Stamborowski-zagadka

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu - 8 lata 6 miesiąc temu #20662 przez Kinga Cisowska Vnuk
Stamborowski-zagadka was created by Kinga Cisowska Vnuk
Witam wszystkich forumowiczow,

Potrzebuje pomocy i wskazowek jak i gdzie szukac informacji na temat jednejz linii moich przodkow. Oto fakty, ktore posiadam:
Moj 3x-pradziadek Antoni Żak poslubil Marianne Stamborska. Jej nazwisko panienskie jest wymienione jako Tamborska w akcie slubu moich 2x-pradziadkow Franciszka Żak i Franciszki Kuteras z 1889 roku w parafii Żuraw. W akcie urodzenia mojego 2x-pradziadka Franciszka Żak nazwisko jego matki Marianny rowniez zapisane jest jako Tamborska. (Żuraw 1869) W akcie urodzenia brata Franciszka, Michala (Żuraw 1867) nazwisko Marianny zapisane jest jako Stamborska. W 1865 roku w parafii Żuraw rodzi sie Szymon Żak, syn Franciszka i Marianny Tamborskiej. Akt slubu Franciszka i Marianny znalazlam w sasiedniej parafii Olsztyn. Slub odbyl sie w 1862 roku i Marianna zapisana jest jako 26 letnia panna, corka Błażeja i Doroty Sztamburskich! Nie udalo mi sie odnalezc aktu urodzenia Marianny ani w parafii Olsztyn, Zloty Potok ani parafii Żuraw. W parafii Zloty Potok znalazlam w 1842 roku dwa zapiski dotyczace nazwiska Stamborki/Sztamborski: mianowicie w lutym 1842 roku umiera Dorota Stamborska, lat 33, zona Blazeja, corka Jozefa Zabinskiego. W kwietniu 1842 roku Blazej bierze ponownie slub tym razem z wdowa Marianna Kaluzna. Blazej wymieniony jest tam jako 36 letni wdowiec po Dorocie z Jawinskich i jego nazwisko zapisane jest jako Stamboroski. Jest rowniez podane, ze Blazej urodzil sie we wsi Bystrzykow. Niestety nie wiem do jakiej parafii ow wies nalezala. Byc moze chodzi o Biestrzykow?
Na poczatku 1842 roku w Zlotym Potoku zapisany jest rowniez akt zgonu syna Blazeja i Doroty, Jana. Zgon nastapil 31 Grudnia 1841 roku, Blazej wystepuje pod nazwiskiem Stambowski a jego zona Dorota Jawinska. Nie odnalazlam aktu slubu Dorota i Blazeja w trzech wymienionych wczesniej parafiach. W lipcu 1842 roku w parafii Zuraw znalazlam co wydaje sie byc aktem zgonu Blazeja. Zapisek ten wystepuje w indeksach zgonow parafii Zuraw z lat 1842-1872. Nie jest podany wiek, Blazej ma podane nazwisko Tamborowski i zapisany jest jako zebrak. Niestety nie ma pelnych akt zgonu parafii Zuraw z roku 1842. (przynajmniej nie ma ich u Mormonow, nie wiem gdzie jeszcze szukac)
Podsumowujac: rodzina Blazeja wystepuje pod nazwiskami: Stamborowski, Sztamborowski, Stambowski. Sztambowski, Sztamburowski, itd.
Jego zona Dorota nosi nazwisko panienskie Zabinska lub Jawinska.

Jestem w kropce, nie mam pomyslu gdzie i jak dalej szukac. Bede wdzieczna za wszelkie sugestie. Biorac pod uwage, ze Blazej byl zebrakiem wyglada na to, ze wedrowal od parafii do parafii. Byc moze ktos bedzie w stanie zasugerowac gdzie ewentualnie moglabym jeszcze szukac aktu urodzenia jego corki Marianny oraz aktu urodzenia samego Blazeja. No i co z Dorota? Nie odlazalam Zabinskich ani Jawinskich. W parafii Zloty Potok wystepuje naziwsko Zjawinski, ale nie ma tam aktu urodzenia Doroty, ani aktu slubu jej ojca Jozefa (o ile rzeczywiscie nosil takie imie)

Dziekuje bardzo i pozdrawiam,

Kinga Vnuk
Ostatnia8 lata 6 miesiąc temu edycja: Kinga Cisowska Vnuk od. Powód: poprawka "literowek"

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie