Młyn Szyja

Więcej
12 lata 10 miesiąc temu #3541 przez Teresa Z.
Młyn Szyja was created by Teresa Z.
Widziałam na mapie młyn o nazwie Szyja, gdzieś między Zawadą a Własną w dawnym powiecie lelowskim (okolice Kamienicy Polskiej). Obecnie nie mam dostępu do tamtego wydania. A może ktoś jeszcze posiada "dostęp" do mapy z tym obiektem gospodarczym? W mojej genealogii ze strony obojga rodziców przewija się nazwisko Szyja; niektórym jak na dawne czasy dość dobrze się wiodło i upatruję źródła dostatku w tym młynie właśnie...
Proszę o każdą wiadomość o tym młynie, ich właścicielach i pracownikach z XVIII wieku.
Pozdrawiam, Teresa

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 10 miesiąc temu #3542 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Odp: Młyn Szyja
Tereniu
Lokalizację Młyna Szyja uwidoczniłem przez podkreślenie na żółto tego miejsca na mapie z 1802 roku.Jeszcze w czasach powojennych młyn ten istniał. Właśnie tutaj (jakieś 40 lat temu) chodziłem w pobliże tzw "stawideł młyńskich" łowić ryby.Młyn o ile dobrze pamiętam jeszcze wówczas funkcjonował.Przez rzekę Kamieniczankę (Kamieniczkę, Zimną Wodę różnie właśnie ten odcinek rzeki nazywano ) w pobliżu młyna przeprawiano się "wpław" do drogi z Rudnika Wielkiego na Własnę. To był skrót już dzisiaj nieistniejący.Po regulacji rzeki dzisiaj nie ma śladu ani drogi ani miejsca wspomnianej "przeprawy".
Pozdrawiam
Huras Florian
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 10 miesiąc temu #3543 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Odp: Młyn Szyja
W uzupełnieniu:
Oto co udało mi się wygrzebać z moich szpargałów na temat który Cię interesuje:
Własna to osada istniejąca już w II połowie XVI wieku, kiedy to jedno ze źródeł poinformowało o założeniu w 1563 roku przez Andrzeja Swanka kuźnicy żelaza w miejscu Włosna. Kuźnica ta, działająca do 1632 roku płaciła daninę kościołowi w Koziegłowach.
Nazwa osady pochodzi od lasu Wlostwa (Wlostna) wymienionego w dokumencie króla Kazimierza Wielkiego z 1341 roku. (Nie mam pewności czy informacja ta dotyczy "tej" wsi.
W czasie I Rzeczypospolitej wieś znajdowała się w granicach starostwa olsztyńskiego klucza Poczesna (powiat lelowski).
Pod względem administracji kościelnej Własna najpierw należała do parafii Koziegłowy, później Poczesna, a od 1911 roku do parafii Starcza.
W dobie Sejmu Wielkiego znajdowały się w osadzie: młyn, karczma i stary browar. W 1787 roku Własna liczyła 102 mieszkańców, w tym 4 Żydów. Dwa lata później w 19 domach mieszkało 81 osób. W 1791 roku wieś miała 18 domów i 98 ludzi, w tym 3 szlachciców i 11 Żydów.
W 1827 r. we wsi Własnej w 21 budynkach mieszkalnych żyło 237 osób, a w 1893 r. w 38 zabudowaniach (z młynem i karczmą) było 283 mieszkańców.
W 1933 roku obszar wioski wynosił 269 ha z tego 138 ha ziemi ornej, a w 49 domach, jakie stały we wsi żyło 378 ludzi. W tym okresie we Własnej działały: młyn wodny, dwie kuźnie kowalskie i ochronka (przedszkole), założona w roku szk. 1922/23.
Przeglądając Lustrację województwa krakowskiego z 1789 roku w interesującym Cię temacie odnalazłem informację, że we wsi Własna mieszka m. innymi „…..Mateusz Szyja wypełniający swoje powinności odrabia w robocie piesze dni 2, szarwarki piesze 8 powinności ciągłe 2 a czynszu płaci groszy 24”
. Mieszkał tu również Szyja „stary” groszy 12 płacący. Cytuję dalej:” Przy tej wsi jest sadzawka, na której młynek jest zwany Szyia. Płaci do prowentu starościńskiego złp. 60. Przy wsi jest stawów 3 pustych, jeden Klepaczka, drugi Własna,przy granicach księstwa siewierskiego, gdzie ze wsi Rudnika wdzierają się do tych stawów pustych używać ich.”;)
Pozdrawiam Świątecznie
Huras Florian

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 10 miesiąc temu #3545 przez Teresa Z.
Replied by Teresa Z. on topic Odp: Młyn Szyja
Dziękuję bardzo, Florianie. "Moja" Szyja to kobieta...Marianna. Znajduję w "badanym" okresie co najmniej 3 imienniczki.Przed jej nazwiskiem pisze honesta, co wskazuje,że może być córką młynarza, może Józefa? Podawano też nazwisko panieńskie raz Szyja, innym Studzik. Jako honesta Szyionka z Theodorowizny poślubiła najpierw B.Płanetę ze Starczy i jako wdowa - Sebastina Rogacza z Nierady.
Po ślubie przenieśli się do wsi Kendory (Sabinów)i do Stradomia, skąd ich syn Wojciech został ochrzczony w kościele św.Zygmunta w roku 1804. O nim już tu pisałam, był gajowym, strzelcem, strażnikiem lasów rządowych, a "na koniec" gospodarzem w Starczy.

Dotarłam też do Herbarzy(...), gdzie piszą o Karlińskim Szyja i herbie Ostoja z XV wieku...Nazwisko Szyja nosi obecnie chyba mniej niż tysiąc osób. O drugiej Szyja Kasi z Klepaczki też już pisałam. Widziałam też zapis: młynarz z Klepaczki. Czy to może dotyczyć tego samego młyna Szyja? O Klepaczce pisano też Teodorowizna, ja lokuję ją właśnie między Zawadą a Własną, tam gdzie obecnie Kolonia Klepaczka. A jak było faktycznie?
Teresa

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 10 miesiąc temu #3546 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Odp: Młyn Szyja
Nie mam informacji wskazujących, że na Klepaczke mówiono Teodorowizna. Wydaje mi się że nie. Zwróć uwagę, że – jak to przedstawia mapa – w tym rejonie istniały aż trzy Klepaczki. Ta która najdłużej przetrwała , w 1789 roku jako pustkowie posiadała 6 chałup, w których mieszkało 27 osób. Kiedy powstała nie potrafię wskazać bo w zapisach ksiąg parafialnych Poczesnej pojawiają się:
1631 r. - Bargły, Całka, Klepaczka,:) Łysiec
1662 r. - Wanaty
1703 r. - Hutka nazwa części Nowej Wsi
1722 r. - młyny Wały Hutki
1727 r. - Mazury k Nierady
1729 r. - Młynek
1748 r. - Kukuły
1769 r. - Karczowa Droga
1779 r. - Kręciwilk
1772 r. - Modrzejowszczyzna
1783 r. - Klepaczka :)
1786 r. - Furmanowizna
1789 r. - Adamowizna za Wartą
1791 r. - Lepis
1792 r. - Romanowizna nowa część Klepaczki
1793 r. - Borek folwark i Karolina dwór starosty
1796 r. - Badory
1803 r. - Wymysłów koło Słowika
1803 r.- Zdechlowizna
1804 r. - Dębowiec nowa kolonia
1805 r. - Poraj pustkowie

Nie spotkałem się z informacją wskazującą aby w Klepaczce istniał młyn. Chodzić może raczej o młyn we Własnej. Ta Klepaczka (między Zawadą a Własną) nie była usytuowana nad rzeką. Może młynarz tylko tu mieszkał.? Najbliższy młyn był w Poczesnej o czym informuje dokument lustracyjny opisujący Poczesnę. Podaje m.innymi: „ młynów 2 za stawem. Jeden nowy o 2 kołach palczastych. Dach pod gontami z włoska pobity i z facjatą od wejścia. Cały ten młyn z mostami i upustami w jak najlepszym porządku i stanie zostaje. Młyn drugi jeszcze zupełnie nie dokończony.”
Myślę,że młyn we Własnej był równie stary bo wspomina o nim Lustracja województwa krakowskiego przeprowadzona w latach 1659-1664::
„Wioska Własna . W tej kmieci bywało nro 4, dwaj spustoszało, dwaj po dni 2 w tydzień bydłem robią i przędą po łokci nro 2, czynszu dają po gr 12. Zagrodników bywało nro 9, spustoszało ich nro 4, robia po dni 3 w tydzień pieszo i przędą po łokci nro 2, czynsz płacą po gr 6, facit ….. MŁYN BYWAŁ, ALE PUSTY TERAZ, BO STAW ZERWANY”
Huras Florian
The following user(s) said Thank You: Zdzisława Rajczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 10 miesiąc temu #3547 przez Teresa Z.
Replied by Teresa Z. on topic Odp: Młyn Szyja
Dziękuję jeszcze raz Florianie za ciekawe informacje. O Teodorowiźnie przetrwał przekaz od dziadka mojego krewnego z Klepaczki właśnie.
Także w księdze metrykalnej jest zapis: Teodorowizna czyli Klepaczka. Postaram się odszukać tę księgę. Ponadto chyba mam akt, gdzie na wstępie jest nazwa tego małego zapewne przysiółka. Może istotnie miała rodzinny zakres i np.pochodziła od Teodora...Wszystko to sprawdzę i przekażę dokładnie.
Teresa

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie