cmentarz Biała Górna

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #26712 przez Piotr Janus
cmentarz Biała Górna was created by Piotr Janus
Witam,
interesuje mnie miejscowość Biała Górna a konkretnie cmentarz aktualnie tam istniejący i wcześniejszy. Kiedy powstał ten współczesny cmentarz ?
Rozmawiając z jedną mieszkanką Białej dowiedziałem się, że dawniej był również cmentarz przykościelny, przy starym kościele spalonym w pożarze w 1962 roku i że w czasie budowy nowego kościoła krótki czas po pożarze likwidowano ten stary cmentarz wykopując nawet kości z ziemi.
Kiedy powstał nowy cmentarz i kiedy przestano chować na starym ?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu - 7 lata 7 miesiąc temu #26716 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic cmentarz Biała Górna
Wg. "Wykazu zabytkowych cmentarzy w Polsce" Warszawa 1996 cmentarz ten powstał w XIX wieku.

I to by potwierdzało, że w pierwszej dekadzie XIX wieku przenoszono (tworzono) cmentarze poza tereny wsi. Wcześniej do XVIII wieku cmentarze lokowano wokół kościołów, które po zamknięciu z czasem popadały w zapomnienie. Później przy tworzeniu nowych świątyń czy też obiektów kościelnych wykopywano stare szczątki. Zbierano je i umieszczano w specjalnych miejscach na czynnych cmentarzach. Myślę, że przy tych najstarszych kościołach ciągle będą wykopywane kości.
W moich Truskolasach w miejscu gdzie był poprzedni kościół zlikwidowany w pierwszej połowie XVIII wieku co pewien czas takie kości są wykopywane.
Ostatnia7 lata 7 miesiąc temu edycja: Jacek Tomczyk od.
The following user(s) said Thank You: Piotr Janus

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #26717 przez Piotr Janus
Replied by Piotr Janus on topic cmentarz Biała Górna
Serdeczne dzięki.
Skoro nowy cmentarz istnieje już od XIX wieku to pochowany jest tam mój pradziadek zmarły w 1922 roku i prababka w 1930. Niestety nikt juz nie wie, gdzie dokładnie byli pochowani, grobów już nie ma. Ksiądz też nie wie, bo takich informacji przed wojną nie notowali. A krewni znający to miejsce już nie żyją.
Chyba że natrafię na jakąś starszą osobę z dobrą pamięcią do nazwisk ......

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie