Szukam listę ochotników przyjętych do 27 pułku piechoty w 1919 roku

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu #34814 przez Marek Skwara
Witam,
czy ktoś ma pomysł gdzie mogę szukać listę ochotników przyjętych do 27 pułku piechoty w 1919 roku?
pl.wikipedia.org/wiki/27_Pu%C5%82k_Piechoty_(II_RP)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu #34825 przez Tomasz Kukuła
Bardzo ciekawy temat,
ja też chciałbym się dowiedzieć nieco więcej ( a w zasadzie cokolwiek chciałbym się dowiedzieć) nt. wojennych losów mojego dziadka. Z przekazu rodzinnego wiem, że był w artylerii, przypuszczam, że w 7 Pułku Artylerii Lekkiej (stacjonował on w koszarach w Stradomiu)  i walczył w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
ttps://pl.wikipedia.org/wiki/7_Pu%C5%82k_Artylerii_Lekkiej_(II_RP)

W 1939 roku dziadek nie walczył choć miał dopiero 38 lat - zastanawiam się dlaczego miał możliwość pozostania z rodziną?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu - 5 lata 4 miesiąc temu #34826 przez Marek Skwara
To ja może sprecyzuję:

poszukuję informacji o poległym Julianie Skwara. Urodzony 11.04.1898r. w miejscowości Wysoka (obok Zawiercia), syn Tomasza i Bronisławy Krakowskiej. Niestety nigdzie nie widnieje informacja o jego śmierci. Mam takie zapiski rodzinne (pisownia oryginalna): 
"(...) zgłosił się w 1919r. na ochotnika do Wojska Polskiego pp 27-Wojskowy Urząd Gospodar. 1 Dyw. Leg. Zginął dnia 1 kwietnia 1920r., pochowany dnia 3 kwietnia 1920r. na cmentarzu wojskowym w Dźwinsku. Dokument śmierci nie został sporządzony
(...)" oraz jako dowód zostało wskazane "zawiadomienie RZ. Kat. Urzędu Duszpasterskiego 1 Dyw. Leg. L. 1499, data poczty Pol.24.X.1920r. N.27."

Z góry dziękuję za pomoc
Ostatnia5 lata 4 miesiąc temu edycja: Marek Skwara od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu #34832 przez J K R
Moim zdaniem należy szukać raczej w obecnej miejscowości Dyneburg bo tam jest pochowany a wtedy był w żołnierzem  1 Dywizji Legionowej, która brała udział w tzw. operacji zima/dynenburskiej. Jego akta mogą znajdować się w MON lub Archiwum Akt Nowych w Warszawie. 27 PP to jedynie miejsce/jednostka, gdzie został przyjęty, akt osobowe "poszły" za nim do 1 Dyw. Leg. w szeregach której poległ.
pl.wikipedia.org/wiki/Dyneburg
pl.wikipedia.org/wiki/1_Dywizja_Piechoty_Legionów
pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Dyneburgiem

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie