Topic-icon Spisy ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1791

5 lata 7 miesiąc temu #20015 przez Sebastian Rutkowski
Czy ktoś z Państwa był lub będzie w Krakowie i miał dostęp lub będzie miał dostęp do tego spisu ludności (j.n.) i jak napisał Pan Jacek Tomczyk czy ktoś robił/będzie robił notatki z tego spisu. Bardzo przydałby się cały spis ludności do rekompensaty braku skanów aktów z Parafii Truskolasy przed 1808r .Chociaż ten spis wyrównał by braki. Szkoda, że przez wieki nie było obowiązku wysyłania do Watykanu aktów przez Kurie....

szukajwarchiwach.pl/29/30/0/3/49?q=spis+...&page=1#tabJednostka

Dziękuję uprzejmie i jak by ktoś miał jakiekolwiek info. o Truskolasach i wszystkim co się wiąże z nimi to byłbym rad..Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów i członków TGZC.
Sebastian
Za tę wiadomość podziękował(a): Helena Matuszczyk, Krzysztof Lasoń

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 6 miesiąc temu #20068 przez Agnieszka Filipek
Akta Komisji Porządkowej Cywilno-Wojskowej Województwa Krakowskiego - nr 29/30 są w całości zdygitalizowane. Skanami dysponuje O. III Archiwum Narodowego w Krakowie. Pewnie za jakiś czas będą dostępne na www.szukajwarchiwach.pl

Pozdr., Aga Filipek
Za tę wiadomość podziękował(a): Jacek Tomczyk, Kinga Cisowska Vnuk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 6 miesiąc temu #20087 przez Miro
To super wiadomość, wybierałem się do Krakowa we wrześniu, żeby poszperać w tym spisie, ale skoro są zdigitalizowane, to chyba lepiej poczekać. Czy digitalizacji dokonywało Archiwum, czy towarzystwo genealogiczne? Fajnie byłoby zapytać autora kiedy planowane jest udostępnienie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Sebastian Rutkowski

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 6 miesiąc temu #20088 przez Agnieszka Filipek
Archiwum dygitalizowało. Na umieszczenie na stronie szukajwarchiwach trzeba będzie trochę poczekać, gdyż koordynuje to NAC zbierając skany z całej Polski, ale wszystko jest na najlepszej drodze :)

Pozdrawiam, Aga Filipek
Za tę wiadomość podziękował(a): Jacek Tomczyk, Miro, Krzysztof Lasoń

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 6 miesiąc temu #20089 przez Sebastian Rutkowski
Dziękuję za wpis gdyby Pan cały zdigitalizowany plik mógł przywieźć będąc w Krakowie o tym spisie to byłbym rad. pozdrawiam. SR

