Topic-icon Szukam miejscowości z lat 1930-tych PRACHANN AUGUSENFELDE (pisownia z aktu USC)

4 lata 5 miesiąc temu #26770 przez Agata Chair
Uprzejmie proszę o pomoc w odnalezieniu miejscowości urodzenia mojego dziadka, Bernarda Bolesława Boreckiego - ur. we wrześniu 1931 roku. Rodzina pochodziła z okolic Przystajni, pradziadek Paweł Borecki podobno pracował w Niemczech, gdzie zmarła jego żona, nieznana mi z imienia. Nazwa miejscowości "Prachann Ausgustefelde" (dokładnie taka pisownia) widnieje na odpisie aktu urodzenia mojej mamy. Myślę, że jest tam jakiś błąd w pisowni.. Znalazłam na terenie Niemiec miejscowość Prenzlau - obok niej jest wieś Augustenfelde, jednak tam nie znaleziono aktu urodzenia Bernarda Boreckiego. W odpowiedzi na e-maila dostałam adresy korespondencyjne sąsiednich powiatów, ale tam nie ma takich miejscowości, więc szczerze mówiąc nie widzę celu w pisaniu do nich (nie znam też języka niemieckiego). Nie mam innych pomysłów, gdzie szukać takiej nazwy...

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 5 miesiąc temu #26772 przez J K R
Przecież w tej miejscowości zmarła jego żona, więc jak mieli odszukać akt urodzenia Bernarda?

Pozdrawiam JKR.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 5 miesiąc temu - 4 lata 5 miesiąc temu #26773 przez Agata Chair
Może niezbyt jasno się wyraziłam - w akcie urodzenia mojej mamy widnieje taka miejscowość jako miejsce urodzenia jej ojca - Bernarda Boreckiego. Wg rodzinnych opowieści jego matka zmarła w Niemczech, stąd kierunek poszukiwań. Tak naprawdę nie wiem, gdzie może znajdować się ta miejscowość - nie jestem w stanie odszukać nawet takich słów w google.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 5 miesiąc temu - 4 lata 5 miesiąc temu #26777 przez henryk gierlik
Za tę wiadomość podziękował(a): Agata Chair

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 5 miesiąc temu - 4 lata 5 miesiąc temu #26779 przez J K R
A nie będzie to czasem to ta miejscowość:

pl.wikipedia.org/wiki/Uliszkowice

Skoro jest akt urodzenia to może wato załączyć jego skan, łatwiej będzie go zinterpretować!

Pozdrawiam JKR.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 5 miesiąc temu #26780 przez Agata Chair


To tylko tyle z aktu, jeśli chodzi o Bernarda Boreckiego.

Znalazłam jeszcze Soszyce (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Soszëca; niem. Augustfelde)
i Augustfelde, ob. Poborka w Słowniku geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Augustfelde (nie wiem zupełnie, gdzie to jest). Nie mogę znaleźć informacji w internecie. Znalazłam jakiegoś jednego "obcego" Boreckiego w woj. pomorskim i to na tyle.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 5 miesiąc temu - 4 lata 5 miesiąc temu #26781 przez Michał Jakubowski

Agata Chair napisał: (..) i Augustfelde, ob. Poborka w Słowniku geograficzny Królestwa Polskiego/Tom I/Augustfelde (nie wiem zupełnie, gdzie to jest)(..)

Obecnie Pobórka Wielka.

W parafii Przystajń występują Boreccy.
Z pobliskich (8 km) Starokrzepic wyjechał do Niemiec na roboty niejaki Roman Borecki - www.straty.pl
Myślę, że warto przejrzeć te dwie parafie - może się znajdze aktu urodzenia Pawła, jego akt małżeństwa, może będzie jakaś adnotacja n/t miejsca zgonu ...

Michał
Za tę wiadomość podziękował(a): Agata Chair

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 5 miesiąc temu #26788 przez Agata Chair
Boreckich z Przystajni i Starokrzepic mam sporo, ale niestety tych nie znalazłam. Paweł Borecki z Podłęża był świadkiem na akcie zgonu dziecka Wiesiołków w Przystajni w roku, jeśli dobrze pamiętam, 1940 i to jest jedyny dokument, który potwierdza, że jakiś Paweł Borecki w ogóle kręcił się w okolicach Przystajni w tamtych latach. Także podejrzewam, że jego akt zgonu może być jeszcze niedostępny. Mógł ponownie się ożenić, ale to prawdopodobnie też lata, których nie obejmuje archiwum. Jego aktu urodzenia nie znalazłam ani w Przystajni, ani w Starokrzepicach. Szukałam jeszcze w Krzepicach - też nic. Nie wiem, nie mam już pomysłów gdzie go szukać.
Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że w tej rodzinie najwyraźniej oddawano sobie dzieci na wychowanie - moja mama np. była wychowywana przez innych Boreckich i u nich mam drzewo opracowane do XVIII w. (nie znam dokładnego stopnia pokrewieństwa, ale stawiam na kuzynostwo). Bernard Borecki też był wychowywany przez ciotkę, w Podłężu Szlacheckim. Miał dwójkę rodzeństwa- starszego Edwarda i siostrę Janinę (po mężu Wiesiołek). Każde z nich mieszkało u innych krewnych / przyjaciół. Każde zmarło bardzo młodo.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 5 miesiąc temu - 4 lata 5 miesiąc temu #26790 przez Agata Chair

Nie wiem, czy to w czymś pomoże, ale tu jest zdjęcie z prawdopodobnie drugiej połowy lat 40-tych - ślub Edka Boreckiego w Przystajni. Bernard Borecki z numerem 7.
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 5 miesiąc temu #26794 przez J K R
Może to jest jakiś trop:

1897 -Czeladź -Janina Borecka

Metrykę ktoś wystawił!!
Skan całej a nie wycinek, gdzie mogą być istotne fakty jeszcze nie ujawnione z różnych względów a istotne.

Pozdrawiam JKR.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 5 miesiąc temu #26796 przez Agata Chair
Nie wstawię całego skanu aktu urodzenia mojej mamy, nawet nie ma takiej opcji. To jedyna informacja o Bernardzie i więcej niczego tam nie ma. Z resztą zmarł przed jej urodzeniem.

Trop z Czeladzi to nie te lata, Janina siostra Bernarda musiała urodzić się gdzieś w okresie tak mniej więcej 1925-1935 :(

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.