Jak wygląda wizyta w Archwium w Częstochowie?

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #27098 przez Bartłomiej Szaliński
Jak wygląda wizyta w Archwium w Częstochowie? was created by Bartłomiej Szaliński
Witam! :)
Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda taka wizyta w Archiwum w Częstochowie.
Od marca tego roku zacząłem poszukiwanie ze źródeł rodzinnych i poprzez internet, teraz nie moge dojść dalej ponieważ brakuje mi aktów, a na FamilySearch itp.
Chodzi mi o to jak wygląda pierwsza wizyta, co trzeba ze sobą zabrać itd.

Pozdrawiam Bartłomiej S.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu - 7 lata 7 miesiąc temu #27114 przez Tadek Kowalski
Replied by Tadek Kowalski on topic Jak wygląda wizyta w Archwium w Częstochowie?
Witam !
Wprawdzie nigdy nie byłem w AP w Częstochowie, ale jestem stałym bywalcem innych archiwów.
We wszystkich archiwach państwowych jest praktycznie identycznie. Różnice większe występują w przypadku archiwów diecezjalnych (kościelnych).
Wizytę najlepiej zacząć w domu.
1. Wchodzimy na stronę www.apczestochowa.pl/index.php?option=co...icle&id=60&Itemid=40
i pobieramy pliki "Zgłoszenie użytkownika zasobu archiwalnego" oraz "Rewers".
2. Wypełniamy w domu "Zgłoszenie ..." oraz 5 sztuk "Rewersu" (część górną i dolną) i jeśli jest możliwość to przesyłamy je mailem do archiwum. Nie widzę takiej możliwości na stronie AP Częstochowa (stali bywalcy tego archiwum mogą mnie poprawić !) - więc w takim przypadku wypełnione druki zabieramy ze sobą do archiwum. Zakładam, że wiemy czego i gdzie mamy szukać. Jeśli nie wiemy, nie znamy sygnatur - to przygotowujemy "Zgłoszenie ...", zaś w rewersach wypełniamy to co wiemy (imię i nazwisko, data, nr i nazwę zespołu), zaś sygnaturę będziemy musieli znaleźć w archiwum prosząc o inwentarz do danego zespołu.
3. Udajemy się archiwum. Na portierni (bramie) podajemy dowód do wpisania użytkownika. Dostajemy identyfikator - możemy go sobie przypiąć na piersi (lud osobiście doradzam ... schować do kieszeni).
4. Kierujemy kroki do Pracowni Naukowej i zajmujemy miejsce przy stoliku. O ile są wolne miejsca. Ale bez obaw - w AP zawsze są wolne, czego nie można powiedzieć o AD (AAD, czy ogólnie kościelnych).
5. Przekazujemy obsłudze wypełnione papierki i cierpliwie czekamy na dostarczenie zamówionych pozycji. Jak długo - to zależy głównie od archiwum, ale nie powinno przekroczyć godziny. W przypadku niektórych AD dostaje się praktycznie zamówione rzeczy od ręki.

Sprawa zamówienia "do 5 pozycji max" jest różnie interpretowana w danym archiwum. Czy jest możliwość zamówienia więcej pozycji, albo jak obejść te "5 pozycji" - to już bywalcy tego archiwum mogą się wypowiedzieć. Przy księgach metrykalnych, stanu cywilnego jest to istotne, bo jesteśmy w stanie przerobić dużo więcej pozycji (o ile jesteśmy dobrze przygotowani). Przy innych rzeczach (np. księgi grodzkie, czy ziemskie) nieraz wystarczająca jest jedna/dwie pozycje.
Nie wiem jak w Częstochowie, ale z reguły na salę nie wolno wnosić kurtek, toreb itp. Mogą być szafki przed salą (AP Katowice) lub zaraz po wejściu na salę (np. AN Kraków - ul. Sienna). Zabieramy papier i coś do pisania oraz najlepiej aparat fotograficzny (z reguły zakaz używania lampy błyskowej).
Pozdrawiam !
Tadek.
Ostatnia7 lata 7 miesiąc temu edycja: Tadek Kowalski od.
The following user(s) said Thank You: Bartłomiej Szaliński

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu - 7 lata 7 miesiąc temu #27118 przez Bartłomiej Szaliński
Replied by Bartłomiej Szaliński on topic Jak wygląda wizyta w Archwium w Częstochowie?
Dziękuję za tak wyczerpującą instrukcję :).
A jeżeli chodzi o osoby niepełnoletnie to chyba musi być opiekun?
Ostatnia7 lata 7 miesiąc temu edycja: Bartłomiej Szaliński od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu - 7 lata 7 miesiąc temu #27119 przez Krzysztof R. Osada
Replied by Krzysztof R. Osada on topic Jak wygląda wizyta w Archwium w Częstochowie?
Ze swojego punktu widzenia pewne rzeczy mogę doprecyzować, jako że przed niecałym miesiącem byłem w AP w Częstochowie (i w przyszłym tygodniu także mam zamiar złożyć mu wizytę). Z pewnością procedury nie są aż tak formalne, jak to przedstawił mój przedmówca. Nie otrzymałem bowiem żadnego identyfikatora, z którym musiałbym się przemieszczać. Na księgi czeka się około kilkunastu minut. Nie ma limitu, jeśli chodzi o ilość zamówionych ksiąg - jedyne obostrzenie to takie, że na jednym zgłoszeniu może być najwyżej 5 roczników, i to tylko takich następujących po sobie. Można zapamiętać nazwę zespołu, ale pracownicy i tak podpowiedzą, a jako wyznacznik konkretnej księgi (jeśli chodzi o akta stanu cywilnego) wystarczy zapisać rocznik. Wszystkie druki można dostać od ręki, na miejscu. W pracowni znajduje się specjalny aparat fotograficzny, którym można uwieczniać karty (nie ma żadnych ograniczeń, jest to bezpłatne – w statystykach widziałem, że ktoś przede mną wykonał ponad 200 (!) fotografii). Pendrive lub inny nośnik danych z wyjściem USB będzie przydatny.

genealodzy.czestochowa.pl/kunena/forum-o...wum-panstwowym#26663

www.apczestochowa.pl/images/stories/documents/regulamin.doc
Ostatnia7 lata 7 miesiąc temu edycja: Krzysztof R. Osada od.
The following user(s) said Thank You: Bartłomiej Szaliński

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #27120 przez Bartłomiej Szaliński
Replied by Bartłomiej Szaliński on topic Jak wygląda wizyta w Archwium w Częstochowie?
Dziękuje za odpowiedź!

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu - 7 lata 7 miesiąc temu #27122 przez Dirk Helmstädt
Replied by Dirk Helmstädt on topic Jak wygląda wizyta w Archwium w Częstochowie?
Witam!

Moja pierwsza wizyta w AP w Czestochowie (13-IX-2016 - tydzien temu) wygladala nastepujaco:
(1) "Zgloszenie" wypelnialem w domu, musialem tyloko uzupelnic miescowosci od ktorych chcialbym studiowac dokumenty.
(2) Napisalem liste na "bialym" papierze zawierajaca nazwy USC, roczniki oraz rodzaj (np. urodzenia) dokumentow interesujacych. Pracownicy okreslili, jakie dokumenty sa dostepne na mikrofilmach lub w oryginalu, proponowali kolejka - startowalem z mikrofilmami - i pomagali z wypelnieniem rewersu krok za krokiem oraz obsluge urzadzen technicznych.
(3) No i pare minut pozniej dostalem dokumenty tez krok za krokiem.

Jeszcze jedna rzecz jest ciekawa: Dla niektorych miejscowosci sa indeksy osobowe pomagajace selekcje dokumentow. Tzn. jesli rok np. nie jest wiadomo, to mozna ewentualnie znalezc informacje w tych indeksach.

Pozdrawiam
Dirk Helmstädt
Ostatnia7 lata 7 miesiąc temu edycja: Dirk Helmstädt od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie