Mathias Ulfig - Hedwiga Szeliga , Koszęcin

Więcej
6 lata 6 dni temu #33191 przez Andrzej Szewczyk
Mathias Ulfig - Hedwiga Szeliga , Koszęcin was created by Andrzej Szewczyk
Witam serdecznie!
W moich poszukiwaniach Przodkowie przywiedli mnie do parafii Sadów, a dokładniej do Koszęcina.
W Koszęcinie 29.05.1793r urodziła się Josepha Ulfig - której długo szukałem. Z aktu dowiedziałem się iż jej rodzicami byli Mathias Ulfig i Hedwiga Szeliga (Scheliga). No i utknąłem.
Dzieci tych dwojga rejestrowane są w księgach metrykalnych z Koszęcina. począwszy od Adalbertusa 23.04.1783 aż do Franciszka 29.03.1795. W sumie znalazłem siedmioro. Nie trafiłem jednak na akt ślubu ani też chrztu - ani Mateusza ani Jadwigi.
Choć - ujmując ściślej - znalazłem kilku Mateuszów Ulfików i jedną Hedwigę Szeliga (chrzty) - ale żadne mi nie pasuje jedno do drugiego. Zakładając że Adalbertus był pierwszym dzieckiem to ślub tej pary powinien być ok 1780. Urodzenia ok.1750 - 1765.
W Koszęcinie nic więcej nie znalazłem. W Sadowie Jest Mateusz Ulfik ur.17.02.1757 - syn Mathai Ulfik i Franciszki Raylinionki. Jednak ta sama para ma drugiego Mateusza ur. 29.08.1763. Najprawdopodobniej więc ten pierwszy zmarł. Jest jeszcze mateusz syn Macieii Ulfik i Elisabeth Railonki ur.21.09.1767.
Jednak i ten drugi i trzeci urodzili się chyba zbyt późno. Wcześniej niż 1757 nie znalazłem już kolejnego Mateusza Ulfika.
W interesującym mnie zakresie przeszukałem też Boronów i Lubszę. I Lubecko.

W Lubecku zatlił się mały płomyk nadziei gdyż znalazłem zarówno Mateusza jak i Hedwigę Szeliga.
Hedwiga Szeliga ur.18.11.1754 w Kochanowicach. Mathaus Ulfik ur. 13.09.1762 w Zawadzie. Niestety! Mateusz zmarł 1.12.1762.
Została mi więc sama Hedwiga - bez żadnej gwarancji że to właśnie ta. Z Szeligami w ogóle jest problem gdyż w okolicach Koszęcina to rzadko spotykane nazwisko. Prawdę mówiąc napotkałem je tylko w parafii Lubecko - i to głównie w Kochanowicach.
Niestety nie jestem obecnie w stanie dopasować żadnego Mateusza Ulfika - a aktu ślubu nie mam.
I tu moja prośba!
Gdyby ktoś w swoich poszukiwaniach napotkał na akt ślubu Mateusza Ulfik z Jadwigą Szeliga to byłbym wdzięczny! Ucieszy mnie z resztą każda informacja wskazująca na dalszy kierunek poszukiwań.
Z góry zatem dziękuję za każdą pomoc!

Andrzej Szewczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 6 dni temu - 6 lata 6 dni temu #33196 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic Mathias Ulfig - Hedwiga Szeliga , Koszęcin
A patrzył Pan w parafii Lubliniec? Jest tam sporo Ulfików/Ulfigów.
Ja też śledzę tą rodzinę ale właśnie w Lublińcu.
Też mam Józefę Ulfik, moja urodziła się w 1814 roku.
Rodzice Anton Ulfig (ur.1780 w Lublińcu) i Marianna Rurańska. Rurańscy byli z Posmyka.
Rodzice Antona to Ludwig Ulfig i Elisabeth Szenderin. Ślub tych ostatnich znalazłem w 1760 roku.
Ostatnia6 lata 6 dni temu edycja: Tomasz Kukuła od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 5 dni temu - 6 lata 5 dni temu #33198 przez Andrzej Szewczyk
Replied by Andrzej Szewczyk on topic Mathias Ulfig - Hedwiga Szeliga , Koszęcin
Dziękuję za odpowiedź!
Co do Lublińca sprawdzałem indeks małżeństw z tego okresu na Familysearch. Jest ślub jednego Mateusza Ulfiga ale z Agnieszką Kay. W 1787r.. Z resztą nieco niżej jest Pana Anton - ślub w 1805 :-)
Innych Mateuszów nie ma. Co charakterystyczne - w Lublińcu w tym okresie w ogóle nie pojawia się nazwisko Szeliga (Scheliga).
Ciekawi mnie tylko na ile można ufać tym indeksom...
PS. Ciekawa sprawa - ja również szukam przodków o nazwisku Rurański. A konkretnie Valentina Rurainskiego. Jego córka Rosalia urodziła się 13.03.1873 w Siemianowicach Śląskich. Wyszła za mąż w Miasteczku Śląskim za Blasiusa Lapoka - 6.10.1895. Rodzicami Rosalii byli: Valentin Rurainski i Josefa Olszok. Na razie nie mogę znaleźć ich metryki ślubu. Na pewno nie w Miasteczku Śl. . W Siemianowicach wydaje mi się że też nie ma - na razie nie znalazłem. W ostatnio szukanych parafiach w okolicach Koszęcina też nie ma. Muszę dokładnie zbadać Lubliniec - bo tam jest ich sporo.
Znalazłem urodziny jednego Valentina w parafii Gliwice Łabędy – ur.10.04.1846.
Ale czy to faktycznie ten? Musiałbym go jakoś powiązać z Josefą Olszok.

Andrzej Szewczyk
Ostatnia6 lata 5 dni temu edycja: Andrzej Szewczyk od. Powód: Dodanie wątku

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie