Topic-icon Szukam Ziorów z Kamienicy Polskiej.

1 rok 5 miesiąc temu #30443 przez Ryszard2 (Ryszard Czerwik)
Dzień Dobry Państwu
Szukam zapisów o Janie Ziora i Mariannie Ziora nazwisko panieńskie Sołtysik którzy byli rodzicami Bronisławy Ziora urodzonej w Kamienicy Polskiej w dniu 10 października 1895 roku.Oczekuję odpowiedzi na to pytanie z Państwowego Archiwum w Częstochowie a w międzyczasie moja prośba także do forumowiczów którzy być może mają wiedzę o tych osobach o pomoc w odnalezieniu dat.
Dziękuję i pozdrawiam.

Ryszard 2

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 5 miesiąc temu - 1 rok 5 miesiąc temu #30444 przez Maria N (Maria Nowicka)
Ślub Jana Ziory i Marianny Sołtysik odbył się w Kamienicy Polskiej w 1892 roku
Załączniki:

1 rok 5 miesiąc temu #30447 przez Ryszard2 (Ryszard Czerwik)
Dziękuję bardzo Pani Mario za pomoc w poszukiwaniach genealogicznych i podanie daty małżeństwa.Prośba do kogoś z szanownych forumowiczów o przetłumaczenie na język polski skanu załącznika z zapisem o tym ślubie.

Ryszard 2

1 rok 5 miesiąc temu #30448 przez Maria N (Maria Nowicka)
Bardzo proszę:
Miało miejsce w Kamienicy Polskiej 2/14 listopada 1892 roku o godzinie pierwszej po południu, oświadczamy, że w obecności świadków: Józefa Marcik? lat 44 i Tomasza Gruszeckego? lat 25 obydwaj tkacze z Kamienicy Polskiej zawarto w tym dniu religijny związek małżeński między Janem Ziorą , kawalerem lat 27 urodzonym w Rudniku Małym w parafii Koziegłowy i tam zamieszkałym, synem Kacpra i Marianny z Księżyków, a Marianną Sołtysik, panną lat 25, urodzoną i zamieszkałą w Kamienicy Polskiej przy matce, córką zmarłego Józefa i żyjącej Antoniny z domu Blachnicka. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi ogłoszone w tutejszym i koziegłowskim kościele parafialnym w dniach 11/23X, 18/30X, 25X/6XI, Nowożeńcy oświadczyli, że umowa przedślubna nie została zawarta, religijny sakrament małżeństwa niżej podpisany został przez administratora parafii Kamienica Polska
The following user(s) said Thank You: Ryszard2 (Ryszard Czerwik)

1 rok 5 miesiąc temu #30449 przez Ryszard2 (Ryszard Czerwik)
Jeszcze raz dziękuję bardzo Pani Marii tym razem za przetłumaczenie adnotacji o ślubie moich przodków.Może ktoś z szanownych Państwa przeglądając forum znajdzie wpisy o urodzinach tych osób lub wpisy do księgi zmarłych uprzejmie proszę o przekazanie wiadomości.
Przesyłam serdeczne pozdrowienia dla Pani Marii i wszystkich osób przeglądających forum Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej.

Ryszard 2

1 rok 5 miesiąc temu #30451 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Ziora - Ziory - Ziora (o ) Ziorze
Polskie nazwiska są (bo nasz system językowy jest deklinacyjny i nic na to nie poradzimy) o czym wiedzieli księża i jednocześnie urzędnicy stanu cywilnego [dlatego pisali w aktach ,że : został zawarty związek między Ziorą a panną XY] o czym zapominają współcześni Polacy. Nie chodzi o tzw. czepianie się, ale zwykłą poprawność. W genealogii odmieniamy , a w nawiasie możemy podać nazwisko w mianowniku.
Kościszko, Kościuszki [między Kościuszką a .kiś tam ..], Kściuszce etc.
Skoro dziennikarze nie znają zasad , to słyszymy , co słyszymy. Strach pomyśleć , jak wymawialiby nazwisko pewnego dyrektora szkoły medialnej, gdyby miał nazwisko kończące się na - o (jak np. pewien prawnik -minister).
To odmiana choroby, która każe wykształconym nauczycielkom pisać dyplom dla....- i tu nazwisko w mianowniku.
O tempora, o mores.

1 rok 5 miesiąc temu #30452 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
A podjąłem watek tylko dlatego , że nazwisko Ziora znane jest w Kamienicy Polskiej i okolicy.

