Marchwińscy w Ostrowach?

Więcej
4 lata 2 miesiąc temu #38552 przez Michał Marchwiński
Marchwińscy w Ostrowach? was created by Michał Marchwiński
Witam.Szukam informacji o mieszkańcach Ostrów w parafii Miedzno w latach 1785 -1800 o nazwisku Marchwiński lub podobnie brzmiącym.Mam też pytanie czy takie informację znajdę w lustracji z 1789 roku i czy akta z parafii Miedzno z pierwszej połowy dziewiętnastego wieku dostępne są tylko w archiwum w Częstochowie?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 2 miesiąc temu - 4 lata 2 miesiąc temu #38555 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Marchwińscy w Ostrowach?
Akta parafii Miedźno, także z I połowy XIX w. (z lukami w niektórych rocznikach) są dostępne pod adresem:

www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7...363979301&cc=2115410

W tejże parafii w lustracji z 1789 są opisani szczegółowo chłopi z  królewskiej wsi Ostrów wraz z niewymienionymi z imienia żonami i wymienionymi z imienia dziećmi oraz powinnościami o następujących nazwiskach/przydomkach (niektóre kilkakrotnie):  Adamus, Chłod(zik), Florek, Gerach, Gradzik, Grat, Grudzik, Guś, Gwozdz, Jamrozy, Jędryszak, Kasprzyk, Kierach, Kobus, Kot(e)y, Kowal(ik), Krawczyk, Krystek, Leśnica, Leśnikowski, Lis, Łazuga, Majcher, Marobewka, Mazik, Morga, Orszułak, Pełka, Piątek, Pietrzak, Pich, Pik, Plaskacz, Pomykała, Psik, Ryka, Rykała, Sewior, Sikoń, Sobuś, Switała, Szeląg, Szewczyk, Szymonik, Turek, Wilczek, Witek, Wolny, Woycik, Wrona, Wypych, Wytych, Zawada, Zielonka.
W sąsiednich wsiach nie widzę żadnego nazwiska utworzonego od marchwi, ale podejrzewam, że w/w dziwne nazwisko Marobewka jest błędnie przetranskrybowane i chodziło o "Marchewka". Można by sprawdzić po zamówieniu skanu w AGAD - w lustracji z 1789 są to karty 12 i 13 (obustronnie "r" i "v"). Jeśli tak, to ojciec ma na imię Wincenty i zapisano dwóch synów: Jan, lat 15 i Józef, lat 18.

Nie myliłem się: właśnie zajrzałem do księgi chrztów 1775-1795 i zaraz na pierwszej stronie znajdujemy 1 X 1795 chrzest Franciszka, syna Wincentego i Marianny Marchewków z wsi Ostrowy. Nazwisko zapisane przez samo "h": Marhewka:

www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ...362953501&cc=2115410

Proszę przejrzeć te księgi, na pewno będzie więcej aktów dotyczących tej rodziny i może uda się stwierdzić, kiedy dodali końcówkę -ski do nazwiska. W XIX wieku często tak się działo, zresztą w obie strony: np. Chodakowski stawał się Chodakiem, a Pełka Pełczyńskim.
Ostatnia4 lata 2 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 2 miesiąc temu #38557 przez Michał Marchwiński
Replied by Michał Marchwiński on topic Marchwińscy w Ostrowach?
Bardzo,bardzo Panu dziękuje...Teraz wszystko układa mi się w całość.Najważniejsza informacja  dla mnie jest ta o piętnastoletnim Janie.Jan jeśli wszystko dobrze łącze, żeni się w Św.Barbarze we wrześniu 1793 roku, a już w listopadzie rodzi mu się syn?Andrzej(Może dlatego ksiądz umieszcza HH w akcie chrztu,panna młoda była w zaawansowanej ciąży)Dzieci z tego związku rodzą się w Grabówce, Św Barbarze i Hucie koło Poczesnej, a nazwisko zmienia się w aktach od Marchwickiego przez Marchlewskiego, Marfińskiego  do Marchwińskiego.I tylko dzięki nazwisku rodowemu matki wiem że to ta sama rodzina.Zastanawia mnie tylko jedna rzecz.Czy Małżeństwo Jana z Ostrów i Marianny ze Św.Barbary było wtedy możliwe?Jeszcze raz Panu dziękuję i pozdrawiam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie