Proszę o pomoc w odczytaniu dwóch rzeczy w akcie ślubu z 1810 roku

Więcej
8 lata 4 miesiąc temu #21510 przez Zbigniew Małolepszy
Gdzie mógł się znajdować "Kosciół Domański"? W Dmeninie?
Co znaczy zaznaczone na niebiesko słowo?

Będę wdzięczny za pomoc w odczytaniu tych detali z życia urodzonego Jana Czechowskiego.

Cały akt ślubu z parafii Przybynów: nr 11/1810 familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9TR...364391301&cc=2115410

Pozdrawiam
Zbyszek

Załącznik Jan_Czechowski_akr_slubu.png nie został znaleziony

Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Zdzisława Rajczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 4 miesiąc temu #21512 przez Rafał Albiński
Drugie słowo to chyba "Uferland":

"...na kolonii dotychczas zostający, Uferlant(d) zwany(ej)..."

O kolonii Uferland była informacja w tym wątku:

www.genealodzy.czestochowa.pl/kunena/szukam/363-magnuski

Pozdrawiam
The following user(s) said Thank You: Zdzisława Rajczyk, Zbigniew Małolepszy

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 4 miesiąc temu - 8 lata 4 miesiąc temu #21513 przez Zbigniew Małolepszy
Dziękuję za podpowiedź. Nazwa Uferland nie była mi znana i warto się dowiedzieć, że to były początki Dębowca. Ciekawe że spolszczona nazwa tej kolonii pod Choroniem to Olędry.

Pozdrawiam,
Zbyszek
Ostatnia8 lata 4 miesiąc temu edycja: Zbigniew Małolepszy od.
The following user(s) said Thank You: Zdzisława Rajczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 4 miesiąc temu #21520 przez Zbigniew Małolepszy
Dzięki precyzyjnej podpowiedzi p. Macieja Rozpondka poszukałem dalej poza ZCz i znalazłem dwie parafie Domaniów; jedna wspołczesna w woj. donośląskim, druga kiedyś Domaniow obecnie Domaniew w woj. łódzkim. Z jednej z tych parafii do Włodowic przybył w 1781 ks. Ignacy Czechowski h. Belina (ur. 1743), a za nim na dobra Męcińskich synowiec Jan Czechowski. Trafił do kolonii pod Choroniem. W tym samym czasie około 1790 pojawił się w okolicach Choronia Jan Czech (nazwisko prawie to samo, jednak raczej nie szlachetnie urodzony). Być może istnieje jakiś związek tych wydarzeń, który pozwoli mi znaleźć miejsce pochodzenia Jana Czecha.

Więcej o Włodowicach i proboszczu Ignacym Czechowskim w publikacji:
Jan Wiśniewski, 1937. Włodowice : szkic historyczny miasta i kościoła.
ebuw.uw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=151149
The following user(s) said Thank You: Zdzisława Rajczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 4 miesiąc temu #21523 przez Urszula Rosolińska-Ratman
Replied by Urszula Rosolińska-Ratman on topic Proszę o pomoc w odczytaniu dwóch rzeczy w akcie ślubu z 1810 roku
Gwoli formalności: Kolonia Olędry skąd pochodziła Katarzyna Arabska należała do parafii Przybynów, natomiast Uferland w latach 1806 - 1808 do parafii Olsztyn a później do parafii w Poczesnej.
Nazwa Uferland pochodziła od nazwiska zasadźcy Gotlieba Benjamina Ufer pochodzącego z Saksonii i utrzymała się w zapisach ksiąg metrykalnych do lat dwudziestych XIX wieku, potem przez pewien czas występowały obok siebie nazwy Uferland i Dębowiec, wreszcie pozostano przy Dębowcu. Dębowiec wchodził w skład Ekonomii Rządowej Poczesna a wieś Choroń była do do lat dwudziestych XX wieku wsią szłachecką w parafii Przybynów.
Próbowałam zlokalizować położenie kolonii Olędry w parafii Przybynów lecz bez rezultatu. Faktem jest, że Dębowiec ( od powstania w 1806 r. ) graniczy z Choroniem, ale Olędry musiały być z innej strony - raczej południowej.
Urszula Ratman
The following user(s) said Thank You: Zdzisława Rajczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie