Topic-icon Prośba o pomoc w odczytaniu (język polski)

3 lata 11 miesiąc temu #26599 przez Michał Urbaniak
Witam,

próbuję ustalić datę śmierci Franciszki Marianny Lizurej, córki Adama Lizureja i Agnieszki z Augustynowiczów. Przy wzmiance o jej urodzeniu w notatniku administracyjnym...

familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HT-DRP...3D2115410&cc=2115410

(ostatni akt po lewej stronie)

jest dopisek "umarła". Zastanawiam się, czy ten znaczek obok "umarła" (nieprzynależny do żadnej z liter w akcie) to nie jest odwrócona 8 (tak administratorzy czasem zapisywali tę cyfrę). Często obok "umarł"/"umarła" administratorzy zapisywali datę. A może dotyczy czegoś zupełnie innego?

Czy można założyć, że Franciszka umarła 8 listopada? A jeśli nie - czy mogę założyć, że umarła około 1846 roku (wówczas kończy się notatnik administratora).

Co Państwo sądzą na ten temat?

Pozdrawiam serdecznie
Michał

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 lata 11 miesiąc temu #26600 przez M. D.
Witam,

Nie wiem co to za znaczek, ale raczej nie 8. Nie mogła umrzeć 8 listopada, bo 2 listopada stawił się Adam Lizurej.

Pozdrawiam,
Margit
The following user(s) said Thank You: Michał Urbaniak

3 lata 11 miesiąc temu #26601 przez Halina Klimza
Ja bym to odczytała,że ..."urodzona 8 z rana"
a ponieważ zgon zgłaszają 2 listopada , więc dziecko mogło urodzić się o 8 rano i umrzeć tego samego dnia?
może się mylę, ale tak to widzę
pozdrawiam Halina

3 lata 11 miesiąc temu #26602 przez Michał Urbaniak
Bardzo dziękuję za odpowiedzi! Zastanawiam się, jaką logiką mógł kierować się administrator. Franciszka otrzymała akt urodzenia w księgach parafialnych, ale już nie ma śladu po akcie zgonu.

Synowie moich przodków:

- Piotr Augustynowicz (1841)
- Ludwik Augustynowicz (1842)

Są tylko wzmiankowani w tymże notatniku (Ludwik z dopiskiem: umarł - załączam w załączniku). W księgach parafialnych na FS i SZWA te akty są pominięte (sprawdzałem, sąsiednie są, a tych nie ma). Można by założyć, że jeśli dziecko umierało jeszcze w tym samym roku, administrator nie czuł się w obowiązku wpisywać aktu chrztu/zgonu do ksiąg parafialnych?

Przeglądając ten notatnik stwierdziłem, że mnóstwo jest dzieci bez aktu urodzenia i ludzi (również dorosłych) bez aktu zgonu.
Załączniki:

3 lata 11 miesiąc temu #26603 przez Jacek Tomczyk
Witam!

Oryginał aktu o którym ta dyskusja jest dostępny na stronachszukajwarchiwach.pl
szukajwarchiwach.pl/8/116/0/2/88/str/1/3/15#tabSkany

akt nr 133, a tam wyraźnie wszystko co chcemy.

pozdrawiam
Jacek Tomczyk

3 lata 11 miesiąc temu #26605 przez Michał Urbaniak
Panie Jacku, bardzo dziękuję za komentarz. Widziałem ten akt urodzenia, natomiast próbuję ustalić, kiedy owa Franciszka Marianna Lizurej umarła. W notatce administratora jest tylko "umarła". Aktu zgonu Franciszki nie ma w księgach parafialnych.

3 lata 11 miesiąc temu #26606 przez J K R
Dziecko żyłko kilka dni, urodziło się 28.10.1845 r. około godz. 08.00, chrzest był 01.11.1845 o godz. 10.00, zgon został zgłoszony 02.11.1845 r. a dziecko zmarło "o 8 z rana" czyli 02.11.1845 r. bo przecież wcześniej w poprzednim dniu było w kościele na chrzcie.

Pozdrawiam JKR.

3 lata 11 miesiąc temu #26607 przez Michał Urbaniak
Ma Pan rację! Dokładnie na to by wychodziło! Nie zwróciłem uwagi na to, że urodziny zgłoszono/chrzest odbył się 1 listopada, a 2 najwyraźniej Adam przyszedł zgłosić zgon.

Bardzo dziękuję!

Czas generowania strony: 0,000 s.