Topic-icon Fertner

5 lata 8 miesiąc temu #11782 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Dobry Wieczór,
rozpoczynam podróż do przeszłości polegającą na zebraniu wszystkich wiadomości o rodzinie Fertnerów i rodzinach spokrewnionych- Pleszyńskich, Fijałkowskich, Raczyńskich.Drzewo znam z my.heritage i wlasnych poszukiwań. Będę wdzięczna za adresy zamieszkiwania, adresy sklepow, cukierni, zdjęcia i wszelkie informacje o zbiorach w muzeach autorstwa Fertnerow.
Priorytet ma zdjęcie Helenki - córki aktora Antoniego Dezyderiusza Fertnera. Jestem w posiadaniu wielu zdjęć i informacji o rodzinie, gdyż jestem prawnuczka Wiktorii Fertner, jednej z trzech sióstr Antoniego Fertnera aktora.Bardzo będę wdzięczna za chęć nawiązania kontaktu na dłużej, gdyż moim zamiarem jest przyjazd do Czestochowy i osobiste przejscie po wszystkich miejscach związanych historycznie z rodziną. Potrzebuję duchowego przewodnika, ktory przygotuje mnie do takiego spaceru. Z gory wszystkim dziękuję.Może ja też coś nowego wniosę do historii rodu Fertnerów.
Marzena Kołodziejczyk-prawnuczka Wiktorii Fertner
Rumia k/Trójmiasta

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 8 miesiąc temu #11783 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic Fertner
Droga Marzeno,
mogę podesłać na mejla drzewo Fertnerów, które opracowałem kiedyś bez specjalnej okazji. Prawdopodobnie mam do tego plik "ged", jeżeli jesteś zainteresowana. Powodzenia w odtwarzaniu historii tej zacnej częstochowskiej rodziny
PG

5 lata 8 miesiąc temu #11784 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Bardzo dziękuję. Wszystko co moge otrzymać będzie wielkim prezentem. Plik "GED", chyba nie wiem co to jest.Jestem ciekawa co nowego wniesie Twoje/ Pana drzewo. Czy żyją potomkowie w Częstochowie? Wiem, ze nagrobki na Cmentarzu są obecne z nazwiskiem Fertnerów. Czy jest znany w Stowarzyszeniu jakis specjalny entuzjasta tej familii?

5 lata 8 miesiąc temu #11788 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Plik z drzewem genealogicznym Fertnerów wywodzących się od Josepha Pfärtnera wysłany. Co do osób, z którymi warto pogadać o Fertnerach... Andrzej Kuśnierczyk

5 lata 8 miesiąc temu #11794 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Jestem pod wrażeniem. Moja wiedza nie sięgala Moraw. Znalam rodzicow Karola, Piotra i Jozefa. Teraz bajka sie rozwija. Za to mam wiecej o pokoleniach pozniejszych. Wiktoria Fertner az do dzisiaj- to ja macham i pozdrawiam, jej siostry niestety bezdzietne,/zdjecia do wgladu/ oraz oczywiscie Antoni wujek mojej Babci. Poza tym tropię wszystkich pozostałych, zywych i umarłych. W Warszawie jest dużo nagrobków , w tym Katarzyny Fertner d. Fijałkowskiej, z córką Delfiną Lange i wnukiem Tomaszem Lange. Jest rowniez wielki grobowiec rodziny od Hipolita Bonawentury, oraz Antoni Klemens- dzialacz sportowy, cyklista zamilowany. Przepraszam musze przyjechac do Czestochowy, to pogadamy. Dziekuje, bede scigac Andrzeja Kusnierczyka.
Dziekuje za piękne drzewo. Najlepszy prezent na Swieta.Chyba moznaby zagadac sie na temat tej rodziny.A ja jestem straszna gadula.
The following user(s) said Thank You: Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)

5 lata 8 miesiąc temu #11804 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
W wędrówce szlakiem rodziny Fertnerów w Częstochowie nieodzowny będzie, jako przewodnik, Janusz Pawlikowski.

Pozdrawiam

5 lata 8 miesiąc temu #11805 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Dzień dobry Panu,
Pamiętam pana Janusza. Czytałam o jego wykładzie na cześć rodziny Fertnerów. Jestem biernym czytelnikiem od 8 miesiecy.Wiele informacji o regionie już poznałam z Waszej strony. Od wczoraj rozpoczelam prawdziwą"krucjate" w Czestochowie.
Jeżeli dam radę i życie pozwoli przyjadę w dobrym "towarzystwie" do Waszego miasta."Towarzystwo" pozostawiam w sferze domysłów na razie.
Bedę oczekiwać Pana Janusza na łączach, gdyż nie wiem jak Go odszukać. Bardzo dziękuję za pomoc. Wizyta w Czestochowie może okazać się bardzo ekscytującą przygodą dla mnie i mojego "towarzystwa" i zapewne dla miłośników historii Czestochowy.
Otwieram drzwi do mojej historii, proszę przejść przez furtkę.
Marzena Kolodziejczyk

5 lata 8 miesiąc temu #11916 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Panie Piotrze,
Czy jest jakaś wiedza na temat pokoleń Pfartnerów na Morawach, np. czym sie zajmowali.Rozumiem, ze widział Pan wszystkie metryki ze swojego drzewa.Te z Czech rownież? Nawet nie śniłam, ze bedzie mozliwe przesunięcie się glęboko do XVIII wieku. MNie jeszce interesuje rodzina Teofila cukiernika i Eleonory. Nie mam zadnej metryki. Tylko akt chrztu Antoniego Dezyderiusz jest na geneaolodzy.pl, w perelkach do obejrzenia. Dobre i to. Chcialabym poczytac o moich prapradziadkach z metryk. Wiemy, ze osierocili dzieci dosc wczesnie.Gdyby tak zobaczyc akty zgonu, i metryke slubu? Czy jest to potencjalnie mozliwe? Czy warto pojechać do Rothwasser, jaka jest mozliwosc popytania na miejscu?

Pozdrawiam
Marzena Kołodziejczyk

5 lata 8 miesiąc temu #11923 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Wszystkie dane w bazach opieram na źródłach, najczęściej metrykalnych. Są w sieci metryki z Czervenej Vody, ale metryki te niosą podstawowe informacje. Jak znajdę czas, a szukam go dość intensywnie, to poprzeglądam zasoby własne pod kątem Fertnerów. Powoli i wiedza się powiększy.
Pozdrowienia
Piotr

5 lata 8 miesiąc temu #11925 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Dziękuję. Amator geneaolog przeprasza za niecierpliwość, jest pod wrażeniem drzewa przesłanego na maila. Zdążyłam w ciągu roku już zrozumieć istotność metryk. Metryki w Królestwie Polskim, w Warszawie dawały bardzo bogaty opis. Dlatego mialam nadzieję na coś wiecej w Rothwasser.

A jak delikatnie poprosić p. Janusza Pawlikowskiego o maila?
Czy odstępuje trochę swojej "prywatnosci" dla entuzjastów historii?

Marzena Kołodziejczyk

5 lata 8 miesiąc temu #11926 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Jak ma pani konto na fb, można go tam podejść ;-)
PG

5 lata 8 miesiąc temu #11927 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Musi być inna droga, fb nie jest moim hobby :-( i nie będzie.

5 lata 8 miesiąc temu #11928 przez henio (henryk gierlik)

5 lata 8 miesiąc temu #11930 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)

Marzena Kołodziejczyk napisał: Musi być inna droga, fb nie jest moim hobby :-( i nie będzie.

Spróbuję go przekierować
PG

5 lata 8 miesiąc temu #11932 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
W podziękowaniu przesłalam zdjęcie Wiktorii Florentyny Fertner, mojej Prababci./ na gmail/.

5 lata 8 miesiąc temu #11934 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Dzięki. Bardzo ładne. A Janusza poprosiłem o kontakt
PG

5 lata 6 miesiąc temu #13069 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Panie Piotrze,
Przepraszam za długa nieobecność i brak reakcji na drzewka otrzymane od Pana. Sprawy zawodowe na początku roku ograniczyły moje możliwości korespondencji.
Do Pana Janusza Pawlikowskiego pisałam przez fb. Dziękuję za podpowiedź.Dziś po pierwsze chciałabym zaprosić wszystkich zainteresowanych dziejami rodu Fertnerów na profil Antoniego Fertnera juniora na fb, do grupy Willa Fertnera pod Kogucikiem. Radość. Grupa dopiero powstala, ale kolejne wieści na temat losów willi aktora będą uzupełniane. Poza tym wszelkie uwagi, pomysły i pomoc jest mile widziana. Ziemia Częstochowska, jako miejsce urodzenia Antoniego Fertnera wydaje się właściwym adresatem tej informacji. Zapraszam w imieniu Antoniego Fertnera, syna aktora.Pozdrowienia.Marzena Kołodziejczyk

5 lata 6 miesiąc temu #13070 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Pozdrawiam wszystkich,

W moich poszukiwaniach natknęłam się na prawdopodobne przekłamanie dotyczące Karola Fertnera - miedziorytnika i Karola Fertnera - muzyka.Publikacje dotyczące muzyki jasnogorskiej przedstawiają Karola Fertnera urodzonego w 1803 r. jako muzyka, tymczasem w 1803 roku urodzil sie na Morawach wg mnie miedziorytnik i malarz. Czy nie jest prawdą,że muzyk jasnogórski to syn Karola malarza, urodzony w 1829 roku ? Czy ktoś z państwa odkrył ten błąd? Czy ja się mylę w pokoleniach. Istotna sprawa, gdyż Karol nr I jest moim 3xpradziadkiem i chcialabym wiedzieć, czy bliżej mi do muzyka czy malarza ?:) To oczywiście już żart, ale ciekawość mnie nie opuszcza. Skąd brat mojej Babci nagle tak pięknie grał na skrzypcach ?
:) Marzena Kołodziejczyk

5 lata 6 miesiąc temu - 5 lata 6 miesiąc temu #13072 przez TZP (Teresa Z.)
Replied by TZP (Teresa Z.) on topic Fertner
Zanim ktoś odpowie na pytanie Marzeny, powtórzę za TVP Polonia (program sprzed paru dni), że nadal poszukiwani są sponsorzy, którzy pomogą w uratowaniu willi aktora w Radości; jej zniszczenie byłoby stratą dla polskiej kultury. Antoni Fertner ma w dorobku około 500 ról teatralnych i filmowych. Jego akt urodzenia dostępny także z naszego Forum na Family, Częstochowa, urodzenia, parafia Św.Zygmunta 1874/nr 361.
Jak widzimy, rodzina bardzo utalentowana.
Teresa

5 lata 6 miesiąc temu #13073 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Bardzo dziękuję za wiadomość.Poważni sponsorzy są bardzo potrzebni.O jego wielkości i talencie nie trzeba nikogo przekonywać. Był pionierem polskiego filmu.Bardzo państwa proszę o zainteresowanie, gdyż niewiadomo skąd nadejdzie pomoc. Bez szerszego poparcia będzie bardzo trudno odrestaurować willę w Radości.Co do metryk, poszukuję metryk dla II żony Heleny Pawłowskiej urodzonej w Piotrkowie, zmarłej w Grodzisku Mazowieckim, oraz śladów pozostawionych przez pierwszą żonę aktora pochodzącą z Piotrkowa Kazimierę Matyldę Habrowską. Ich rozwód odbył się w Warszawie w 1895 roku. Akt ślubu jest mi znany.I dopisek o rozwodzie w parafii ewangelicko-reformowanej.
Akt chrztu Antoniego Fertnera jest mi znany- dziękuję bardzo.
Marzena

5 lata 5 miesiąc temu #13253 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Dzień dobry,
Proszę o pomoc. Poszukuję kontaktu poważnego z osobą kompetentną w Czestochowie w sprawie ufundowania pomnika-ławeczki Antoniego Fertnera. Pomysł podala dziennikarka Joanna Skiba w maju 2012 roku na łamach gazety. Dziś najbliżsi krewni aktora chcą zrealizować ten projekt. Czy ktoś mógłby podać mail, telefon do osób decyzyjnych w mieście.
Z gory dziekuję za pomoc.
Marzena Kołodziejczyk

5 lata 5 miesiąc temu #13258 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Czy jest potencjalny projekt takiego przedsięwzięcia i potencjalna lokalizacja?
Piotr

5 lata 5 miesiąc temu #13260 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Panie Piotrze,
Jestesmy na poczatku drogi. Nie ma lokalizacji i jutro mamy napisac po raz pierwszy do Urzędu Miasta Czestochowy, do Wydzialu Kultury. Nie wiem co przyniesie w odpowiedzi urząd państwowy, czy zaakceptuje chęć postawienia pomnika pamięci. Wszelkie sugestie są mile widziane. Bez pomocy ludzi z Częstochowy trudno bedzie poruszać się po mieście i urzędach. Mamy dobrą wolę pozostawić jakiś ślad, uzupełnić może wiedzę, pamiatki. Jestem pewna, ze cos pozytywnego urodzi się z mojej aktywności na rzecz historii rodu.
Marzena

Czas generowania strony: 0.702 s.