Stara Huta

Więcej
9 lata 6 miesiąc temu #15252 przez TERESA GORAJSKA
Stara Huta was created by TERESA GORAJSKA
Dzień Dobry.
Chciałam się dowiedzieć na temat grupy morawskich i czeskich kolonistów którzy przybyli na tereny dzisiejszej huty starej A. Chodzi mi o konkretnie o kwestie związane z ich obywatelstwem. Czy oni byli traktowani jako Czesi, czy np. jak Niemcy? Jakiego obywatelstwa były ich dzieci? Od kiedy takie osoby tak naprawdę zaczęły być traktowane jako Polacy?

Mam też inne pytanie związane z moją babcią. Urodziła się ona w 1910 roku na terenie zaboru rosyjskiego. Jak rozumiem miała ona obywatelstwo rosyjskie. Kiedy oficjalnie stała się ona Polakiem?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 6 miesiąc temu #15273 przez Piotr Janus
Replied by Piotr Janus on topic Re:Stara Huta
W Królestwie Polskim żyło niemało osób na tzw. "byt żytielstwa" czyli prawie pobytu, i to czasami wiele lat. Jeden z mojego drzewa, ur. też 1910 w okolicach Częstochowy został obywatelem polskim dopiero ok. 1925 przez nadanie obywatelstwa ... bo jego dziadek przybył 1863 ze Śląska jako obywatel Prus. Czyli formalnie nie był nigdy ob. rosyjskim.
W archiwach państwowych można przy odrobinie szczęścia znaleźć odpowiednie informacje.

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się że np. w Częstochowie "z automatu" po 1918 roku obywatelami polskimi stali się tylko Ci którzy przedtem byli legalnymi obywatelami Królestwa Polskiego.

Wracając do 1 pytania:
Wątpie jednak czy dotyczy to też kolonistów z 1 połowy XIX wieku.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie