Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego

Więcej
7 lata 1 tydzień temu #29122 przez Paulina Dedyk
Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego was created by Paulina Dedyk
Czy Urząd Stanu Cywilnego może mi udzielić dostępu do zestawienia aktów?

Poszukuję praprababci Marianny Mędrek z Buszków (Buszka, Buszko, Buszek? ). Na nagrobku jest tylko napisane, że żyła 86 lat. Z aktów urodzenia jej dzieci wiem, że urodziła się gdzieś koło 1850 roku, więc zmarła koło 1936 r. Jest możliwie, że Urząd Stanu Cywilnego w Sosnowcu, lub Będzinie są jeszcze w posiadaniu tych ksiąg.
Czy mogę zatem umówić się w urzędzie, żeby zrobić zdjęcia zestawień końcowych z kilku sąsiednich lat?

Paulina

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 1 tydzień temu - 7 lata 1 tydzień temu #29123 przez Tadek Kowalski
Replied by Tadek Kowalski on topic Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego
Witam !
Pani Paulino !.
Historia się kłania !
Znane nam współczesne USC istnieją od 1946 roku.
Sosnowiec, Będzin - to były zabór rosyjski - tutaj od roku 1825 rolę urzędników stanu cywilnego sprawowali proboszczowie parafii (nie wspominam o okresie KW).
W zaborze pruskim cywilne USC wprowadzono w 1874 roku.
Pozdrawiam !
Tadek
Ostatnia7 lata 1 tydzień temu edycja: Tadek Kowalski od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 1 tydzień temu #29125 przez Ala.W
Replied by Ala.W on topic Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego
Urzędy przechowują akty 80 lat (zgony) i 100 lat (urodzenia ). Jeśli praprababcia zmarła ok 1936 to może już tych aktów nie być ale warto zadzwonić i się spytać bo czasami wysyłane są one do Archiwum z lekkim poślizgiem...Zdjęcie może Pani zrobić, jeszcze nieodpłatnie, nie wiem czy zestawień końcowych ale na pewno konkretnego aktu dotyczącego Pani przodka. Proponuję zadzwonić do Urzędu i dokładnie spytać. Zazwyczaj urzędnicy są bardzo pomocni.
Pozdrawiam
Ala

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 1 tydzień temu #29136 przez Barbara Piaskowska
Replied by Barbara Piaskowska on topic Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego
Akta są w USC na ogół 100 lat, tak mniej więcej , wcześniejsze roczniki trzeba szukać w archiwum.
Przypuszczam, że datę zgonu uda się uzyskać w USC (ewentualnie akt zgonu), urodzenia raczej nie.

Paulino czy...
- jest pewność, że prababcia urodziła się w Będzinie / Sosnowcu?
- szukałaś na familysearch ?
- czy pradziadek (mąż Marianny) miał na imię Wojciech?

W indeksach znalazłam Mariannę Busz ur. w 1853 córkę Wincentego i Joanny z d. Marchewka.

Proszę poszukać aktu ślubu pradziadków, on wiele pomoże, no chyba że jest już... :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 1 tydzień temu #29148 przez Paulina Dedyk
Replied by Paulina Dedyk on topic Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego
Też się natknęłam na tę Mariannę Busz, o której Pani wspomina.
Tak, Marianna Mędrek z Buszków była żoną Wojciecha. Najwcześniej urodzone ich dziecko, które znalazłam - Stanisław, przyszedł na świat w 1869 roku w Hucie Bankowej. Niestety nie mogę znaleźć aktu ślubu Marianny i Wojciecha, nie wiem skąd się wzięli. Dlatego próbuję określić jej datę śmierci - być może w akcie zgonu będzie napisane gdzie się urodziła, wielce prawdopodobne zatem, że tam brali ślub.
W między czasie odnalazłam akt zgonu Ludwika Mędrka - syna Marianny i Wojciecha, który wg tegoż aktu urodził się w parafii Chechło. Ludwik był czwartym ich dzieckiem. Poprzednie i późniejsze rodziły się w granicach obecnego Będzina. Podejrzewam więc, że z Chechła mógł pochodzić Wojciech - są tam Mędkowie, ale nie wynajduje tam żadnych Busz...ów.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 1 tydzień temu #29159 przez Tadek Kowalski
Replied by Tadek Kowalski on topic Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego
Witam !
Nazwisko Busz w parafii Chechło nie występuje.
Natomiast pod dostatkiem jest Mędrkow i Mendrków (obie formy występują do dziś).
Niech Pani poda przybliżone daty urodzenia Ludwika i Wojciecha - może odnajdę te osoby w spisach urodzonych.
Pozdrawiam !
Tadek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie