Topic-icon Lustracja województwa krakowskiego 1789

9 miesiąc 4 dni temu #37434 przez Mateusz Bogacz
Witam. Czy posiada ktoś z państwa dostęp do Lustracji województwa krakowskiego 1789 ? Potrzebuje odszukać nazwisko Bogacz . Według indeksu jest pod nr Lwk 562 .

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 miesiąc 4 dni temu - 9 miesiąc 4 dni temu #37435 przez Rafał Molencki
Mam pełny tekst tej lustracji w wydaniu pań profesor Falniowskiej-Gradowskiej i Rychlikowej z 1963 roku. Oryginał jest w AGAD. To bardzo obszerny dokument, więc musiałby Pan podać nazwy miejscowości, a przynajmniej starostwo. Jeśli chodzi o kłobuckie (wg naszej wyszukiwarki tam występuje to nazwisko) to w Grodzisku widzę Antoniego i Błażeja Bogaczów z rodzinami, a w Wałęczowie Wawrzyńca Bogacika. Jest to strona 562, a więc pewnie o nich chodzi.

Antoni Bogacz, żonaty, syn Maciej l.10, Józef l.2, Kaźmierz l.5, córka Salomea l. 13, Maryjan(na) l. 11, brat żołnierz 21

Błażej Bogacz, żonaty, syn Marcin l. 24. Tadeusz 20, obydwa żołnierzami

w oryginale jest to na kartach 14v i 15 rękopisu, gdyby chciał Pan zamówić skan tabeli w AGAD. Jeśli potwierdzi Pan, że to chodzi o nich i chce wiedzieć, jakie szczegółowo mieli powinności, to proszę napisać i podam późno wieczorem. A w Wałęczowie:

Wawrzyniec Bogacik, żonaty, syn Maciej l. 11, Wincenty l.5

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 miesiąc 4 dni temu #37437 przez Mateusz Bogacz
Witam. Interesuje mnie rejon Proszowic .

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 miesiąc 4 dni temu #37438 przez Jacek Wolski
Witam
Czy może Pan sprawdzić nazwisko Wolski, które może wystąpić  w miejscowościach Jędrzejów, Nagłowice, Sierosławice, Końskie, Włoszczowa.
Dziękuję i pozdrawiam :-) 

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 miesiąc 4 dni temu #37444 przez T.A. Bogacz
Witam p. Rafała - jestem potomkiem Błażeja Bogacz ożenionego  w 1685 r. w Grodzisku . Jaka jest możliwość otrzymania ksero stron 14 i 15 , abym mógł porównać to z moim drzewkiem . Antoni Bogacz ur. 1759 r.  musiał być żonaty 3 krotnie , bo nic nie wiem  o dzieciach : Salomea , Marianna , Maciej .a także bracie Błażeju . Ojcem Antoniego  był Błażej B.  Jeżeli chodzi o Waleńczów to wszystko się zgadza z Wawrzyńcem .

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 miesiąc 4 dni temu - 9 miesiąc 4 dni temu #37445 przez Rafał Molencki
Panowie,  odpowiadam zbiorczo na wszystkie trzy posty.

1. Lustracja województwa krakowskiego obejmowała tylko i wyłącznie królewszczyzny. Nie są uwzględnione w niej wsie prywatne, kościelne, itd. Część I obejmuje powiaty: krakowski, proszowicki i ksiąski. Część II powiat lelowski, starostwa kłobuckie i brzeźnickie.
Proszowice były miastem królewskim, ale protokół lustracyjny powiatu proszowickiego (inaczej niż pozostałych) zawiera wyłącznie dane zbiorcze, bez wymieniania poszczególnych chłopów i ich zobowiązań pańszczyźnianych.

2. Włoszczowa i Końskie leżały w województwie sandomierskim, więc nie może ich być w tej lustracji. Pozostałe miejscowości wymienione przez p. Jacka należały do woj. krakowskiego, ale najwidoczniej ich status był inny, nie były królewszczyznami. Natomiast widzę, że np. Jędrzejów i Nagłowice są ujęte w spisie ludności woj. krakowskiego z lat 1790-1791:

szukajwarchiwach.pl/29/30/0/3#tabJednostki

i tu proszę sprawdzić, czy są jacyś Wolscy, gdyż opisane są (dwukrotnie) miasta, miasteczka i wsie dom po domu z wszystkimi mieszkańcami, ich wiekiem, itd. w ramach przynależności do konkretnych parafii. Są opisane powiaty krakowski, ksiąski i lelowski, oddzielnie chrześcijanie i wyznawcy judaizmu.

3. Co do postu pana Bogacza (Dives) - jak pisałem powyżej - ja dysponuję jedynie edycją tekstu lustracji z 1963 roku, w której edytorki zaznaczają dokładnie kolejne strony oryginalnego rękopisu lustracji przechowywanego w Archiwum Głównym Akt Dawnych (AGAD) w Warszawie. Archiwum to wykonuje odpłatnie skany zamówionych materiałów - sam zamawiałem parę miesięcy temu i otrzymałem kopie po kilku tygodniach.

Mieszkańcy Grodziska w star. kłobuckim są opisani na stronach 14 verso i 15 recto wg opisu Pań Profesor, edytorek. Jest to Archiwum Skarbu Koronnego (zbiór 1/7/0), Dział 9:  
9 ASK XLVI — Lustracje, rewizje i inwentarze dóbr królewskich

szukajwarchiwach.pl/1/7/0/9/044A?q=lustr...&page=1#tabJednostka

Proszę wyraźnie zaznaczyć, że chodzi o starostwo kłobuckie, wieś Grodzisk. W razie wątpliwości można napisać mail do AGAD lub zadzwonić. Można też przyjechać do pracowni naukowej osobiście i samemu zrobić zdjęcia, ale najpierw trzeba się upewnić, czy stan zachowania rękopisu na to pozwala.

Wg tabeli lustracji przeprowadzonej latem 1789 w domostwie Antoniego Bogacza z Grodziska (1 dym do lustracji - 1 chałupa + 1 stodoła. 1/2 roli, nie było ogrodu) zamieszkiwali: 1 dorosły mężczyzna (on sam), 2 dorosłe kobiety,  3 małoletnich mężczyzn, 1 maloletnia kobieta, razem 7 osób. Nie miał konia, ani pszczół, za to 2 woły, 2 krowy, 16 owiec. Powinności pańszczyźniane tygodniowo: 1 ciągłe, 2 piesze. Tłoki rocznie:  3 ciągłe i 3 piesze. 12 łokci przędów. 1 kapłon + 10 jaj. Danina pieniężna za osep, przędzę i drób 4 złote. Czynszyk 23 grosze.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 miesiąc 4 dni temu #37446 przez Krzysztof Kucharski
Witam Panie Rafale.
Proszę o sprawdzenie,czy w powiecie lelowskim występują wsie: Biała i Zbyczyce.
Poszukuję nazwisk : Płoszański / Plesiński? / i Zieliński.
             Pozdrawiam

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 miesiąc 4 dni temu #37447 przez Rafał Molencki
Biała była wsią szlachecką, Zbyczyce wsią królewską. Są wymienione w lustracji obie jako wsie miasta Lelowa, ale niestety nie ma szczegółowego rozpisania mieszkańców. Cytowane dokumenty dotyczą głównie sporów niewymienionych z imienia mieszkańców tych wsi z władzami Lelowa.
Widzę natomiast, że w Genbazie (metryki.genbaza.pl) są dostępne metrykalia z Lelowa z lat 1813-1864, zawierające m.in. Białą i Zbyczyce. Może tam się uda coś Panu znaleźć, zwłaszcza że księgi zawierają skorowidze alfabetyczne na końcu każdego rocznika. Proszę o cierpliwość, gdyż Genbaza dość często zawiesza się albo jest przez jakiś czas niedostępna. Po paru godzinach wszystko znowu dobrze działa. Aby móc korzystać z tego zasobu, należy się bezpłatnie zarejestrować.
The following user(s) said Thank You: Krzysztof Kucharski

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 miesiąc 3 dni temu #37448 przez Krzysztof Kucharski
Dziękuję za informację. Metryki z Genbazy już analizowałem.Nie mogę znaleźć informacji z tych terenów poniżej roku 1800-nego.Jak na razie udało mi się natrafić na dwa akta w alegatach par.Kłobuck.Jeden wystawiony przez par.Lelów a drugi przez par.Nakło.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 miesiąc 1 dzień temu #37469 przez T.A. Bogacz
Dziękuję za informacje . Wyjaśniło się że te 3 dzieci Antoniego w spisie lustracji , to dzieci wdowy Magdaleny Cieleban z którą Antoni wziął ślub w 1784 r . Porównałem to co pan napisał ze spisem ludności starostwa kłobuckiego 1790 -1791 r. Z imionami jest mały problem , jak też z wiekiem , ale to w tamtych czasach chyba normalne . Jeszcze raz dziękuję .

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.