Topic-icon Rodzina Szczuków

8 miesiąc 3 tygodni temu #35256 przez AdamD (Adam Darowski)
Szukam informacje o rodzinie Szczuków.
Leopold Szczuka ur 1810 mieszkał w Częstochowie. Ożenił się z Józefą Rzewuską i mieli syna Stanisława Leopold Józefa Szczukę, ur 1848 który wyjechał do Warszawy, a przed rewolucją był sędzią w Petersburgu.

Chciałbym wiedzieć więcej o tych przodkach. Czy pochodzili z Częstochowy? Czy Leopold uciekł po Powstaniu Listopadowym z rodzinnych stron?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

8 miesiąc 2 tygodni temu - 8 miesiąc 2 tygodni temu #35320 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
czy ma Pan metrykę urodzenia Józefa Leopolda Szczuki?
Jego chrzest(nie urodzenie) i jego siostry są w Częstochowie.On sie tam urodził  ale jego siostra chyba w Rawie jak dobrze odczytałam.

Czy Leopold Szczuka miał herb Grabie?
Siostra Józefa Leopolda(takie imiona sa przy chrzcie).Waleria  -wyszła za mąż za Adolfa Buyno.

8 miesiąc 2 tygodni temu #35321 przez AdamD (Adam Darowski)
Dziękuję za odpowiedż. Stanisław Leopold Józef Szczuka (mój pra pra dziadek) urodził się w r 1848, ale nie mam metryki urodzenia. Czy jest to dostępne?

Tak, Sczcukowie nosili herb Grabie. 

Ciekawe że starsza siostra o osiem lat urodziła się w Rawie, w zaborze rosyjskim, ale miała chrzest w Częstochowie. Jakim cudem Pani znalazła dane chrztu tego rodzeństwa?

podrowienia

Adam Darowski

8 miesiąc 2 tygodni temu #35324 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
Załączniki:

8 miesiąc 2 tygodni temu - 8 miesiąc 2 tygodni temu #35325 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
to parafia św,Zygmunta w Częstochowie.  różnica wieku między rodzeństwem wynosiła rok.
U góry skanu są dane  jakie lata i numer aktów.
Nie wiem czy Pan ma dostęp do stron P.Minakowskiego,tam jest sporo informacji o Pana rodzinie.

W metrykach warszawskich też jest sporo informacji

8 miesiąc 2 tygodni temu #35330 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
Kasa Oszczędności w mieście Częstochowie została założona w maju 1851 roku. Kierowała nią Rada Nadzorcza składająca się z
4 lub 5 członków, z przewodniczącym na czele. Instytucja zatrudniała:
buchaltera, kasjera i kancelistę. Przewodniczącym Rady Nadzorczej miał
być z urzędu radca powiatowy ubezpieczeń Dyrekcji Ubezpieczeń. Jednak
praktycznie funkcję przewodniczącego pełnił jego zastępca, wybrany
spośród członków Rady. Pierwszy skład Rady Nadzorczej Kasy Oszczędności
miasta Częstochowy przedstawiał się następująco: Fryderyk de Lippa
(przełożony Instytutu Naukowego w Częstochowie) - zastępca
przewodniczącego, Józef Koźmiński (naczelnik poczty w Częstochowie) -
członek, Leopold Mężnicki (właściciel nieruchomości w Częstochowie) -
członek, Berek Kohn (właściciel nieruchomości miejskiej) - członek.
Pierwszymi urzędnikami Kasy byli: Leopold Szczuka (pisarz Sądu Pokoju
Okręgu Częstochowskiego) - buchalter, Karol Wehr (kasjer miejski) -
kasjer, Jan Dawczyk (archiwista Magistratu m. Częstochowy) - kancelista.

Kasa Oszczędności miasta Częstochowy podlegała Kasie Głównej Oszczędności Dyrekcji Ubezpieczeń w Warszawie. Klientami instytucji byli
nie tylko mieszkańcy Częstochowy i okolicznych miejscowości.

Począwszy od końca lat sześćdziesiątych XIX wieku jednostka występowała pod rosyjską nazwą Sberegatelnaja Kassa Goroda Čenstochova.
Funkcjonowała ona wtedy przy Kasie Magistratu miasta Częstochowy.

taka ciekawostka o prapradziadku!!!!

8 miesiąc 2 tygodni temu #35331 przez AdamD (Adam Darowski)
Bardzo Pani za to dziękuję. Nie wiem jak to Pani znalazła - czy jest w tej księdze indeks?

Ciekawi mnie skąd się wzieli Szczukowie herbu Grabie w Częstochowie. 
Wiem że urodził się w Branowie k Radiwiłowa (w Ziemi Wiskiej) Leopold Szczuka syn Stanisława herbu Grabie w odpowiednim czasie. Ojciec Stanisława był szambelanem królewskim w r1789, i stąd mogli znać rodzinę Rzewuskich - słynny Seweryn Rzewuski, ostatni Wielki Hetman Polny,  był przewodniczącym Konfederacji Targowickiej i skazany na śmierć przez Kościuszkowców in absentia.
Albo to jacyś chłopi ze wsi pod Częstochową.....

Tradycja rodzinna jest że pochodzimy ze Stanisława Antoniego Szczuki, sekretarza Jana Sobieskiego. Nie wiem na czym to jest oparte, oprócz podobieństwa wujka (prawnika Stanisława Szczuki) do portretu rzekomego przodka w pałacu królewskim. SA Szczuka miał synów ale ród wymarł w drugoim pokoleniu, i jedynie córka Waleria miała potomstwo.

Mówi Pani że coś się znajduje w metrykach Warszawskich - czy może mi Pani dać jakiś link. O tej gałęzi Szczuków nie ma nic u Miniakowskiego w tym okresie - zaczyna się od Leopolda.

Jeszcze raz Pani strasznie dziękuję. Przez lata śledzę tę sprawę nieskutecznie.

Pozdrawiam

Adam

8 miesiąc 2 tygodni temu - 8 miesiąc 2 tygodni temu #35333 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
sprawdzałam w geneszukaczu.
po napisaniu nazwiska w danym województwie troszkę"wyskoczyło"!!
Co do ksiąg częstochowskich to sa dostępne w internecie  (Mormoni)
parafia św.Zygmunta(Częstochowa)  są indeksy ale lata wcześniejsze j.w. trzeba szukać poszczególne lata ale są na końcu rocznika spisy treści.Czy na miejscowośc to Branowo czy Baranowo?  gdzie to jest(gdzie było kiedyś)
Ta ostatnia informacja o Magistracie pochodzi z archiwum częstochowskiego.Nie ma skanów ale Archiwum są księgi Magistratu(dawno temu je miałam w ręku).Być może są tam zawarte jakieś akta osobowe pracowników?
To jednak trzeba przeglądać osobiście.
W Częstochowie istnieje OŚrodek Badania Dziejów Częstochowy.Może tam coś Pan znajdzie dla siebie.
Na naszej stronie   jest Pan Andrzej Kuśnierczyk (własnie z tego Ośrodka).
Chyba jednak najwięcej powinno być na wszelkich stronach dotyczących szlachty.Czy korzystał Pan ze strony Projekt Podlasie? tam chyba znajdzie Pan sporo..
Szkoda,że Pan nie zna miejsca pochówku Leopolda i jego żony Józefy.Napewno byłoby sporo informacji.
Można jeszcze spróbować na forum genealodzy.pl   .Jest tam forum)nazwiska)  i można szukać ,wpisać swoje poszukiwania. Ja tak znalazłam wiele osób z rodziny.
 życzę powodzenia.

Czas generowania strony: 0.316 s.