Topic-icon Dwór Bystrzanowice.

5 lata 4 miesiąc temu #17103 przez Stanisław Cieślik
W Bystrzanowicach znajdował się niegdyś dwór. Moi przodkowie, przybysze w XIX w. z Czech prawdopodobnie przy nim zamieszkiwali. Czy istnieją jakieś spisy podworskie z tego terenu. Moja kuzynka swego czasu próbowała coś znaleźć ale bez rezultatu.

pozdrawiam
Stanisław

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 4 miesiąc temu #17105 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Dwór Bystrzanowice.
W AP Częstochowa jest tzw. Tabela Likwidacyjna dla Bystrzanowic.

baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.php?l=pl&mode=showspis&id=21595

Zapewne jakieś zapisy powinny być w księgach rejentalnych, ale to bardzo czasochłonne poszukiwania.

Pozostają też księgi metrykalne ze Złotego Potoku i Staromieścia, ale te zapewne Pan zna.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
The following user(s) said Thank You: Stanisław Cieślik

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 3 miesiąc temu - 5 lata 3 miesiąc temu #17709 przez Krzysztof Łągiewka
W Bystrzanowicach dwór znajdował się i znajduje do dziś. Około 2 km na południe od Bystrzanowic znajduje się miejscowość Bystrzanowice Dwór i tam jest ów zabytek. Przyziemia datuje się na koniec XVIII w. Na południe od dworku znajdowały się do początków XXI w. zabudowania folwarczne i czworaki. Niestety nabywcy dworu po jego odremontowaniu zabudowania folwarczne całkowicie rozebrali, także dziś nie ma po nich śladu.
Bystrzanowice to gniazdo rodowe Bystrzonowskich herbu Starykoń. W połowie XIX w. należały do Komornickich. 25.03/6.04.1852 r. od Wincentego Komornickiego nabył tę wieś generał Wincenty hr. Krasiński. Folwark Bystrzanowice wszedł w skład rozległych dóbr Janów Złoty Potok, które przez Krasińskich przeszły do Raczyńskich pozostając ich własnością do 1945 r. W archiwum państwowym w Częstochowie znajduje się zespół akt "Archiwum Dóbr Złoty Potok 1793 - 1916". Można ewentualnie w nim poszukać spisu pracowników, aczkolwiek przeglądałem ten zespół i takiego wykazu na XIX w. z Bystrzanowic nie zauważyłem. Oprócz tego w muzeum Z. Krasińskiego w Złotym Potoku mają księgi majątkowe, ale bardziej dotyczące XX wieku. Nie wiem jak długo Pana przodkowie przebywali w Bystrzanowicach? Bo jeżeli byli tam jeszcze na początku XX wieku to warto tam zajrzeć. Dokumenty z majątku Złoty Potok były też kiedyś w szkole rolniczej położonej za pałacem, ale nie wiem czy nie przekazali ich już do muzeum Z. Krasińskiego.
Bystrzanowice należą do parafii Staromieście. Księgi są w archiwum państwowym w Kielcach od 1869 do 1872 r. Księgi od 1873 r. posiada archiwum w Częstochowie. Wcześniejsze są u księdza na parafii, ale on nie zgadza się na udostępnianie ich komukolwiek. Proszę sobie poczytać wątek: Księgi parafialne z Lelowa Staromieścia na niniejszym forum.
The following user(s) said Thank You: Stanisław Cieślik

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 3 miesiąc temu #17731 przez Stanisław Cieślik
Witam,
Panie Krzysztofie dziękuję za cenne informacje na interesujący mnie temat. Moi przodkowie ze strony mamy Jan Paul wraz z żoną Katarzyną i synem Józefem (a może też innymi dziećmi) przywędrowali z okolic Pardubic, ówczesnego Cesarstwa Austriackiego do Bystrzanowic prawdopodobnie po 1820 roku (gdyż w tym roku urodził się Józef, a jest zapisane, że urodził się na dzisiejszej Ziemi Czeskiej). Brakuje mi daty i miejsca śmierci Jana i żony Katarzyny. Z tego wnioskuję, że musieli przebywać w Bystrzanowicach i zakończyć życie na terenie parafii Staromieście około połowy XIX wieku lub trochę później lub wcześniej. Józef ich syn umiera już w Janowie w 1868 roku. Być może jest gdzieś o nich jakaś wzmianka, gdyż z dokumentów oraz informacji mojej kuzynki z Częstochowy wiem, że byli rękodzielnikami. Ponoć nauczyli ludność miejscową wyrabiać kilimy, narzuty czy coś w tym rodzaju.

pozdrawiam
Stanisław

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.