Topic-icon Lud okolic Żarek, Siewierza i Pilicy, jego zwyczaje, sposób życia, obrzędy, podania, gusła, zabobony, pieśni, zabawy, przysłowia, zagadki i właściwośc

4 lata 9 miesiąc temu #20302 przez Kinga Cisowska Vnuk
Witam wszystkich forumowiczow,

podczas moich poszukiwan materialow zrodlowych dotyczacych Kresow Wschodnich (dzisiejszej Bialorusi skad pochodzi czesc moich przodkow) natjknelam sie na wzmianke o ponizszej publikacji.
bc.mbpradom.pl/dlibra/doccontent?id=10095&from=FBC
Autorem jest Michal Fedorowski, etnograf i folklorysta, ktory urodzil sie na ziemiach kresowych w obwodzie wolkowyskim. Jest on autorem bardzo obszernej pracy o ludzie bialoruskim, ale jak sie rowniez dwutomowej pozycji zatytulowanej "Lud okolic Żarek, Siewierza i Pilicy, jego zwyczaje, sposób życia, obrzędy, podania, gusła, zabobony, pieśni, zabawy, przysłowia, zagadki i właściwości mowy. "
Zycze milej lektury,

Pozdrawiam,
Kinga Vnuk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 9 miesiąc temu - 4 lata 9 miesiąc temu #20311 przez Zbigniew Małolepszy
Dzięki za wskazanie ciekawej, XIX wiecznej publikacji. U mnie niestety podany link do radomskiej biblioteki nie działa,. tzn wyświetlają się strony ale bez zawartości. Jeśli ktoś ma podobne problemy to może zadziała link ze śląskiej biblioteki cyfrowej www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?id=11861&from=publication

Autor ciekawie i barwnie opisuje m.in. te chwile z życia wiejskiego ludu (chrzest, ślub i pogrzeb), które w aktach parafialnych możemy jedynie poznać z lakonicznej, krótko sformułowanej notatki księdza.

Pozdrawiam,
Zbyszek
The following user(s) said Thank You: Halina Klimza, Marek C. Rokosa, Maria Mroczek

4 lata 9 miesiąc temu #20312 przez Kinga Cisowska Vnuk
Drogi Zbigniewie,

dziekuje za podanie dodatkowego linku do publikacji. Ciesze sie, ze material rowniez Cie zainteresowal. Calkowicie przychylam sie do opinii, ze jest to wspaniale zrodlo uzupelnienie wiedzy o naszych przodkach, z akt metrykalnych mamy niestety w wiekscosci tylko "suche" fakty a dzieki tej pozycji ksiazkowej mozemy sobie znacznie lepiej wyobrazic jak zyli nasi pradziadowie.
Jak pisalam w moim oryginalnym poscie jest mi znajome inne bardzo obszerne dzielo tego samego autora, ktore dotyczy ziem kresowych. Wracam do tych tomow czesto, bo zawsze czegos nowego mozna sie z nich dowiedziec czego nie zauwazylo sie za pierwszym, drugim, trzecim, itd; razem.
:)

Pozdrawiam,

Kinga Vnuk
The following user(s) said Thank You: Maria Mroczek

4 lata 9 miesiąc temu #20319 przez Grażyna Rebell-Cieniewska
Kingo - czy mogłabyś podać tytuł i link do publikacji związanej z Kresami ?
Pozdrawiam Grażyna

4 lata 9 miesiąc temu #20324 przez Kinga Cisowska Vnuk
Witaj Grazyno,

oczywiscie, ze podziele sie i publikacja dotyczaca kresow. Zostalo wydanych 8 tomow ksiazki: "Rud Bialoruski na Rusi Litewskiej" autorstwa Michala Fedorowskiego. Tomydostepne sa na stronie Federacji bibiotek Cyfrowych, link ponizej.
fbc.pionier.net.pl/owoc/results?roleId=t...C1EBFCD4836DFD7890-9

Zycze milej lektury!

Pozdrawiam,

Kinga Vnuk
The following user(s) said Thank You: Halina Klimza, Grażyna Rebell-Cieniewska

4 lata 9 miesiąc temu #20329 przez Andrzej Kuśnierczyk
The following user(s) said Thank You: Kinga Cisowska Vnuk

4 lata 9 miesiąc temu #20330 przez Maria Mroczek
Panie Andrzeju dziekuję, dobrze że Pan napisał poprawne nazwisko autora tej wspaniałej książki poleconej przez panią Kingę w linku, bo tam na stronie tytułowej jest wydrukowane Fedorowski i takie bym zapamiętała :)
Jasne, należało zgooglować jak się nie zna takiego autora i poszerzyć wiedzę o Federowskim.
pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Federowski

Pozdrawiam.
Maria

4 lata 9 miesiąc temu #20332 przez Kinga Cisowska Vnuk
Oj przepraszam! Naturalnie Federowski nie Fedorowski! :blush:
Dziekuje za poprawke!

Pozdrawiam serdecznie,

Kinga Vnuk

4 lata 9 miesiąc temu - 4 lata 9 miesiąc temu #20333 przez Maria Mroczek
Ojej, nie ma za co przepraszać, bo przecież tak z błędem jest w książce napisane nazwisko tego autora.

To ja sama powinnam poszukać co on za jeden, jak nigdy o nim nie słyszałam :)

A za linka bardzo dziękuję, bo książka jest ekstra, pół niedzieli przesiedziałam dzisiaj nad nią i oczyma wyobraźni widziałam tam moją rodzinkę z pobliskiego Przyrowa i okolic.
Dużo określeń znam od babci i mojej mamy. Dla mojego męża i córek - bardzo śmiesznych:)
Z Żarek była moja prababcia, ale od niej nic nie wiem, bo nawet moja mama jej nie poznała, gdyż zmarła rok przed jej urodzeniem, w 1924r.

Pozdrawiam serdecznie z Zielonej Góry tydzień przed Winobraniem.
Maria
The following user(s) said Thank You: Kinga Cisowska Vnuk

4 lata 9 miesiąc temu - 4 lata 9 miesiąc temu #20340 przez Kinga Cisowska Vnuk
Dziekuje bardzo pani Mario. Ciesze sie niezmiernie, ze tak spodobala sie polecona przeze mnie ksiazka. Ja rowniez z wielka uwaga "zaczytuje" sie w dzielach Federowskiego. Chociaz moi przodkowie pochodzili z okolic Koniecpola, ale tam rzeka Pilica rowniez przeplywa a wiec niejako tresc rowniez ich w jakims stopniu dotyczy.
Zycze udanego Winobrania i pozdrawiam serdecznie!

Kinga Vnuk

4 lata 9 miesiąc temu #20352 przez Andrzej Kuśnierczyk
Od książki Federowskiego zaczęła się moja przygoda etnologiczno- genealogiczna. (W dobie przedcyfrowej)
Badacze twierdzą , że studium o Włodowicach tak naprawdę napisał Federowski. Czego nie robi się dla swojego pryncypała...Ciekawe studium.
Do europejskiej literatury etnograficznej Federowski wszedł jako badacz kultury białoruskiej.
Mam skromny udział w propagowaniu (wolanie na puszczy) dzieł M. Federowskiego.
(por. także: Podróż Zygmunta Glogera szlakiem „Orlich gniazd”, „Nad Wartą” 1988, s, 1,11.).
The following user(s) said Thank You: Maria Mroczek, Kinga Cisowska Vnuk

4 lata 9 miesiąc temu #20353 przez Andrzej Kuśnierczyk
Michał Federowski. Prekursor badań etnograficznych regionu częstochowskiego, „Nad Wartą” 1989, nr 5, s. 5.9.

4 lata 9 miesiąc temu #20354 przez Kinga Cisowska Vnuk
Dziekuje panie Andrzeju. Czy mozna znalezc ten artykul w internecie? Jesli tak to bardzo prosilabym o link lub wskazowki gdzie znalezc.
Jak pisalam wczesniej poznalam nazwisko Federowskiego poprzez jego dzielo "Lud Bialoruski" tak wlasciwie to pierwsza wzmianka o jego osoba pojawila sie gdy czytalam "Ziemie Wolkowyska" Witolda Karpyzy. Poslugiwal sie on m. inn. materialami zrodlowymi zaczerpnietymi od Federowskiego.
A tam na marginesie to czy pan nie orinetuje sie czy istnieja jakies prace etnograficzne na temat ziemii koniecpolskiej?

Dziekuje i pozdrawiam,

Kinga Vnuk

4 lata 9 miesiąc temu #20378 przez Szojmer Haledor
Dziękuję za udostępnienie ciekawej publikacji. Czy jest gdzieś dostępny tom II niniejszego dzieła?

Czas generowania strony: 0,000 s.