Erdmannshain - Kolonia Strzebińska

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu - 10 lata 6 miesiąc temu #10810 przez Dawid Machura
Erdmannshain - Kolonia Strzebińska was created by Dawid Machura
Witam serdecznie

Mam taki oto problem związany z Kolonią Strzebińską:
bardzo długo szukałem mojej pra...babki Lucii Bem i w końcu mi się udało. Okazało się że urodziła się jako córka Matheusa Boehm i Cathariny Sroczyńskiej. W ich akcie ślubu zapisano że Matheus pochodzi z Lubszy-Erdmann., po innych aktach w których kawalerowie mają takie samo pochodzenie ustaliłem że chodzi o Erdmannshain. I teraz się zaczyna: wg aktu ślubu Boehm urodził się w 1785 roku a wg aktu zgonu w 1791. Przejrzałem akta z Lubszy z tego okresu i brak w nich takiego lub podobnego nazwiska.
Dlatego chciałbym się czegoś dowiedzieć o samym powstaniu i genezie tej koloni, ponieważ podejrzewam że Boehm mógł być przybyłym kolonistą. Więc czy jest ktoś to zna historię Koloni Strzebińskiej i mógłby mi ją przybliżyć?


Z góry dzięki i pozdrawiam

Dawid
Ostatnia10 lata 6 miesiąc temu edycja: Dawid Machura od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
10 lata 6 miesiąc temu #10817 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Erdmannshain - Kolonia Strzebińska
na pewno był przybyłym kolonistą, na co wskazuje i nietypowe dla Lubszy nazwisko, jak i rodzaj miejscowości. Nie pozostaje nic innego, jak studiowanie aktów z Lubszy. W 1804 znajduję urodzenie Reginy, córki kolonisty Franza Boehma i Marianny z d. Hadek.
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1-17373...c=M99D-WRK:672415626
Jak widzę, z Erdmannshein wiąże się genealogia Ricka Ortenburgera. Może musiałbyś podpytać, czy Boehmowie nie przybyli z Ortenburgerami/Ottenburgerami.
pg

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #10835 przez Dawid Machura
Replied by Dawid Machura on topic Erdmannshain - Kolonia Strzebińska
Skontaktowałem się z nim, ale niestety jego przodkowie byli ewangelikami a moi katolikami....

Z ciekawości wpisałem w wyszukiwarce na FamilySearch Matheus Boehm urodzony między 1780-1790 i o dziwo jest jeden idealnie pasujący urodzony w 1785 roku :P Ale nawet nie biorę tego pod uwagę bo byłoby to zbyt proste ;)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 9 miesiąc temu #14491 przez Rick Ortenburger
Replied by Rick Ortenburger on topic Erdmannshain - Kolonia Strzebińska
I found reference from Ludwigsthal / Erdmannshain; Diese deutschen Menschen bildeten den Stamm, um den sich dann die von 1755 an neu herbeigerufenen Siedler und Handwerker scharten. Erwähnenswert ist auch, daß das heutige Försterhaus zu Ludwigsthal an der gleichen Stelle steht, wo einst die gräfliche Oberförsterei war. Die Namen der neuen Zuwanderer, die nach der Überlieferung aus Frankfurt a.O. und Pommern kamen, sind folgende: Ribbe, Böhm, Nier, Weigert, Winkler, Lindel, Graf, Geißler usw. Leider starb Ludwig Graf von Pückler am 15. März 1759 im Alter von 66 Jahren. „Sein frühzeitiger Tod“ - so heißt es in einem Bericht vom Jahre 1855, verfaßt zum 100jährigen Bestehen der hiesigen Kirchengemeinde - ist Ursache, daß der Kirchort nicht ein Marktflecken geworden ist.“

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 9 miesiąc temu #14492 przez Rick Ortenburger
Replied by Rick Ortenburger on topic Erdmannshain - Kolonia Strzebińska
From;

Loben-Guttentager Kreisblatt
Nr. 1 . 11. Jahrgang Schriftleitung: Carl Hoinka, 402 Mettmann, Obere Talstraße 24 20. Januar 1966

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie