Topic-icon parafia Św. barbary

3 lata 4 miesiąc temu #26159 przez zumizumi (GRZEGORZ BORECKI)
Witam,
gdzie swój cmentarz posiadała na początku XX wieku parafia Św. Barbary? Chciałbym wiedzieć, na którym cmentarzu pochowano prapradziadków, którzy zmarli w Ottonowie (dziś Blachownia), a których akty zgonów znalazłem w parafii Św. Barbary w Częstochowie.

Za podpowiedź z góry dziękuję, Grzegorz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 4 miesiąc temu #26160 przez marysia (Maria But)
Panie Grzegorzu w parafii św,.Barbary zmarłych chowano na cmentarzu św.Rocha .
Dotyczyło to zmarłych zarówno z Gnaszyna ,Łojek,Dźbowa,Zacisza,Grabówki,Stradomia,części Częstochowy i Ottonowa / do chwili utworzenia parafii w Blachowni chyba ok.1925 r.
z pozdrowieniem Marysia But

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 4 miesiąc temu #26161 przez marysia (Maria But)
Jeszcze "malutkie" sprostowanie : parafia w Blachowni została wydzielona z parafii w Konopiskach w 1910 roku ale dokładnej daty powstania cmentarza niestety nie znam .
Mogę tylko podać przykład z mojej rodziny : moja prababka ze strony ojca zmarła w Gnaszynie w IV/1940 r. i pochowana została na cmentarzu św.Rocha a moja prababka ze strony mamy zmarła w 1943 r. w Lojkach a została pochowana w Blachowni
Marysia But

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 tygodni 2 dni temu #37593 przez MarBogu (KMB KMB)
W Blachowni przy ul. Sienkiewicza pod krzyżem do dzisiaj jest mogiła epidemiczna. Według przekazów historycznych i regionalnych. Krzyż upamiętnia zmarłych na dżumę i z głodu w 1879.  Z tego samego roku pochodzi krzyż odlany w miejscowej hucie. Na  cokole zamocowano płytę żeliwną z liśćmi laurowymi. Widać też postaci świętych. Skąd przypuszczenie, że nadal jest to mogiła epidemiczna? Bowiem nie ma żadnych przekazów o przeniesieniu ciał z tej mogiły np. na cmentarz komunalny, który powstał ponad 20 lat później .

MarBogu

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.349 s.