Topic-icon Projekt Olsztyn

7 lata 3 miesiąc temu #11589 przez Sebastian Górecki
dojrzałem już chyba do nazwania mojej roboty projektem.
będzie to struktura obejmująca wszystkie dostępne akty z FS.
mam około 2.5 tys osób - raczej mało dokładnie(tylko nazwiska, imiona i daty), zakres dat-1680-1937, obszar par. Olsztyn, Zrębice, Potok, Przybynów, Poczesna, Błeszno, Częstochowa, Koziegłówki, Mstów, Gidle, Żuraw i inne jak sie trafią- poza Olsztyn do 3 pokoleń. obecnie jestem jeszcze w fazie indeksowania Olsztyna i Potoka - to troche potrwa. ułatwić mi może podawanie osób z Olsztyna urodzonych przed 1910 rokiem będe robić drzewo tych osób- w góre- bardzo mi to ułatwi pracę- a drzewo średnio robię w 1 dzień (jak wszyscy są z Olsztyna). najlepiej jak by była to osoba i rodzice lub osoba i data/y. zrewanżuję się prostym graficznie drzewkiem w pliku graficznym. Już teraz mogę powiedziec że każdy kto ma chociaż 1 osobę z Olsztyna (w tych latach) ma ze mną przynajmniej 5 osób wspólnych bezpośrednio (w górę lub w Dół) . Zapraszam
Za tę wiadomość podziękował(a): Wojciech Okoń

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 3 miesiąc temu #11592 przez Błażej Pawlica
Replied by Błażej Pawlica on topic Projekt Olsztyn
Z nieukrywaną zazdrością patrzę na takie projekty - chętnie bym zaczął/ pomagał przy 'moich' Krzepicach, ale... zawsze jest jakieś 'ale'.

Wracając do parafii Olsztyn:
Józefa Stanior, 30-10-1892 (Żuraw) - 1967, córka
Łukasz Stanior, ur. circa 1865
Franciszka Stanior (Czechowska), ur. circa 1868 (Bukowno)
ślub 5-10-1887, Turów
Łukasz Stanior, syn Walentego i Katarzyny z Sochów
Franciszka Stanior, córka Jana Czechowskiego i Petroneli z domu Zębacz

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny
Za tę wiadomość podziękował(a): Sebastian Górecki

7 lata 3 miesiąc temu #11595 przez Sebastian Górecki
Replied by Sebastian Górecki on topic Projekt Olsztyn
bardzo zagmatwane ale chodzi o przodków i rodzeństwo małżeństwa franciszka czechowska i łukasz stanior.

7 lata 3 miesiąc temu #11597 przez Andrzej Kuśnierczyk
Wreszcie Olsztyn! Nasza magiczna jurajska miejscowość.
Trzeba stworzyć genealogiczny komentarz do opracowania Karola Nabiałka o starostwie olsztyńskim.

7 lata 2 miesiąc temu #11701 przez Sebastian Górecki
kilka uwag-Stanior
ze sto osób dopisałem a wydaje się nie możliwe ale tylko jedno bezpośrednie powiązanie z nami znalazłem -Józef nabiałek i Barbara i ich syn Mateusz nabiałek i Kunegunda.
Ciekawe że NIE znalazłem ślubu Tomasza Sochy a jest Łukasz Blady wg mnie to ta sama osoba - czy jestem w błędzie?
a Czechowscy pewnie z Częstochowy - nie szukałem

ps. ciekawe czy drzewko sie zaciągnie do posta
Załączniki:

7 lata 2 miesiąc temu #11702 przez Sebastian Górecki
a ciekawe że z samego Olsztyna nie ma nikogo

7 lata 2 miesiąc temu #11712 przez Halina Jastrzebski
Replied by Halina Jastrzebski on topic Projekt Olsztyn
Witam,
-Aleksy Fabrycy s.Franciszka i Agneszki, slub z Franciszka ze Slotow akt 3/1772 Olsztyn/Czestochowa.
- Mateusz Fablicy s.Sebastiana i Malgorzaty ur 16 wrze 1601 czeladz
Prosze uprzejmie ...Pozdrawiam, Halina Jastrzebski

7 lata 2 miesiąc temu #11714 przez Błażej Pawlica
Replied by Błażej Pawlica on topic Projekt Olsztyn
Bardzo dziękuję! Po prostu przeszło to moje najbardziej zuchwałe oczekiwania!

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny

7 lata 2 miesiąc temu #11718 przez Sebastian Górecki
Pani Halino, niestety znalazłem tylko
akt urodzenia- byc moze ojca franciszki-Olsztyn-1721-Olsztyn
-Słota -Stanisław Michał- syn Józefa i Zofii
być moze czasowo przebywali w Olsztynie

a Czeladzi się nie podejmuję

wog. to zapraszam do indeksowania, na pewno będzie wygodniej, Wszystkim.

najlepszego

7 lata 2 miesiąc temu #11728 przez Halina Jastrzebski
Replied by Halina Jastrzebski on topic Projekt Olsztyn
Witam, dzieki za szybka odpowiedz i za akt, ktorego nie mialam.Oczywiscie, w pytaniu byly najtrudniejsze pytania dot.mojego grafiku...:) Panska propozycja atrakcyjna, pewnie sie niebawem zdecyduje, serdeczne pozdrowienia z zimnego Calgary.

7 lata 2 miesiąc temu #11847 przez Sebastian Górecki
oto drzewko Kolegi Marka Romańskiego - przez przypadek się zgadaliśmy - on popełnia właśnie - Gmina Olsztyn koło Częstochowy w czasie II wojny światowej - będzie wydana przez Gminę Olsztyn- chyba - styczeń - luty
Załączniki:

7 lata 2 miesiąc temu - 7 lata 2 miesiąc temu #11887 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Projekt Olsztyn
Witam,
Moje poszukiwania zatrzymały się na Kacprze Dyińskim (lub Dyja, Dyjka) i nie mogę dalej ruszyć. Oto akt małżeństwa nr 6/1792 z Olsztyna z Różą Trąbską - familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-21...c=M979-Q27:n44019655

Z góry dziękuję za wszelaką pomoc.

7 lata 2 miesiąc temu - 7 lata 2 miesiąc temu #11890 przez Maria Nowicka-Ruman
Replied by Maria Nowicka-Ruman on topic Projekt Olsztyn
Proszę dalej szukać w parafii Żarki skąd pochodził Kacper i był on synem Josefa i Apolonii Dyenskich. W dniu ślubu był kawalerem ale niestety nie ma informacji co do jego wieku.

7 lata 2 miesiąc temu #11963 przez Arkadiusz Pluta
Problem w tym, że w parafii Żarki po usilnych poszukiwaniach nie znalazłem Kacpra.

7 lata 2 miesiąc temu #11966 przez Ewa Mizerska
Replied by Ewa Mizerska on topic Projekt Olsztyn
A może znajdą się rodzice Kacpra: Józef i Apolonia?
Ich ślub, zgony, inne dzieci takiej pary?

W Bibliotece dostępny jest indeks urodzeń z Żarek z lat 1696 - 1751
Wtedy mniej więcej powinni przyjść na świat rodzice Kacpra (on sam chyba jednak około 1760-70).
Sprawdziłam w tym indeksie urodzonych Józefów o nazwisku zaczynającym się na D. Jest takich dwóch: Józef Dryjka ur.1726 i Józef Dziubka ur. 1727.

7 lata 2 miesiąc temu #11968 przez Sebastian Górecki
tylko tyle mam
Załączniki:

7 lata 2 miesiąc temu #12173 przez Sebastian Górecki
Akty zgonu - trochę nie doceniane mają jednak potęcjał - indeksując zgony z olsztyna znalazłem rozalię łuszczyńską wg. aktu ślubu zd. Sobota, a z zgonie napisane jest - Bąk. jest dobrze

7 lata 1 miesiąc temu #12464 przez Teresa Cybulska
Replied by Teresa Cybulska on topic Projekt Olsztyn
Witam
W Olsztynie 1808 akt 1 śl.Andrzeja Wołczyńskiego s.Antoniego i Katarzyny z Ewą Trąbską. Interesuje mnie Andrzej Wołczyński i jego rodzice, nie znalazłam aktu ur. i zg. Andrzeja ani jego rodziców.
Może pan coś ma ?
Teresa Cybulska

7 lata 1 miesiąc temu #12531 przez Sebastian Górecki
Kacper był synem Josefa i Apolonii - proszę szukać w par. Żarki w różnych nazwiskach - w indeksach najlepiej

7 lata 1 miesiąc temu #12533 przez Sebastian Górecki
Wojciechowska
Helena 247
30.07.1748
Leśniów
rodzice - Józef i Apolonia
może Dyja to było tylko przezwisko

7 lata 1 miesiąc temu #12547 przez Arkadiusz Pluta
Dziękuję za wskazówki jak szukać - spróbuję w ten sposób. Chociaż mam wątpliwości, bo nazwisko Dyja występuję bardzo często w okolicach Myszkowa, który należał wtedy do parafii Żarki.Także najstarszy syn Kacpra miał związek z fachem szewskim i garbarskim, a w okolicach Myszkowa też były duże tradycje w tych zawodach. Także w dokładnym spisie mieszkańców parafii Żarek z 1791, nie mogłem go zlokalizować, chociaż znalazłem służącego Kacpra Nicerskiego, który był wymieniony jako młodzian (20 lat) na zamku żareckim?? Osobiście wydaje mi się, że bardziej imiona mogły być przekręcone, lub przyjął nazwisko żony albo też nastąpiła zmiana nazwiska - (konwertyta?).

7 lata 1 miesiąc temu #12740 przez Arkadiusz Pluta
Jeszcze raz wracam do poszukiwań rodziców Józefa i Apolonii przodków Kacpra Dyja(Dyińskiego) w Żarkach. Zacząłem sprawdzać tą hipotezę z małżeństwem Wojciechowskich z Leśniowa zawarte w listopadzie 1747 r., którzy jako jedyni małżonkowie w tym czasie mają imiona Józefa i Apolonii. Poniżej ich akt ślubu (ostatni na tym linku) ale nie potrafię odczytać wytłuszczonego dopisku z 1749 r., więc proszę o pomoc.

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-121...M979-QCL:n1244837136

Co ciekawe znalazłem także Kacpra (Gaspara) Wojciechowskiego ojca paulinów w Leśniowie, który udzielał ślubu Dominkowi Dunderze w 3.10.1778 r.(Tylko jeden taki ślub udzielony przez niego znalazłem!). Poniżej link - trzeba obrócić slajd i zobaczyć tą luźną karteczkę.

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-113...M979-QCR:n1150391583

Może więc ten Kacper był synem Wojciechowskich a potem wystąpił z klasztoru (dyspensa ze ślubów zakonnych) i zmienił nazwisko przed ślubem w Olsztynie? Chociaż nie znalazłem w aktach urodzenia syna Wojciechowskich o imieniu Kacper, ale mieli trzech innych. O ile wiem po przyjęciu do klasztoru nadawane są nowe imiona, więc mógł przybrać imię Kacper(Gaspar). Także dokładnie tydzień przed ślubem Kacpra i Rozalii w Olsztynie była wizytacja w parafii Józefa Raczyńskiego (wzmianka przed aktem ślubu), chociaż może to być czysty przypadek. Jeżeli ta hipoteza jest prawdziwa (inne zbieżności też za tym przemawiają), to należałoby sprawdzić historię bytności ojca Kacpra Wojciechowskiego w klasztorze w Leśniowie. Tylko jak sprawdzić tą bytność? Z góry dziękuję za wszelaką pomoc.

7 lata 2 tygodni temu #13103 przez Joanna Bożek
Replied by Joanna Bożek on topic Projekt Olsztyn
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-20...=M979-QFV:n640146775

nie wiem czy sie to przyda,ale natknelam sie na nazwisko Dyja w parafii Niegowa w 1813 r.
pozdrawiam

6 lata 11 miesiąc temu #13658 przez Arkadiusz Pluta
Dziękuję za wskazówkę, ale to nie ten Dyja.

Co do poszukiwań rodziców Józefa i Apolonii przodków Kacpra Dyja(Dyińskiego) w Żarkach, to prawdopodobnie znalazłem swojego Kacpra Dyja urodzonego w Myszkowie w parafii Żarki w 1761 r. - lata prawie się zgadzają. Jego ojcem był Tomasz Dyja a matka Agnieszka. Imiona rodziców się nie zgadzają, ale inne fakty przemawiają za tą wersją. Co ciekawa ojciec Kacpra nijaki Tomasz Dyja (nazwisko po matce) był dzieckiem nieślubnym urodzonym w 1718 roku z matki Reginy Dyja a ojca Kazimierza Kotapki. Matka Regina wkrótce wyszła za mąż za Wieczorka Franciszka. Ten Kazimierz Kotapka z Żarek - domniemany dziadek Kacpra znał rodzinę Trąbskich i innych z Olsztyna (był świadkiem na ślubach z nimi), z której to rodziny Kacper wziął sobie żonę Rosalię. W dniu ślubu Kacpra w Olsztynie z Rozalią Trąbską jego domniemani rodzice Tomasz i Agnieszka już nie żyli i być może celowo podał inne imiona rodziców ze względu, że ojciec był nieślubnym dzieckiem, albo był po prostu błąd skryby kościelnego (w rodzinie Dyjów była też np. Apolonia?). Za tą wersją przemawia także fakt, że w parafii Żarki i ościennych parafiach nie natknąłem się na inne wzmianki poza urodzinami w Myszkowie (np. śluby, pogrzeb, chrzestni i świadkowie) o tym Kacprze.

6 lata 8 miesiąc temu #14425 przez Sebastian Górecki
Drzewko Franciszka Bolkowskiego
Załączniki:

Czas generowania strony: 0,000 s.