Topic-icon Fertner

5 lata 9 miesiąc temu #13416 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Dobry wieczór,
Miło mi zakomunikować,że została wybrana wstępna lokalizacja dla pomnika-ławeczki Antoniego Fertnera. Miasto zgodziło się na ul. Wieluńską,gdzie miała znajdować się kamienica i cukiernia Teofila Fertnera. Urząd pyta nas o ewentualny dokładny numer nieruchomości. Poszukiwałam ulicy w akcie chrztu Antoniego Fertnera. Niestety nie ma wzmianki. Czy są możliwe do odszukania metryki np. ślubu Teofila Fertnera z Eleonorą d.Pleszyńską, lub akty urodzenia córek Wiktorii, Marii i Florentyny. W aktach zgonu raczej nie podawano adresów zamieszkania.
Jest jeszcze nadzieja w książkach adresowych.
Czy mogłabym liczyć na pomoc w odszukaniu nr posesji.
Jutro redaktor Joanna Skiba, która pilotuje akcję w Ratuszu,będzie robiła kolejne przybliżenie w Wydziale KUltury.

Pozdrawiam serdecznie miłą Częstochowę
Marzena Kołodziejczyk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 9 miesiąc temu - 5 lata 9 miesiąc temu #13418 przez TZP (Teresa Z.)
Replied by TZP (Teresa Z.) on topic Fertner
Może przyda się w lokalizacji ławeczki spis dotychczasowych właścicieli i mieszkańców domów ul.Wieluńskiej od XIX wieku,jacy wymieniani są w Katalogu zabytków(kierunek od Jasnej Góry do Rynku Wieluńskiego):
Nr1 Czarnecka,Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia,Państ. Dom Pomocy Społecznej
Nr3 i 4 Miecznik,Kuligowski,Maciałowicz
Nr7 i 8 Mączyński,Wiklik,Maciałowicz,Sękowski,Białkowski,Sokołowski
Nr 12 i 13 Garłowski(właściciel,drukarz,miał ładną metalową tabliczkę,ale ktoś zabrał),Klama, Kowalska,Korkusiński,Kucharski, Bednarski,Rozenzaft
Nr14 Dajczer,Różycki,Nowakowski,Słociński,Grodzka,Bajdecki
Nr15 Kurzańska z Więckowskich,Kurzański,Zelmański,Golnik
Nr16 Bajdecki,Bednarski,Bolkowski
Nr20 Szwabski,Skawiński,Styszkin,Szyma
Nr25 Kołakowski,Irzykowski,Rogaczewski
Nr26 Pawełkiewicz, Maślankiewicz z Morawskich

Teresa

5 lata 9 miesiąc temu #13419 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Dziękuję bardzo za spis obywateli z ul. Wieluńskiej.
Czy nieciągłość numeracji posesji wynika z braku wiedzy?
Z nazwisk podanych 3 są znajome, panie Mączynska, Słocińska i Szwabska były żonami Fertnerów. W zasadzie to nie wiem, skąd pochodzi informacja,że cukiernia była przy ul. Wieluńskiej.
Tak podała gazeta. Dowiedziałam się z przewodnika Józefa Lompy,że kram z dewocjonaliami Karola Fertnera, ojca Teofila znajdował się w Starej Częstochowie.Czy przy kramie byly kamienice mieszkalne?
Dopiero zaznajamiam sie z topografią XIX-wiecznej Czestochowy i moge coś pomylić.
Bardzo dziękuję za odpowiedź, to fascynujące odkrywać ślady pozostawione przez krewnych po upływie setek lat.

Myślę,że ul. Wieluńska jest piękną lokalizacją dla ławeczki.
Marzena

5 lata 9 miesiąc temu #13421 przez TZP (Teresa Z.)
Uzupełnienie odnośnie wymienionych nazwisk -
Nr7 - do 1876 właścicielem był Erazm Mączyński
Nr8 - 1859 własność Mączyńskich Franciszka i Kazimiery z Maciałowiczów
Nr14 - 1899 właśc.Stanisław i Weronika Słocińscy oraz ich dzieci Józef Słociński i Janina Grodzka
Nr20 - zbud.po 1813 przez pierwszego właściciela Feliksa Szwabskiego odsprzedany Szwabskim Julianowi i Julii z Mączyńskich.
Dawniej w urzędzie Konserwatora Zabytków ul.Mirowska można było korzystać z Archiwum.
Teresa

5 lata 9 miesiąc temu #13422 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Pani Tereso,
takie wiadomości to uczta dla mnie. Dziekuję. Mieszkam na Pomorzu, w Rumii, koło Gdyni,trudno skorzystać z Archiwum w Częstochowie.Gdyby było bliżej wpadalabym na wyklady, są bardzo interesujące. Mój żal rosnie z każdą utracona okazją. Leczę się z żalu czytając wszystko na Forum, przegladając artykuły.
I wlaśnie a propos artykułu o " trunkach", może to jest trop dotyczący adresu:

Lista osób trudniących się szynkiem trunków
czwartek, 07 lutego 2013 19:12 Andrzej Kuśnierczyk

Lista osób trudniących się szynkiem trunków krajowych w mieście Częstochowie w 1866 r.
(Arch. Państwowe w Częstochowie - sygn. AMCz 1614)

Przy cukierniach

Feliks Wiśniewski
Karol Hamburg
Franciszek Klejn
Teofil Fertner

Skopiowalam tylko część z nazwiskiem Fertnera Teofila.

Jak domyślam się nieciągłość numeracji wynika z braku wpisow do rejestru zabytkow pozostalych numerów.

Wielkie dzięki.

5 lata 9 miesiąc temu - 5 lata 9 miesiąc temu #13430 przez TZP (Teresa Z.)
Myślę, że wymieniłam wszystkie domy zawarte na 3 stronach skserowanych z Katalogu Zabytków Sztuki autorstwa Zofii Rozanow i Ewy Smulikowskiej: Miasto Częstochowa,Cz.1 Stare i Nowe Miasto, Częstochówka i Przedmieścia, wydanie 1995.Myślę też,że razem z innymi wydaniami,tomami,częściami,seriami i autorami może być o Częstochowie kilka tysięcy stron,trudno powiedzieć, co jeszcze zawierają...
A może te domy pominięte nie stanowią zabytków.
Teresa

5 lata 9 miesiąc temu #13456 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Pani Marzeno, Józef Lompa pisze o Nowej Częstochowie (tej z Jasna Górą), bowiem relacjonuje "przechód" z Jasnej Góry" do kościoła św. Rocha" zatem w stronę Rynku Wieluńskiego. Punktem orientacyjnym była kaplica murowana z figurą drewnianą św. Floriana.
"Tu napotyka się najwięcej kupujących rozmaite przedmioty ze strony pielgrzymów, jako to: chorągwie (u.p. Klimkieicz[a], kosztowniejsze rzeczy u p. Karola Fertnera)."

Ustalenie numeru posesji (wobec zmian numeracji) będzie trudne.

5 lata 9 miesiąc temu #13457 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Dziękuję, to jest mój gorący temat ostatnio- ustalenie jakiegokolwiek adresu dla rodziny Fertnerów, najlepiej w czasach XIX wieku. Metryki z Warszawy zawierają ulice z numerami posesji, liczylam na ten sam system W Częstochowie. Mam akt chrztu Antoniego Fertnera, niestety bez oznaczenia ulicy zamieszkania matki dziecka. Byłoby po klopocie.

Czy można uznać,że kram Karola Fertnera stał przy ul.Wieluńskiej? Nie wiem skąd czerpał informacje pan Pawlikowski i na czym opiera sie Ratusz, wskazując ul. Wieluńską? Może zastosowano skrót dla ułatwienia.Czy ul. Wieluńska biegnie w kierunku Rynku Wielunskiego?

5 lata 9 miesiąc temu #13458 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)

Piotr Gerasch napisał: Zarówno Fertnerowie (Pförtner), jak i Bösowie, z których wywodziła się II żona Jana Demla, pochodzili z Cervenej Vody. Rodzina Fertnerów mieszkała pod numerem 84, a Boesów pod 159

Jeszcze jest informacja Pana Piotra- zamieszczona w poscie.
Nr posesji 84 dla rodziny Fertnerów.

Marzena

5 lata 9 miesiąc temu - 5 lata 9 miesiąc temu #13464 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Replied by jacek (Jacek Tomczyk) on topic Fertner
Czy można uznać,że kram Karola Fertnera stał przy ul.Wieluńskiej? Nie wiem skąd czerpał informacje pan Pawlikowski i na czym opiera sie Ratusz, wskazując ul. Wieluńską? Może zastosowano skrót dla ułatwienia.Czy ul. Wieluńska biegnie w kierunku Rynku Wielunskiego?[/quote]

Pani Marzeno!

Pewnie będzie trzeba przyjęć propozycje pana Pawlikowskiego i Ratusza. Ulica Wieluńska łączy Plac Jasnogórski z Rynkiem Wieluńskim. To mała 300 metrowa ulica.
Niewątpliwie od kilku lat tworzy się tam bardzo przyjazny klimat, jest tam kilkanaście lokali gastronomicznych, z letnimi ogródkami. Niedawno przeprowadzono całkiem sensowny remont. Niektórzy widzą tam taki mały Arbat
Myślę, że tu jest miejsce dla ławeczki by na niej posiedzieć z Panem Fertnerem.
Na dużym i co by nie mówić Rynku ławeczka zapewne zginie (bedzie niewidoczna). Tam jest ogromny parking, przechodzi bardzo ruchliwa ulica, jest nieciekawie.
W czasach Fertnerów to właśnie ulicą Wieluńska szło się (jechało) do miasta, nie było szerokiej dwupasmowej Alei Jana Pawła II.

pozdrawiam serdecznie

5 lata 9 miesiąc temu #13465 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
To numery domów w miejscowości na Morawach.

Fertnerowie w Częstochowie byli w miarę liczną i ustosunkowaną rodziną, mogli mieć kilka adresów - chodziło nie tylko o miejsce zamieszkania, ale i o miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Zobaczę,w czasie pobytu w archiwum, co "mówi" księga meldunkowa.

5 lata 9 miesiąc temu #13466 przez PrzemekMajchrzak (Przemysław Majchrzak)
Ulica Wieluńska do roku 1931 składała się z obecnych ulic 3 Maja i Wieluńskiej i dochodziła do numeru 66. W 1931r. z ul. Wieluńskiej od numeru 2 do 28 utworzono ulicę 3 Maja, a od numeru 30 do końca utworzono obecną ulicę Wieluńską. Numeracja wygląda następująco:
Dawniej Obecnie
30 2
32 4
34 6
36 8
38 10
40 12
42 14
44 16
46 18
48 20
50 22
52 24
54 26
56 28
58 30
60 32
62 34
64 36
66 38

Numery od 28 do końca zostały wyburzone podczas II wojny gdy zaczęto budować obecją aleję JPII

5 lata 9 miesiąc temu #13467 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Bardzo Panu dziekuję. Dziś rzucilam okiem na materiały uzyskane od pana Piotra, drzewo Pfartnerów oraz linki do metryk i odnalazlam nr 84 w Rothwasser. Lepszą informacja jest dla mnie data slubu Julianny Eleonory Pleszyńskiej z Teofilem Fertnerem. Skoro p. Piotr umieścił ją w drzewku, musiał mieć na to dowód w postaci metryki.
Data 07.11.1860 Czestochowa. Ja ciagle mam nadzieje na uzyskanie danych w metryce ślubu. Zwykle są to dobrze rozbudowane archiwa wiedzy o małżonkach i ich rodzinie. Osobiście uważam,że są najcenniejszym źródłem informacji. Albo znajdę samodzielnie w familysearch, albo poproszę o pomoc.
Do tej pory nie umialam znaleźć Częstochowy, chyba muszę wejść na Katowice? Byłoby cudownie odnaleźć ich metrykę ślubu, już nawet pomijając kwestię ulicy.
Na marginesie dodam,że np. Katarzyna Fijałkowska, zona Carla Pfortnera ma swój nagrobek w Warszawie na Powązkach, w najstarszej części cmentarza. Mam w zasadzie zdjęcia wszystkich odnalezionych nagrobkow Fertnerów w Warszawie.Część rodziny ze strony Karola i Katarzyny przeniosla sie do Warszawy. MOja Babcia, wnuczka Eleonory i Teofila urodzila się już w Warszawie.
Pozdrawiam i bardzo dziękuję za pomoc.
Mam nadzieję,że może i ja pomogę Częstochowie i razem uzupełnimy wiedzę o rodzie Fertnerów.
Marzena Kołodziejczyk

5 lata 9 miesiąc temu #13468 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic Fertner

5 lata 9 miesiąc temu #13469 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Bardzo jestem wzruszona i dziekuję. To jest bardzo bliska memu sercu metryka. Ulicy nie ma, tylko informacja o zamieszkiwaniu w Nowej Częstochowie, czyli może być na Wielunskiej.
Panie Piotrze,nie śmiem prosić, ale może miałby Pan czas znaleźć metrykę urodzenia mojej prababci Wiktorii Fertner, siostry Antoniego Fertnera. Urodzila się 15.X.1865. Jej siostry Florentyna--15.X.1861, Maria--12.IV.1863.

5 lata 9 miesiąc temu #13472 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Nawiążę jeszcze do jedynej fotografii rodzinnej z Częstochowy.
Może jej tajemnica zostanie rozwiązana przez historyków miasta.
Zdjęcie jest z 1930 roku i jest wykonane na tle makiety-tła z jasnogorskim klasztorem. Na gorze napis "Pamiątka z Częstochowy 1930r. Widać wyrażnie, ze fotografia jest wykonana w plenerze, moze na ulicy, z tylu za plecami osoby mają rozwieszony obraz klasztoru.
Na zdjęciu są 3 córki Teofila i Eleonory Fertner, w towarzystwie dwóch mężow. Odnalazlam w internecie, identyczną z opisu fotografię w bazie cyfrowej instytutu /??/ wyslana na konkurs. Niestety nie mialam uprawnien do obejrzenia zbiorow. Opisana byla jako pamiatka z pielgrzymki. Schemat zdjecia był identyczny- makieta za plecami i napis na gorze.Moje zdjęcie jest dla mnie wyjątkowo cenne, gdyż przedstawia wszystkie siostry w rodzinnym mieście. Zastanawiam się, czy w 1930 r. nie zaszlo jakies wyjątkowe wydarzenie na Jasnej Górze , które przyciągnęlo pielgrzymów z Polski?
Przepraszam za marudzenie, ale kto pyta, ten znajduje odpowiedzi.
Może ktoś ma identyczne zdjęcie z roku 1930 w swoim domowym archiwum.

5 lata 9 miesiąc temu #13473 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Dziekuję za numerację. Czy mozna z tego rozumieć, ze byla jedna strona ulicy zabudowana? Tylko parzysta? Nie, pani Teresa wskazala nr 1, Panstwowy Dom Pomocy Spolecznej i nr nieparzyste rownież. Byly parzyste i nieparzyste.
Dziekuję za informację.

5 lata 9 miesiąc temu #13474 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Sąsiedzi Karola Fertnera:

57.Jan Kohlman Jan Kolman (ok. 1794 – 1843) płóciennik
58.Roch Wostalowski
59.Karol Fertner
60.Idzi Fiałkowski Idzi Fijałkowski (1775-1850) kramarz
61.Józef Dytrych Józef Dytrych (1795- ) malarz , płóciennik

Lata 1834 - 1841

5 lata 9 miesiąc temu #13475 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
ps
To nie numeracja domów - to numery kolejne ze spisu mieszkańców Nowej Częstochowy (z 1837 r.)
The following user(s) said Thank You: faves (ewa knab)

5 lata 9 miesiąc temu #13476 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
informacje o wymienionych osobach pochodzą z najstarszej księgi meldunkowej Częstochowy z lat. 40 XIX w.

- dowiedzieliśmy się w środę na spotkaniu TGZC od pracownicy Arch. Państwowego,że księga ta została skierowana do skanowania.

5 lata 9 miesiąc temu #13477 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Idzi Fijałkowski to teść Karola, ojciec Katarzyny i Pauliny. Swoja drogą to za kazdym razem w Warszawie myslę o mozliwym powiązaniu biskupa/moze arcybiskupa/ Fijałkowskiego z rodziną z Częstochowy Fijałkowskich.
Dziekuję.

5 lata 9 miesiąc temu #13478 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Im więcej skanów tym lepiej dla internautów.
Czy Piotrków Trybunalski jest w zasięgu zainteresowań TGZC ?
W kolejnej sesji muszę zawędrować w sprawie Fertnerów do Piotrkowa, gdzie przenieśli sie po śmierci rodziców. Wedrowka byłaby milsza z Państwa udziałem i pomocą.

Pozdrawiam

5 lata 9 miesiąc temu #13479 przez Fukushima (Anna Fukushima)
Replied by Fukushima (Anna Fukushima) on topic Fertner
Moze i ta drobna informacja sie przyda (przenosze ja z watku o XIX w. Czestochowie):

"Gazeta Warszawska" z niedzieli 9 Grudnia 1888 r., N° 324, s. 2:

Okrag naukowy warszawski wydal swiezo pozwolenia na otwarcie i utrzymywanie na prowincyi nastepujacych zakladow naukowych (...) p. Pelagii FERTNEROWEJ w Czestochowie 2-klassowej szkoly zenskiej.

5 lata 9 miesiąc temu #13480 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
W drzewie nie mam Pelagii,trzeba będzie uzupełnić dane.
Uwielbiam czytać stare gazety. Muszę w przyszłości przejrzeć prasę pod kątem ślubów Antoniego Fertnera. Pierwsza żona pochodziła z Piotrkowa-Kazimiera Habrowska, druga rownież Helena Pawłowska. Pierwszy ślub odbył się w Piotrkowie, akt jest w moim posiadaniu. Natomiast Helena Pawłowska rownież aktorka na razie jest zagadką.Poszukuję danych na jej temat.
Dziekuję

5 lata 9 miesiąc temu #13486 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Poprosiłbym o imiona rodziców Heleny Pawłowskiej -
jeśli to Julian i Regina - sprawa byłaby prosta.

Czas generowania strony: 0.279 s.