Topic-icon Częstochówka w okresie Konfederacji Barskiej

3 lata 8 miesiąc temu #19618 przez AndrzejHenrykŻak (Andrzej Henryk Żak)
Witam
W trakcie poszukiwań genealogicznych dotyczących moich przodków mieszkających w Częstochowie i Częstochówce dotarłem do połowy XVIII wieku. Zainteresował mnie szczególnie wątek dotyczący mojego przodka Stanisława Gaieckiego. Znalazłem metrykę ślubu z Anną Skalską (córką Wojciecha i Konstancji - mieszkańców Częstochówki). Anna (w metryce chrztu zapisano imię Marianna)urodziła się w Czestochówce w 1751 roku i była o 20 lat młodsza od Stanisława. Ślub odbył się w kościele Św. Zygmunta 19 lutego 1772 roku. W rubryce gdzie wpisywano miejscowości tu zapisano Militarium. W latach 1770 - 1772 takich wpisów było więcej.
Co oznaczał taki wpis?
Przypuszczam, że Stanisław Gajecki był żołnierzem Konfederacji bo tego nazwiska w księgach metrykalnych parafii częstochowskiej nie znalazłem (od 1703 do 1772)
Powyższe 'znaleziska" zainteresowały mnie okresem konfederackim na Jasnej Górze i w okolicach. Oprócz dostępnych w internecie informacji, poszukuję źródeł dotyczących szczegółowych zagadnień. Interesuje mnie miedzy innymi jakie były losy mieszkańców Częstochówki w tym okresie. Co się z nimi działo po spaleniu miasteczka z rozkazu Kazimierza Pułaskiego?.
Czy istnieją jakieś spisy załogi twierdzy z tego czasu?

Jeżeli ktoś z Państwa posiada informacje na ten temat i zechciał się nimi ze mną podzielić byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam serdecznie
Andrzej Henryk Żak

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 8 miesiąc temu #19628 przez tomkrzywanski (Tomasz Krzywanski)
w jednym z muzeow jasnogorskich widzialem dokument z kilkudziesiecioma podpisami konfederatow

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.452 s.