Topic-icon Projekt Olsztyn

2 lata 3 miesiąc temu #28481 przez sebol (Sebastian Górecki)
troche mnie to zaciekawiło, ale Krzepice są nie zindeksowane a w akcie ślubu wawrzyńca 1797 brak danych teleadresowych
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 3 miesiąc temu #28502 przez walwaw (Waldemar Wawrzak)
Witam
Dziękuję za zainteresowanie się tą sprawą. Informacje dotyczące tzw. linii „częstochowskiej” mamy podobne. Kolejność : Wawrzyniec Zjawiński – Szymon – Jakub ( on w 1854 roku ożenił się i osiadł w Olsztynie lub po dwóch - trzech pokoleniach powrócił do niego ) – Franciszek, jest niewątpliwa. Długo miałem nadzieję, że uda mi się odszukać osobę łączącą linię „częstochowską” z rodziną Zjawińskich/Zjawionych mieszkającą w Olsztynie od pierwszej połowy XVIII w. Najstarszym przedstawicielem tej linii „olsztyńskiej”, którego udało mi się odszukać jest Franciszek Zjawiony, który po przeżyciu 71 lat zmarł w Olsztynie w 1781 roku (metryka zgonu nr 25/1781). Możliwa jest też inna hipoteza. Oto w tą okolicę dociera rodzina Zjawionych ( być może z kierunku Krzepic ) i część jej osiada w Olsztynie a część w Częstochowie. Dodam jeszcze, że w księgach parafialnych Olsztyna nie udało mi się odszukać powiązań między tymi liniami po 1854 r.
Pozdrawiam
Waldemar Wawrzak

2 lata 3 miesiąc temu - 2 lata 3 miesiąc temu #28503 przez kera (Arkadiusz Pluta)
Witam. Pozwolę się odnieść do Lini częstochowskiej Zjawińskich/Zjawionych, ponieważ mam ich sporo w swoim drzewie. I tak Franciszek Zjawiony, który który po przeżyciu 71 lat zmarł w Olsztynie w 1781 roku, mógł mieć ojca Łukasza. Jego pierwszy syn urodzony w 1730 r miał na imię Łukasz. Zachował się bowiem dokument sprzedaży działki-roli z 1690 roku, gdzie wymieniana jest rola Łukasza Zjawionego ! Ten dokument podpisał także Jan Zjawiony jako Burmistrz Olsztyna i Dominik Zjawiony jako rajca miejski oraz Sebastian Będuch pisarz miejski. Prawdopodobnie Jan i Dominik byli to bracia. W moim drzewie występuje Jan Zjawiony z Olsztyna, który wziął ślub z Marianną Socha (córką Wojciecha Sochy - karczmarza ze Zrębic - też mam go w drzewie) w 1711 roku w Zrębicach. Może to ten sam Jan Burmistrz (ewentualnie jego syn), bo świadkiem na ślubie jest Sebastian Manka z Olsztyna.Natomiast w tym dokumencie z 1690 r. występuje Wojciech Manka z Olsztyna, który jest jedną ze stron transakcji sprzedaży działki. W aktach urodzenia dzieci pojawia się też Marianna Zjawiona Stara - może to matka Jana?

Może te informację coś wniosą do tematu.

Co do powiązania tych dwóch linii, to nie znalazłem dowodów, ale przychylam się do powyższej hipotezy. Z drugiej strony nazwisko Zjawiony, to trochę jak Nowak, i mogło być nadane każdemu nowo przybyłemu osadnikowi.

2 lata 3 miesiąc temu #28505 przez walwaw (Waldemar Wawrzak)
Dziękuję za bardzo ciekawe informacje. Czy w 1690 r. Łukasz Zjawiony był stroną sprzedającą rolę?

2 lata 3 miesiąc temu #28510 przez kera (Arkadiusz Pluta)
Nie stroną sprzedającą był Piotr z Ważyna (Ważyn koło Sierpca woj. mazowieckie) Ważyński - Wójt Dziedziczny Olsztyński. Z tej roli należał się podatek dla pospólstwa olsztyńskiego i była kłótnia o ten podatek między mieszczanami a wójtem. Dla rozwiązania konfliktu wójt sprzedaje ten grunt Wojciechowi i Reginie Mance za dwadzieścia złotych (1 złoty liczył wtedy 30 groszy). W dokumencie wspomniane jest, że ta rola ciągnęła się z jednej strony od ogrodu Stanisława Pryczki - Pryczyńskiego do roli Łukasza Zjawionego Mieszczanina o przezwisku Waszkowa. Wspomniane też jest także, że ta rola należała do tego domu, gdzie obecnie stoi dom Franciszka Błasikowskiego.

Czas generowania strony: 0.675 s.