parafia Św. barbary

Więcej
7 lata 8 miesiąc temu #26159 przez GRZEGORZ BORECKI
parafia Św. barbary was created by GRZEGORZ BORECKI
Witam,
gdzie swój cmentarz posiadała na początku XX wieku parafia Św. Barbary? Chciałbym wiedzieć, na którym cmentarzu pochowano prapradziadków, którzy zmarli w Ottonowie (dziś Blachownia), a których akty zgonów znalazłem w parafii Św. Barbary w Częstochowie.

Za podpowiedź z góry dziękuję, Grzegorz.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 8 miesiąc temu #26160 przez Maria Helena But
Replied by Maria Helena But on topic parafia Św. barbary
Panie Grzegorzu w parafii św,.Barbary zmarłych chowano na cmentarzu św.Rocha .
Dotyczyło to zmarłych zarówno z Gnaszyna ,Łojek,Dźbowa,Zacisza,Grabówki,Stradomia,części Częstochowy i Ottonowa / do chwili utworzenia parafii w Blachowni chyba ok.1925 r.
z pozdrowieniem Marysia But

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 8 miesiąc temu #26161 przez Maria Helena But
Replied by Maria Helena But on topic parafia Św. barbary
Jeszcze "malutkie" sprostowanie : parafia w Blachowni została wydzielona z parafii w Konopiskach w 1910 roku ale dokładnej daty powstania cmentarza niestety nie znam .
Mogę tylko podać przykład z mojej rodziny : moja prababka ze strony ojca zmarła w Gnaszynie w IV/1940 r. i pochowana została na cmentarzu św.Rocha a moja prababka ze strony mamy zmarła w 1943 r. w Lojkach a została pochowana w Blachowni
Marysia But

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #37593 przez KMB KMB
Replied by KMB KMB on topic mogiła epidemiczna Blachowni
W Blachowni przy ul. Sienkiewicza pod krzyżem do dzisiaj jest mogiła epidemiczna. Według przekazów historycznych i regionalnych. Krzyż upamiętnia zmarłych na dżumę i z głodu w 1879.  Z tego samego roku pochodzi krzyż odlany w miejscowej hucie. Na  cokole zamocowano płytę żeliwną z liśćmi laurowymi. Widać też postaci świętych. Skąd przypuszczenie, że nadal jest to mogiła epidemiczna? Bowiem nie ma żadnych przekazów o przeniesieniu ciał z tej mogiły np. na cmentarz komunalny, który powstał ponad 20 lat później .

MarBogu

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie