Topic-icon Akta urodzin oraz małżeństw Złotego Potok od 1630r. ??

5 lata 2 miesiąc temu #13323 przez adasiap (adam pluta)
Czy może ktoś wie jaki był los ksiąg metrykalnych Złotego Potoku przed 1734r. (od tego roku mamy księgi na FamilyS)?
Przeglądając zasób FamilyS - "akta różne Złoty Potok 1857-1922" (od strony 606) natknąłem się na taką wiadomość, która pochodzi z 1917r. z protokołu przejmowania inwentarza Parafii - plik w załączeniu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 2 miesiąc temu #13324 przez adasiap (adam pluta)
Dołączam plik jeszcze raz.

5 lata 2 miesiąc temu #13325 przez jacek (Jacek Tomczyk)
Panie Adamie!

Sądzę, że tych akt zwyczajnie nie ma. Zaginęły, zawieruszyły się w przestrzeni historycznej. Na ostatnim naszym zebrania pan Amadeusz opowiadał nieprawdopodobną a jednak prawdziwą wędrówkę najstarszej księgi z Mstowa.
Takich jak ten przypadków jest niestety bardzo wiele, wspominają o nich lustracje wielu parafii.
Co się stało z tą księgą (zakładam, że była jedna)?
Nie wiem, mogła trafić do kogoś znacznego (tak jak w Kruszynie), a może na początku XX wieku wypożyczył ją jakiś ówczesny genealog.
Albo ktoś uznał, że jest tak stara i zniszczona, ze trzeba ja spalić. Może leży gdzieś na strychu kościelnym?
Jedno jest pewne, nie ma jej w Archiwum Archidiecezjalnym, nie ma jej a parafii. Podobnie jest z inną księgą z tej samej parafii z lat 1815-1826 gdzie zapisywano mieszkańców Janowa. Nie ma tej po Polsku, dobrze, że zachowała się łacina.
To takie moje przemyślenia, bo sam chciałbym odszukać kilka ksiąg.
np. TRUSKOLASY PRZED 1808. A w 1939 jeszcze były i to też od 1630 roku. Wystarczyła jedna bomba.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
The following user(s) said Thank You: adasiap (adam pluta), henio (henryk gierlik)

5 lata 2 miesiąc temu #13331 przez henio (henryk gierlik)
The following user(s) said Thank You: adasiap (adam pluta)

5 lata 2 miesiąc temu - 5 lata 2 miesiąc temu #13334 przez wotik (Wojtek Cichecki)
Hmmm... nie widzę żadnego pliku...

5 lata 2 miesiąc temu #13359 przez adasiap (adam pluta)
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Faktycznie plik nie został dołączony.
Spróbuję wkleić link.

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-24...c=M979-QJL:229664070

Czas generowania strony: 0.341 s.