Nie czepiam się, gdy ktoś inaczej odczyta nazwisko Marsik ( bo to nazwisko genetycznie czeskie) , bo nie każdy zna zasób nazwisk danej miejscowości. Ale zawsze: Marsika, Marsikowi, etc.

1 rok 5 miesiąc temu #30456 przez Ryszard2 (Ryszard Czerwik)
Witam Pana redaktora przyjmuję do wiadomości Pana korektę.Tak to jest jak się bierze przykład z poprzednich wpisów.Nie wiem czy otrzymał Pan mój e-mail który wysłałem do redakcji kwartalnika "Korzenie" z prośbą o pomoc w poszukiwaniach.
Dziękuję.

Ryszard 2

1 rok 5 miesiąc temu #30473 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Panie Ryszardzie - przepraszam, że akurat przy wątku dotyczącym poszukiwanego przez Pana nazwiska napisałem to, co wszystkim polonistom leży na wątrobie, na dodatek \darzyły sie we wpisie literówki, co też jest naganne - mea culpa. ('Moja kulpa' - jak mawia prześmiewnie mój znajomy.) . Mam dwóch interesujących przedstawicieli tej rodziny z Kamienicy Polskiej. Spróbuję przesłać krótkie biogramy w jutrzejszej poczcie. Pozdrawiam.

1 rok 5 miesiąc temu #30477 przez huras (Florian Huras)
Panie Ryszardzie
Udostępnię Panu fotokopie Księgi ludności stałej Rudnika Małego.
Zawiera ona karty wszystkich "Ziorów" w tym przodków poszukiwanego przez Pana Jana Ziory.
Jeśli jest Pan zainteresowany proszę o priv.maila. Pozdrawiam

1 rok 5 miesiąc temu #30478 przez Ryszard2 (Ryszard Czerwik)
Dziękuję Panu Florianowi.Przyjmuję bardzo chętnie to zgłoszenie, oto adres mojej poczty internetowej r.czerwik@wp.pl.Jeśli ktoś z szanownego Państwa zechce jeszcze napisać do mnie korespondencję w tej sprawie to proszę bardzo można wysyłać.
Życzę miłego dnia wszystkim forumowiczom Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej.

Ryszard 2

1 rok 5 miesiąc temu #30479 przez Ryszard2 (Ryszard Czerwik)
Dla Pana Floriana jeszcze dodatkowa informacja drugi adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Pierwszy też jest dobry z tym że bez kropki na końcu która oczywiście była postawiona na końcu zdania.

Ryszard 2

1 rok 5 miesiąc temu #30480 przez huras (Florian Huras)
Materiały wysłałem. Pozdrawiam

1 rok 5 miesiąc temu #30482 przez Ryszard2 (Ryszard Czerwik)
Dziękuję bardzo Panu Florianowi za przesłane materiały.
Jeszcze wiadomość dla Pana Andrzeja w odpowiedzi na zgłoszenie że posiada wiadomości o dwóch przedstawicielach tej rodziny z Kamienicy Polskiej.Uprzejmie proszę o przysłanie biogramów na taki sam adres poczty internetowej jak wyżej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dziękuję.

Ryszard 2

1 rok 5 miesiąc temu #30484 przez Ryszard2 (Ryszard Czerwik)
Mam pytanie dotyczące ustalenia daty urodzin przodka z 1865 roku.W księdze w rubryce w języku rosyjskim wpisano w dniu 13.Prawdopodobnie według kalendarza juliańskiego.Różnica między kalendarzami wynosiła wtedy 12 dni.Według obliczeń była to niedziela która w kalendarzu gregoriańskim wypadała 25 czerwca.Proszę kogoś z Państwa kto wie coś więcej na ten temat o sprawdzenie i odpowiedź na pytanie czy tak było rzeczywiście ?.
Dziękuję

Ryszard 2

1 rok 5 miesiąc temu #30486 przez huras (Florian Huras)
Panie Ryszardzie
Nie trzeba kombinować tylko sięgnąć do materiału źródłowego jakim jest akt urodzenia.
Wyraźnie tam napisano, że Jan urodził się 13 czerwca 1865 r. W załączniku akt urodzenia
Załączniki:

1 rok 5 miesiąc temu #30488 przez Ryszard2 (Ryszard Czerwik)
Jeszcze raz dziękuję Panu Florianowi za pomoc.Bardzo dobrze że Pan umieścił akt urodzenia w załączniku,byłem przekonany na podstawie innego zapisu w księdze że napisana tam data była według kalendarza juliańskiego.Teraz w tym temacie jest już wszystko jasne.

Ryszard 2

1 rok 5 miesiąc temu #30492 przez Ryszard2 (Ryszard Czerwik)
Do poprzednich podziękowań Panu Florianowi przekazuję kolejne za udostępnienie adnotacji o urodzeniu mojego pra pradziadka z tej strony rodziny.Jeśli ktoś będzie dobrze szukać to znajdzie. Kasper (Kacper) Ziora syn Balcera (jest to zdrobnienie imiona Baltazar) urodził się 6 stycznia 1837 roku we wsi Rudnik Mały.
Zmarł 24 marca 1917 roku w Rudniku Małym.
Żona Kaspra Ziora , Marianna Ziora z domu Księżyk córka Kazimierza i Klementyny z domu Czerwik urodziła się w dniu 20 kwietnia w Rudniku Małym.Przeszła do wieczności w dniu 3 maja 1905 roku.

Ryszard 2

1 rok 3 miesiąc temu #31019 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Edward Ziora - matematyk, (ur. 1913 w Starczy) , nauczyciel matematyki w Gimnazjum Koedukacyjnym w Kamienicy Polskiej (jego pierwsza praca nauczycielska), później w Gimn. i Liceum im. H.Sienkiewicza w Częstochowie, absolwent Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej w Częstochowie (w 1947), nauczyciel akademicki (Polit.Częstochowska)

Edward Ziora - lekarz, internista, gastrolog, ur. 1945 w Kamienicy Polskiej , absolwent AM w Krakowie, mieszka w Częstochowie

1 rok 3 miesiąc temu #31020 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Edward - ur. w 1913 - to syn Jana i Marii z Sołtysików.. Szkołę Powszechna ukończył w Kamienicy Polskiej .

1 rok 3 miesiąc temu #31024 przez Ryszard2 (Ryszard Czerwik)
Dziękuję bardzo Panu Panie Andrzeju za dodanie tych wiadomości.
Przesyłam serdeczne pozdrowienia.

Ryszard 2

1 rok 3 miesiąc temu - 1 rok 3 miesiąc temu #31025 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic Szukam Ziorów z Kamienicy Polskiej.
Wywód Marianny z Sołtysików
pozdrawiam
Piotr
Załączniki:

1 rok 3 miesiąc temu #31026 przez Ryszard2 (Ryszard Czerwik)
Na początku dziękuję Panu Panie Piotrze za zamieszczony wykres genealogiczny.Poproszę Pana jeśli jest taka możliwość o uzupełnienie danych dotyczących Józefa Sołtysika.Dotyczy to wpisanego w wykresie roku 1832 tam jest prawdopodobnie pomyłka.Druga uwaga dotyczy roku urodzenia Marianny Sołtysik.Mam pytanie czy może mi Pan napisać z jakiej księgi lub bazy danych genealogicznych pochodzi ta data.Pytam dlatego aby skorygować posiadaną informację którą otrzymałem we wcześniejszym wpisie Pani Marii. Jest tam przetłumaczony z języka rosyjskiego akt ślubu Marianny Ziora z domu Sołtysik który był w 1892 r. w tłumaczeniu jest napisane że panna młoda miała w dniu ślubu 25 lat więc wskazana jest w takim razie korekta daty urodzenia Marianny 1872 lub 1867 ? rok.

Ryszard 2

1 rok 3 miesiąc temu #31029 przez Ryszard2 (Ryszard Czerwik)
Wiadomość dla Pana Piotra teraz skojarzyłem że data 31 lipca 1832 roku na załączonym wykresie może być datą ślubu Wojciecha i Anny.Dalej do rozwiązania pozostaje kwestia daty urodzenia Marianny Ziora z domu Sołtysik czy było to w 1872 roku albo w 1867 r.?. Poproszę kogoś z szanownych forumowiczów o pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii.

Ryszard 2

1 rok 3 miesiąc temu #31033 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic Szukam Ziorów z Kamienicy Polskiej.
Zwrociłem na to uwagę. Nieczęste to, ale w akcie ślubu jest po prostu błąd. Wszystkie dane dzienne pochodzą z akt metrykalnych. Proszę zwrócić uwagę, że ślub był w 1870, więc jest jeszcze ewentualność, że było to dziecko panieńskie. Wydaje mi się jednak, że przy akcie chrztu Bronisławy (?) wiek Marianny wskazuje na lata po 1870.

Czas generowania strony: 0.988 s.