Marianny Wiśniewskiej(Czarnecka), a więc siostrzenica mojego dziadka Franciszka Czarneckiego. O Mariannie Wiśniewskiej wiem tylko tyle, że jej pierwszy mąż miał na imię Jan a drugi nazywał się Mizera. Miała synów:Jan,Józef,Stanisław,Władysław i podobno córkę Eleonorę. Mieszkała na tzw "Hubkach"(Biskupice Nowe). Może ktoś będzie coś wiedział na ten temat..

1 tydzień 3 dni temu #43144 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Podobno Ziutka Wiśniewska wyszła za Witolda Bąka z Hubek. Nadal nie wiem, której Wiśniewskiej była córką: Marianny czy Franciszki? Gdyby tak był dostęp do aktu ślubu z 1943r., zagadka byłaby rozwiązana.. Może ktoś mógłby coś pomóc lub doradzić w tej sprawie.? Nie wiadomo, czy ślub odbył się na Jasnej Górze, czy tylko pojechali do Częstochowy zrobić zdjęcia.. Ślub mógł być w Choroniu..

1 tydzień 3 dni temu #43146 przez Hanna Hofman-Polańska
na cmentarzu w Olsztynie są nazwiska Mizera(Biskupice należą do Olsztyna)

1 tydzień 3 dni temu #43148 przez Hanna Hofman-Polańska
w/g moich informacji Ziutka Wisniewska była córką Stanisława Wiśniewskiego i Marianny zd Czarneckiej
jej mąż Witold Bąk z Biskupic Nowych.Obydwoje pochowani we Wrzosowej Kiedy? nie mam informacji.

1 tydzień 3 dni temu #43151 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Dzięki.. Jakiś czas temu w drzewie przypisałam Ziutkę do Marianny, ale całkowitej pewności jeszcze nie mam. A skąd Pani ma tę informację?

1 tydzień 3 dni temu #43152 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Obie babcie Ziutki Wiśniewskiej też miały na imię Józefa: Józefa Wiśniewska z d.Skowron i Józefa Czarnecka z d.Ślęzak.

Czas generowania strony: 0,000 s.