Topic-icon 1665 rok inwentarze wsi

3 lata 1 tydzień temu - 3 lata 1 tydzień temu #21851 przez Maria N (Maria Nowicka)
W Archiwum w Krakowie na Wawelu odnalazłam dokumenty po polsku z 1665 roku w których spisane są inwentarze wraz z nazwiskami poddanych: zamku i miasteczka Ogrodzieniec, Ryczowa, Rodaków, Rokitna, Wysokiej, Wiesióki, Hutek, Kuźnicy Ciszowskiej?, Kuźnicy Nierada? oraz Kromołowa, Zawiercia , Rudnik, Pomożyc,. Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany służę informacją

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 1 tydzień temu #21853 przez terluk (Teresa Łukasik)
Interesuje mnie nazwisko Michniewski vel Michniowski i Gnojeński vel Gnoiński z Karlina par. Kromołów.

Pozdrawiam
Teresa Łukasik

3 lata 1 tydzień temu #21869 przez kalafior (Mirosław Butryn)
Ciekawi mnie miasto (wówczas wieś) Zawiercie. Czy dokument zawiera spis mieszkańców, czy jedynie pojedyncze nazwiska?

3 lata 1 tydzień temu #21872 przez anias (Anna Szotowska)
Witam, mnie interesują nazwiska z okolic Kromołowa : Kijas, Sroka, Orys, Kwieciński i Błeszyński

3 lata 6 dni temu #21994 przez marzanna62 (Marzanna Sołtysiak)
Interesuje mnie dostep do tych inwentarzy z 1655. W jaki sposob mozna zobaczyc te spisy? Interesuja mnie mejscowsci inne niz wymienione w poscie

3 lata 4 dni temu #22037 przez Ted-B (Tadek Kowalski)
Witam !
Pani Mario. Czy to wszystkie miejscowości ?
Czy może były tam wioski leżące na wschód od Ryczowa i Rodak, czyli Ryczówek, Kwaśniów i Cieślin ?
Czy pamięta Pani nr sygnatury na Wawelu, ew. nr zbioru lub lego nazwę ?
Wygląda mi to na powiat lelowski - tylko czy on istniał w 1655 roku ?

3 lata 4 dni temu - 3 lata 4 dni temu #22041 przez Maria N (Maria Nowicka)
Do Archiwum na Wawelu udałam się aby poszukać dokumentów dotyczących nazwiska RAJCZYK/RAJCA i znalazłam dokument dotyczący inwentaryzacji zamku w Ogrodzieńcu i podległych mu wsi i folwarków. Z tego co zanotowałam (mogą być błędy bo pismo niezbyt czytelne) to występowały tam: zamek, folwark i miasteczko Ogrodzieniec, wsie: Ryczów Rodaki, Rokitno, wieś i folwark na Wysokiej, Kuźnica Wesołki, wieś Hutki Kuźnica Ciszowska, Kuźnica Nierada. Drugi dokument dotyczył inwentaryzacji Zawiercia Kromołowa i Pomrożyc
Sygnatura dok.: Castr. Crac. Rel. 92B strony od 2625 do 2660 dotyczy Zamku Ogrodzieniec i podległych mu wsi i folwarków
a strona 2689 do 2706 dotyczy Kromołowa i Zawiercia i Pomrożyc. Niżej podaję link do str Archiwum , można się skontaktować i zamówić. Koszt scanu jednej strony 2 zł + koszt płyty + koszt przesyłki
bip.wawel.krakow.pl/korzystanie-z-archiwum-1
Życzę powodzenia.
Maria
The following user(s) said Thank You: Konwalia (Zdzisława Rajczyk)

3 lata 3 dni temu #22044 przez Ted-B (Tadek Kowalski)
Dzięki Pani Mario za sygnaturę i numery stron. Być może zajrzę do tego dokumentu, chociaż już mam masę dokumentów i stron do przeglądnięcia na Wawelu. Pytałem widząc w tym wykazie Rodaki, a w najbliższej okolicy mieliśmy granice 3 powiatów w późniejszych czasach (lelowski - np. Rodaki. krakowski - np Kwaśniów, Cieślin oraz książski - np. Bydlin). Zdarza się że niektóre wioski, w jakiś dokumentach trafiają nie do właściwej "szuflady".
Podobnie rzecz ma przynależnością właścicielską. Przykładowo opisy Kwaśniowa i Cieślina znalazłem przy opisie zamku w Rabsztynie, mimo że nigdy nie należały do królewszczyzny, będąc cały czas własnością szlachecka. To co Pani znalazła będzie jest zapewne opisem dóbr należących do zamku w Ogrodzieńcu. Najbliższe mi Rodaki, początkowo były królewszczyzną, potem własnością szlachecką
The following user(s) said Thank You: Maria N (Maria Nowicka)

Czas generowania strony: 0.468 s.