Topic-icon Fertner

5 lata 7 miesiąc temu #13487 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Jedyna informacja dostępna publicznie w sieci głosi,że Pani Helena urodziła się w Piotrkowie 10.12.1873 r. Zgody nie ma do końca, gdyż inni wskazują rok 1876 i na miejsce Warszawę.
Uczęszczała do tej samej Szkoły Deklamacji w Warszawie , do której chodził Antoni Fertner. Związek został zawarty lub nie/?/ w 1911 roku w Warszawie. W tym samym roku urodziła się córka Antoniego i Heleny - po matce Helena. Dziewczyna zmarła w wieku 22 lat i jej grób odszukałam w zeszłym roku na Powązkach.W tym samym grobowcu pochowani zostali potomkowie Józefa Lompy, Eugenia d. Fertner, żona Teodora Lompy, syna Józefa,Stanisław Dydak Raczyński mąż wnuczki Józefa pochodzący z Krzepic. Nie będę rozciagać tego wątku.
Wracając do żony Antoniego Fertnera, jedynie data urodzenia może być wskazówką.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 7 miesiąc temu #13488 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Fertnerzy w Piotrkowie.
Po śmierci rodziców, 4 dzieci pojechała do Piotrkowa.Z pamiętnika Antoniego Fertnera wiadomo,że mieszkali w domu, w którym miał siedzibę teatr. Poszlam tym tropem i doszlam do jedynego teatru w Piotrkowie- Teatru Spana. Bracia Span Andrzej i Ksawery zawodowo trudnili się browarnictwem, miłością darzyli teatr. W kamienicy obok browaru zbudowali kamienicę mieszkalną, a w niej teatr.
Prawdopodobnie tam mieszkały dzieci Fertnerów, przy ul.Bykowskiej 41-43, dzis ul. Wojska Polskiego. Sądzę, że w tym teatrze Antoni Fertner rozbudził w sobie powolanie aktorskie. Z czasów Piotrkowa istnieją 2 fotografie: Antoniego i Wiktorii Fertner.
Piotrków to rownież miejsce ślubu mojej prababci Wiktorii Fertner.
Dużo nitek rodzinnych prowadzi z Częstochowy do Piotrkowa.
Pozdrowienia

5 lata 7 miesiąc temu #13490 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Moje dane:
Euzebia Balbina Fertner (1853 - 1919)
dom nr 505 w Częstochowie

Andrzej Fertner ( ur. 1880) Nowa Częstochowa)

Łukasz Pleszyński żona : Marianna z domu Książkowska
ich syn Bolesław - urodzony 1882 w Warszawie

Andrzej Fertner syn Jana i Euzebii Mączyńskiej
ur. 1880 w Nowej Częstochowie

Marianna Fertner ( córka Piotra i Pauliny) żona Michała Jarosińskiego

Roman Fertner i Olimpia z Ganów

5 lata 7 miesiąc temu #13496 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Łukasz Pleszyński miał 5 żon : Od p.Piotra dostałam Juliannę Józefę Vogt, matkę mojej Julianny Eleonory Pleszyńskiej praprababki i Aleksandry Pleszyńskiej, jej siostry rodzonej.
Teraz pomyślalam,że z 5 żon mogło być duzo rodzeństwa przyrodniego. Roman Fertner to brat przyrodni Teofila, reszta wymienionych to linia Piotra Fertnera, rzeżbiarza.
Dziekuję.

5 lata 7 miesiąc temu #13572 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Karol i Katarzyna Fertnerowie kupili w 1863 r. dom od Leopolda i Barbary Mężnickich.
Numer powinien być w akcie notarialnym (Budrewicza).

5 lata 7 miesiąc temu #13573 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Dobry Wieczór, czyli kupili już po ślubie ich syna Teofila.
Bardzo ciekawe, czy dojdzie Pan do konkretnych adresów. Wszystko na to wygląda. Bardzo dziękuję. Dla nas, dla rodziny jest to bardzo wzruszające otrzymywać takie informacje po wielu latach niewiedzy. Dziękujemy.

5 lata 7 miesiąc temu #13574 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Leopold Mężnicki był świadkiem na ślubie Teofila Fertnera.

5 lata 7 miesiąc temu #13592 przez jaromir (Jarosław Żukow)
Replied by jaromir (Jarosław Żukow) on topic Fertner
Dla zainteresowanych - w niedzielę 23.03 o godz. 11.00 w TVP Katowice poleci: Saga Rodów - Ród Fertnerów.
Pozdrawiam.

Jaromir
The following user(s) said Thank You: Halina (Halina Klimza)

5 lata 6 miesiąc temu #13598 przez terluk (Teresa Łukasik)
Replied by terluk (Teresa Łukasik) on topic Fertner
Witam!
W "Gońcu Częstochowskim" z 11 lipca 1918r.

jest takie ogłoszenie:
www.sbc.org.pl/dlibra/publication?id=13888&tab=3

cyt; "Fertner Andrzej rzeźbiarz przyjmuje i wykonywa z drzewa figury,ornamenty i rzeźby meblowe. Ul. Panny Marji 40.

5 lata 5 miesiąc temu #14047 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Dobry Wieczór!
Po dłuższej przerwie pragnę poinformować,że projekt postawienia ławeczki Antoniego Fertnera nadal jest opracowywany w szczegółach.
Miasto prowadzi korespondencję i dwie strony ustalają zakres przedmiotowy umowy.
Nie jest niemożliwe zapytanie skierowane do TGZC w sprawie adresu zamieszkania, gdyż ostatnia odpowiedź udzielona ratuszowi wychwalała zaangażowanie Towarzystwa w ustalanie miejsc pobytu rodziny Fertnerów.
Niestety termin 25 maja jest nierealny, tym samym rocznica urodzin będzie uczczona pokazem filmowym, a odsłonięcie ławeczki musi jeszcze poczekać.
Mam nadzieję kontynuować wątek w najbliższym czasie.
Czy jest możliwe bezpośrednie spotkanie z członkami Towarzystwa,
przyjechałabym na lekcję historii, potrzebuje osobistej konfrontacji z historią.
Nie wiem, czy taka forma mieści się w zakresie działania Towarzystwa.
Pozdrawiam wszystkich
Marzena Kołodziejczyk

5 lata 5 miesiąc temu #14068 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Replied by jacek (Jacek Tomczyk) on topic Fertner
...."Czy jest możliwe bezpośrednie spotkanie z członkami Towarzystwa, przyjechałabym na lekcję historii, potrzebuje osobistej konfrontacji z historią."....

Pani Marzeno!

Oczywiście, że takie spotkanie jest możliwe. Zapraszam w najbliższą środę. Godz. 17.00 Pałac Ślubów. Nasze spotkania od zawsze są otwarte.
Proponuję wcześniejszą wizytę w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

5 lata 5 miesiąc temu #14070 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Bardzo dziękuję za zaproszenie. Już wszystko zostało zaplanowane na 14 maja. Zjawiam się w Częstochowie,
otrzymuję przewodnictwo od redaktor Joanny Skiby, obiecała doprowadzić mnie do siedziby Towarzystwa na 17.00.
Zaplanowałam nocleg,by nie czuć ograniczeń czasowych.
Podziwiam Państwa entuzjazm historyczny i zapał, myślę że podzielamy ten sam model zaangażowania w odkrywanie przeszłości. Wątków jest tak dużo, które mnie pasjonują !
Wiem, ze jest zaplanowany wykład o historii nazwisk. Nie chcę mieszać planów, z wielkim zainteresowaniem posłucham tej historii.Liczę na miłą i swobodną pogawędkę na tematy wspólnych pasji/ może trochę naukę warsztatu obcą amatorowi/.
Dziękuję za wszystko,do zobaczenia w środę.
Marzena Kołodziejczyk

5 lata 5 miesiąc temu #14163 przez Fukushima (Anna Fukushima)
Replied by Fukushima (Anna Fukushima) on topic Fertner
Pani Marzeno,

Oto link do artykulu o laweczce Ferntera w Czestochowie, ktory ukazal sie w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej": czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,3527...eczke_Antoniego.html

5 lata 5 miesiąc temu #14167 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Dziękuję bardzo!
Następnego dnia udalam się na Jasną Górą. W Muzeum Malarstwa wisi obraz Piotra Fertnera z 1877 roku. I to byla dla mnie wielka niespodzianka.
Pozdrawiam wszystkich członków Towarzystwa.
Dziś zwiedzam Muzea Warszawy- jest NOC MUZEóW!

5 lata 4 miesiąc temu - 5 lata 4 miesiąc temu #14289 przez TZP (Teresa Z.)
Replied by TZP (Teresa Z.) on topic Fertner
Pawłowska Helena zamężna Fertner 1873(76)-1944 była córką Władysława i Urszuli z Orłowskich; na podstawie Słownika Biograficznego Teatru Polskiego 1765-1965, PAN Instytut Sztuki, PWN Warszawa 1973 (czytelnia AJD w Cz-wie).

Teresa

5 lata 4 miesiąc temu #14293 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Pani Tereso,
Dziękuję za informację. Od paru dni przenioslam się duchowo do Częstochowy. Próbuję opisać wszystko, co uzyskalam w czasie pierwszej wizyty. Przeplata mi się terazniejszość z przeszłością. Pisząc napotykam ciągle na luki,to duzy problem, gdy celem ksiązki jest opis historyczny , a nie epicki. Pomału widzę, ze narracja zmierza do formy mieszanej historyczno-poetyckiej. Luki, których nie zapełnię dowodami historycznymi, będę musiała zastąpić opisem epickim.
Pani informacja, o dziwo, pochodzi ze źródeł encyklopedycznych.To zadziwiające, że internet nie posiada tych wiadomości. O Pani Helenie Fertner, drugiej żonie Antoniego Fertnera, jest bardzo mało wzmianek. To co Pani przekazała ma dla mnie ogromną wagę.
Przyjeżdzam do Częstochowy we wrześniu na 2-3 dni, tym razem dlużej. Zamierzałam udać się do czytelni na Jasną Górę. Proszę mi powiedzieć co to za skrót czytelni "AJD" w Czestochowie.

5 lata 4 miesiąc temu - 5 lata 4 miesiąc temu #14294 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Replied by jacek (Jacek Tomczyk) on topic Fertner
Pani Marzeno!

AJD - to Akademia Jana Długosza, nasz prawie Uniwersytet.
We wrześniu a konkretnie 10-tego nasze pierwsze po wakacjach spotkanie, będzie o lekarzach Częstochowy na początku XX wieku.
Zapraszamy.

pozdrawiam

J.T>

5 lata 4 miesiąc temu #14295 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Na majowym spotkaniu wspominal Pan o Raczyńskich- publikacji bądź wykładzie, bylam spóźniona i doszła do mnie ostatnia informacja z nazwiskiem. Raczyńscy z Krzepic to częśc rodziny,podejrzewam ich o wychowywanie dzieci Fertnerów po śmierci rodziców. Czego moge sie spodziewać o Raczyńskich w przyszłości?

5 lata 4 miesiąc temu #14298 przez TZP (Teresa Z.)
Dużo o Fertnerach jest także w książce Słownik Artystów Polskich i Obcych w Polsce działających Malarze,Rzeźbiarze,Graficy Tom II D-G,PAN Instytut Sztuki Wydawnictwo PAN 1975.
Myślę,że te pozycje znajdzie Pani gdzieś bliżej w bibliotekach.Jest treści tak dużo,że nie sposób tego przepisywać.Warto z tym się zapoznać, bo w niektórych przypadkach dane są zgoła inne niż powszechnie się uważa, np.zamiast Nowa Częstochowa jest Stara Częstochowa, ja wydedukowałam(może mylnie),że jakiś sklep(kram)Fertnerów był na Placu Jasnogórskim.Ustalenia dokładne należą oczywiście do Rodziny. Niestety nie mogę się dokładniej zająć tymi ciekawymi tematami, gdyż ostatnio jestem uwikłana w sprawy "przyziemne".
Pozdrawiam, Teresa

5 lata 4 miesiąc temu #14301 przez TZP (Teresa Z.)
Internet np.Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki

www.bibliotekapiosenki.pl/Pawlowska_Helena

4 lata 9 miesiąc temu #17371 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Pozdrawiam na Forum!

Chciałabym spytać p. Piotra Gerascha o możliwości odnalezienia metryk dotyczących Piotra Fertnera. Może akt ślubu i zgonu. Wśród jego dzieci była Józefina, której nie odnalazłam w drzewie przesłanym wcześniej. Dowiedziałam się o jej istnieniu od potomków, którzy skontaktowali się ze mną niedawno. Wygląda na to, że lista dzieci Piotra nie jest ostateczna.
Zanim opublikuję rozdział o Piotrze, chciałam jeszcze sprawdzić możliwość uzupełnienia wiadomości.
Bardzo serdecznie pozdrawiam czytelników w Nowym Roku!

Marzena Kołodziejczyk

4 lata 9 miesiąc temu #17372 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic Fertner
Już sprawdzam, moja Fertnerowa baza danych wyrzuca:

1. Pfärtner, Peter, * Rothwasser nr 84 15.09.1817
x Częstochowa 4.11.1841 Paulina Fijałkowska, * Częstochówka św. Barbara
16.06.1820

10 dzieci osoby nr. 1

2. Fertner, Marianna, * Częstochowa 11.01.1843, ~ pw. św. Zygmunta,
Częstochowa 17.01.1843, + Częstochowa 13.06.1922
x Częstochowa 25.09.1861 Michał Mikołaj Jarosiński, * Wieruszów 1838
3. Fertner, Karolina Katarzyna, * Częstochowa 8.11.1845, ~ pw. św.
Zygmunta, Częstochowa 9.11.1845
x Częstochowa 29.01.1867 Franciszek Drzymała, * 1844
4. Fertner, Jan, * Częstochowa 21.10.1847, ~ pw. św. Zygmunta, Częstochowa
22.10.1847
x Częstochowa 27.04.1875 Euzebia Mączyńska, * 1854
5. Fertner, Paulina, * Częstochowa 1.11.1849, ~ pw. św. Zygmunta,
Częstochowa 8.11.1849
x Częstochowa 8.10.1872 Ignacy Jan Gwalbert Szwabski, * Częstochowa 12.
07.1849
6. Fertner, Franciszek, * Częstochowa 6.10.1851, ~ pw. św. Zygmunta,
Częstochowa 19.10.1851, + Częstochowa 22.02.1852
7. Fertner, Franciszek, * Częstochowa 26.11.1852, ~ pw. św. Zygmunta,
Częstochowa 5.12.1852, + Częstochowa 15.01.1853
8. Fertner, Teodora, * Częstochowa 9.11.1853, ~ pw. św. Zygmunta,
Częstochowa 20.11.1853
x Warszawa (Wszystkich Świętych) 7.07.1883 Feliks Augustyn Markiewicz, *
Warszawa 1856
9. Fertner, Teresa Jadwiga, * Częstochowa 1855
x Częstochowa 11.10.1876 Stanisław Kazanecki, * Stradów 1840
10. Fertner, Teofil, * Częstochowa 16.12.1858, ~ pw. św. Zygmunta,
Częstochowa 26.12.1858
11. Fertner, Stanisława Agnieszka, * Częstochowa 21.04.1862, ~ pw. św.
Zygmunta, Częstochowa 27.04.1862
x Częstochowa 28.10.1883 Karol Rafał Szwabski, * Częstochowa 2.11.1861

póki co nie chce być inaczej. Jest czteroletnia dziura w urodzeniach między dwoma ostatnimi dziećmi. Być może tu jest czas na urodzenie nieznanej mi dotąd córki. Odpalam skany i w drogę. Ku chwale... Fertnerów

pozdrawiam
Piotr

4 lata 9 miesiąc temu - 4 lata 9 miesiąc temu #17373 przez PrzemekMajchrzak (Przemysław Majchrzak)
Parafia Św. Barbary akt 07/1891 24.08.1891r. umiera Piotr Fertner lat 74 syn Franciszka i Marianny urodzony w Rotwasser.

Przemek
The following user(s) said Thank You: Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)

4 lata 8 miesiąc temu #17377 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Bardzo dziękuję.Chwila zastanowienia skończyła się weryfikacją w moich papierach. Szukam Józefiny, nie córki Piotra, lecz jego syna Jana! Pomyliłam się o jedno pokolenia.Porządkuję wiedzę otrzymaną od odnalezionych krewnych w Częstochowie. Chyba mam pomieszane pokolenia. Zapewne Izydor i Andrzej Fertner to również wnuki Piotra, a nie jego synowie.

No to traktuję 10 dzieci Piotra Fertnera za listę zamknietą:) Pięknie.

Niezwykła jest współpraca na Forum. Z wielką przyjemnością pracuję i zadaje pytania, na które dostaję odpowiedzi.

Marzena

4 lata 8 miesiąc temu #17378 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Bardzo dziękuję, najbardziej cieszy mnie wiadomość,że to parafia św.Barbary.
Dlaczego opiszę w artykule. Panie Przemku, czy widzi Pan w metryce kto zgłosił zgon ? to już tak niekoniecznie jest ważne, ale gdyby podejrzeć....

Dziękuję
Marzena

Czas generowania strony: 1.038 s.