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 6 miesiąc temu #20093 przez Miro
Nie orientuje się Pani może, czy Archiwum udostępnia na miejscu już ów zdigitalizowany spis, czy nadal jedynie w formie papierowej?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 6 miesiąc temu #20095 przez Marek C. Rokosa
Temat dotyczący „ Akt Komisji Porządkowej Cywilno-Wojskowej Województwa Krakowskiego” w tym „Spisy ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1791” był wielokrotnie omawiany na tym forum m. innymi przez Jacka Tomczyka, który wiele lat temu jako jeden z pierwszych dotarł do tych dokumentów w archiwum krakowskim. Szczególnie jest on ważny dla poszukujących przodków w parafii truskolaskiej, gdyż wszystkie księgi metrykalne założone od ok. 1620 r., niestety w porę niezabezpieczone, wraz z plebanią spłonęły we wrześniu 1939 r. W Archiwum Narodowym w Krakowie są dwa egzemplarze tego spisu ( sygn. 29/30/49-6). Są to rękopisy „dwóch rąk”, czyli pisane przez różne osoby i niestety miejscami różniące się miedzy sobą. Dotyczy to przede wszystkim pisowni niektórych nazwisk i wieku mieszkańców. W kilkunastu przypadkach, w domach zamieszkałych przez wiele rodzin, dzieci zapisywano, bez przypisania ich do konkretnych ojców. Służbę spisano jedynie z imienia, mimo że osoby te w większości posiadały nazwiska. Drugi egzemplarz był spisany dużo później (1791 r.) i uwzględnia częściowo dzieci nowonarodzone, nie spisane wcześniej.
W roku 2014, na moje zamówienie, wykonano skany tego spisu, z prawem jednorazowej jego publikacji w przygotowanej przez ze mnie książce. Przez ostatnie pół roku, porównując te dwa egzemplarze, przygotowałem do druku 60-cio stronicowy, jednolity spis ludności parafii Truskolaskiej z lat 1790- 1791. Korektę niektórych nazwisk przeprowadziłem posiłkując się „Lustracją woj. krakowskiego 1789” i regestrami nazwisk z duplikatów ksiąg metrykalnych parafii truskolaskiej, wydanych od 1808 r.
Już od dłuższego czasu, w miarę możliwości czasowych, udzielam informacji na forum i na priv. dla poszukujących swoich przodków z tego spisu.
Pozdrawiam
Marek C. Rokosa
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzena Sosnowska, Kinga Cisowska Vnuk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 6 miesiąc temu #20107 przez Roman Kempa
"Przez ostatnie pół roku, porównując te dwa egzemplarze, przygotowałem do druku 60-cio stronicowy, jednolity spis ludności parafii Truskolaskiej z lat 1790- 1791"

Kiedy druk??
Jaki nakład??
Gdzie można "dostać"?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 6 miesiąc temu #20116 przez Kinga Cisowska Vnuk
Panie Marku,

czy opracowanie spisu, ktorego pan dokonal dotyczy tylko parafii truskolaskiej? Zauwazylam, ze jest tam rowniez uwzgledniona m. inn. parafia Przystajn. Czy posiada pan jakiekolwiek informacje na temat mieszkancow tamtej parafii? Jestem szczegolnie zainteresowana nazwiskami Kutynia i Szyszka.

Dziekuje i pozdrawiam,

Kinga Vnuk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 6 miesiąc temu - 5 lata 6 miesiąc temu #20117 przez Marek C. Rokosa
Odpowiedź dla Kol. Romana.
Po przerwie wakacyjnej mają spłynąć z archiwów ostatnie już dokumenty, w tym kilka ciekawych średniowiecznych łacińskich rękopisów dotyczących tych terenów. Książkę planuję oddać do druku na początku przyszłego roku.
Pozdrawiam
Marek c. Rokosa
Za tę wiadomość podziękował(a): Halina Klimza, Krzysztof Lasoń, Kinga Cisowska Vnuk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 6 miesiąc temu - 5 lata 6 miesiąc temu #20118 przez Marek C. Rokosa
Odpowiedź dla Kol. Kingi Vnuk
Moje opracowanie dotyczy tylko parafii truskolaskiej i stanowi część większej publikacji. Dotyczy wsi; Truskolasy, Kuleje, Parkitne, Golce, Rudnik, Gawędzie, Panki, Żerdzina, Jaciska, Praszczyki, Bór Zajaciski, Kamieńska i Radły, Cisie, Borowe Zapilskie, Jezioro, Łebki i Herby, Czrna Wieś, Bieżeń, Piła, Klepaczka, Bednarze, Długi Kąt, Kopskie, Huta, Zwierzyniec, Pacanów, Cyganka, Kawki, Kozi Borek i Koski.
Będąc w Archiwum Narodowym w Krakowie miałem oczywiście w rękach oryginał spisu ludności parafii Przystajń. Ma on sygnaturę 29/30/48 – 16 i obejmuję wsie; Przystajń, Stany, Górki, Kuźniczki, Stara Kuźnica, Podłęże, Węziny
Pozdrawiam
Marek C. Rokosa
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomasz Krzywanski, Krzysztof Lasoń, Kinga Cisowska Vnuk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 6 miesiąc temu #20127 przez Kinga Cisowska Vnuk
Dziekuje bardzo Marku!

Pozostaje tylko czekac az materialy dotyczace tego spisu pojawia sie kiedys w sieci. Planuje rowniez zakup Twojej publikacji kiedy pojawi sie juz w druku (czy bedzie mozliwosc kupna za granica? MIeszkam na innym kontynencie...) nazwiska moich przodkow: Kutynia i Szyszka pojawiaja sie rowniez w parafii Truskolasy, a dokladnie w miejscowosciach Cyganka i Pacanow..
Pozdrawiam serdecznie

:)

Kinga Vnuk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 6 miesiąc temu - 5 lata 6 miesiąc temu #20128 przez Marek C. Rokosa
Odpowiedź dla Kingi
Tymczasem przesyłam ( ze spisu) informacje o Kutyniach.
Wieś Truskolasy;
Walenty Kutynia 60, żona Konstancja 40, dzieci: Barbara 18, Maryanna 16

Wieś Cyganka;
Walenty Kutynia 50, żona Krystyna 30, dzieci: Woyciech 22, Maryanna 18, Brygida 14
Franciszek Kutynia 50, żona Katarzyna 60, dzieci: Maryanna 18, Jan 12

Natomiast w „ Lustracji woj. krakowskiego z 1789 r.” Odnotowano jeszcze:
Wieś Opatów – Jakub Kutynia
Wieś Złochowice – Balcer Kutynia

Szyszka nie występuje
Pozdrawiam
Marek C. Rokosa
Za tę wiadomość podziękował(a): Kinga Cisowska Vnuk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 6 miesiąc temu #20134 przez Kinga Cisowska Vnuk
Marku,

dziekuje Ci bardzo serdecznie!
:)

Pozdrawiam,

Kinga

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 2 miesiąc temu #22060 przez Tadek Kowalski
„ Akt Komisji Porządkowej Cywilno-Wojskowej Województwa Krakowskiego”
- w tym „Spisy ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1792 - powiaty: krakowski, lelowski i ksiąski oraz Kraków”,
- oraz "Spisy ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1792. Spis ludności żydowskiej województwa krakowskiego",
od początku października są dostępne na Szukaj w archiwum.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 8 miesiąc temu #36572 przez Szymon Molski
Witam

Mam pytanie. Czy istnieje możliwość dostępu do spisu ludności z miejscowości Skarżyce, Dupice, Morsko w podobnej formie jak np. dla Kroczyc. - Chodzi mi dokładnie o nazwiska osób. Wiem ze w Morsku po nazwiskach było takich osób 82, w Dupicach 83, a Skarżycach 136
Czy te materiały się zachowały w tak szczegółowej formie? Czy i gdzie ewentualnie byłby do nich dostęp? Bardzo proszę ewentualnie o informacje i wskazówki
Pozdrawiam
Szymon M. 

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 8 miesiąc temu #36575 przez Leowigild Wizygocki
Akurat spis ludności parafii Skarżyce nie zachował się. Ale w przeciwieństwie do innych parafii dobrze zachowane sa akta metrykalne tejże, więc jej mieszkańców można dość łatwo odtworzyć.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 8 miesiąc temu #36577 przez Szymon Molski
Dziękuje za odpowiedź. Wielka szkoda.....
Ja niestety właśnie mam problem z połączeniem 2 części  -Rodziny  Klimosików/ Klimosów którzy są w księgach jako mieszkańcy Dupic od 1679 !! z Szymonem Klimosz /Klimas który wziął ślub z Marianną Jędroszowna w Skarżycach w 1800 roku. Z aktu ślubu wynika że w chwili ślubu Szymon miał 25 lat (wiec urodzony ok 1775) a Marianna 21 lat. Niestety nie  mogę znaleźć informacji kogo był synem Szymon Klimosz ? Według Ksiąg Szymon zmarł w kwietniu 1813 r mając 35 lat (czyli urodzony w 1778r). Przeglądając wpisy urodzeń w księgach z tego okresu niestety nie znalazłem żadnej informacji...
Myślałem że spis ludności z 1790-91 roku rozwiązałby mój problem...  Ewentualnie gdyby ktoś mógł mi coś poradzić - to z góry dziękuje
Pozdrawiam
 

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 8 miesiąc temu #36578 przez Leowigild Wizygocki
A czy przeglądał pan pod kątem Szymona spis ludności parafii Kroczyce? Być może Szymon nie pochodził z parafii Skarżyce. Zazwyczaj śluby odbywały sie w owych czasach w parafii panny młodej. Szymon mógł być chrzczony w pobliskich Kroczycach. Wprawdzie brak aktów chrztu par. Kroczyce z lat 1774-1782, ale w 1760 brał tam ślub jakiś Paweł Klimos. Może to jego synem był Szymon?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 8 miesiąc temu #36589 przez Szymon Molski
Dziękuje za sugestię. Tego nie sprawdzałem ponieważ korzystałem w Parafii Kroczyce ze skanów: Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Kroczycach umieszczonych na stronie szukajwarchiwach.pl  
Gdzie mogę znaleźć akta z Kroczyc starsze niż z 1826r? 

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 8 miesiąc temu #36592 przez Leowigild Wizygocki

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 8 miesiąc temu - 1 rok 8 miesiąc temu #36682 przez Michał Klimza
Ostatnio przeglądam tenże spis i zacząłem się zastanawiać dlaczego te same informacje powtarzają się w różnych miejscach. Dla zobrazowania w załączniku dwa skany dotyczące miasta Częstochowy. Czy to są jakieś przepisywane kopie? Przed owymi skanami jest informacja o spisie wykonanym 28  lutego 1791 także zakładam, że są to te same wpisy. Na dodatek na załączonych skanach przy tych samych osobach różnica wieku wynosi czasem 10 lat, więc raczej nie są przepisywane. Na te same informacji na skanach dotyczących Częstochowy natknąłem się póki co w 3 miejscach.
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 8 miesiąc temu #36683 przez J K R
To już wyjaśnił Marka C. Rokosa
"Są to rękopisy „dwóch rąk”, czyli pisane przez różne osoby i niestety miejscami różniące się miedzy sobą. Dotyczy to przede wszystkim pisowni niektórych nazwisk i wieku mieszkańców. W kilkunastu przypadkach, w domach zamieszkałych przez wiele rodzin, dzieci zapisywano, bez przypisania ich do konkretnych ojców. Służbę spisano jedynie z imienia, mimo że osoby te w większości posiadały nazwiska. Drugi egzemplarz był spisany dużo później (1791 r.) i uwzględnia częściowo dzieci nowonarodzone, nie spisane wcześniej."

Pozdrawiam JKR.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał Klimza

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 6 miesiąc temu #36996 przez Adam Wasilewski

wagabund (Michał Klimza) napisał: Ostatnio przeglądam tenże spis i zacząłem się zastanawiać dlaczego te same informacje powtarzają się w różnych miejscach. Dla zobrazowania w załączniku dwa skany dotyczące miasta Częstochowy. Czy to są jakieś przepisywane kopie? Przed owymi skanami jest informacja o spisie wykonanym 28  lutego 1791 także zakładam, że są to te same wpisy. Na dodatek na załączonych skanach przy tych samych osobach różnica wieku wynosi czasem 10 lat, więc raczej nie są przepisywane. Na te same informacji na skanach dotyczących Częstochowy natknąłem się póki co w 3 miejscach.


Czy dobrze rozumiem, że są dostępne w szwa skany spisu ludności z obecnego powiatu częstochowskiego? Jeśli tak, to gdzie ich dokładnie szukać?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.