Topic-icon Biczak

2 miesiąc 4 tygodni temu #39029 przez Monika Marczakowska
Biczak was created by Monika Marczakowska
Dzień dobry,
szukam Piotra Biczaka, jego córki Kunegundy i wnuczki Katarzyny ur. 1869 r. we wsi Choroń. Posiadam akt ur. Katarzyny z którego znam imię matki (Kunegunda), ojciec NN. Imię matki - Kunegunda, powtarza się również w akcie ślubnym Katarzyny z Janem Marczakowskim w 1890 r. Warszawa. Nie mogę nic znaleźć. Brak pomysłów gdzie szukać. 
Dziękuję

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 4 tygodni temu #39031 przez Zbigniew Małolepszy
Replied by Zbigniew Małolepszy on topic Biczak
To Piotr Biczak urodzony w 1816  www.geni.com/people/Piotr-Biczak/6000000041165443251
Jego córka Kunegunda urodziła się w Choroniu w 1845 roku akt nr 22  www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ...364347302&cc=2115410

Pozdrawiam
Zbyszek

2 miesiąc 4 tygodni temu - 2 miesiąc 4 tygodni temu #39036 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Biczak
Z linku do drzewa stworzonego przez Zbyszka wynika, że Piotr Biczak był synem Franciszka i jego drugiej żony Franciszki Tułacz i wnukiem Mateusza i jego pierwszej żony Katarzyny z Jaroszów/Jarosików. Przed  chwilą uzupełniłem to drzewo o jedno piętro wyżej, czyli o rodziców  Mateusza i Katarzyny. W spisie ludności woj. krakowskiego z 1790 roku widzimy Mateusza Biczaka z drugą żoną Marianną z Zarębów i dziećmi z tego związku w domu nr 5 w Suliszowicach:

szukajwarchiwach.pl/29/30/0/3/48/skan/fu...HdoN7DuDAgl67UCgy5TA

A w załączniku fragment lustracji królewszczyzn z 1789 z tabelą wyszczególniającą powinności poddanych: Mateusz Biczak był zobowiązany do 1 dnia ciągłego pieszego w tygodniu, 8 szarwarków rocznie oraz opłacania czynszu w wys. 3 zł 6 gr.
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Danuta Mucha(Czarnecka)

2 miesiąc 4 tygodni temu #39039 przez Monika Marczakowska
Replied by Monika Marczakowska on topic Biczak
Bardzo dziękuję za informację.
Mogę dołączyć następujące fakty:
Katarzyna Franciszka Biczak (aktur._nr54/1869.04.23 Choroń -zm 05.08.1915 r. )
aktslubu_nr96/1890 Warszawa Jan Marczakowski (ur. 1868 r. Szczeczno - aktzg._nr903/1919.05.15 Warszawa)
dzieci:
1.Marczakowski Leon 1891-1951
2.Marczakowski Stanisław 1882-
3.Rubik Marianna 1893-1951
4.Marczakowski Wacław 1894-
5.Marczakowski Michał 1896-
6.Marczakowski Jan Władysław 1898-
7.Marczakowski Roman 1900-1979 - to jest mój dziadek
8.Wojciechowska Leokadia 190-1966
9.Marczakowska Bronisława 1908-1994

Pradziadek Jan Marczakowski ożenił się drugi raz aktslubu_nr38/1916.10.29 Anna Acichowska Warszawa
Jeszcze raz dziękuję, rodzinną genealogią zajmuję się dopiero od  października 2019 r, więc w szukaniu dopiero się uczę:))
Pozdrawiam, Monika Marczakowska

2 miesiąc 3 tygodni temu #39064 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Replied by Danuta Mucha(Czarnecka) on topic Biczak
Szkoda, że skany są tylko do 1902 roku.. Przydałoby się jeszcze chociaż 10 lat w parafii Przybynów.
Moja prababcia - Marianna Łyszczarz z Biczaków ur. ok 1870r.

2 miesiąc 3 tygodni temu #39066 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Czy można prosić o linki do takich spisów w Zaborzu i Biskupicach?

2 miesiąc 3 tygodni temu #39067 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Biczak
Nie bardzo wiem, o jakie spisy Pani chodzi. Jeśli ma Pani na myśli lustrację królewszczyzn z 1789 roku (fragment dot. Suliszowic powyżej), to tej części nie ma w Internecie. Parę lat temu zamówiłem skany w Archiwum Głównym Akt Dawnych (AGAD) w Warszawie i dostałem je po kilku tygodniach. Są to pliki dość ciężkie, więc proszę mi podać na priv swój adres mailowy - mam dwie strony spisu poddanych z Biskupic. Zaborze nie było królewszczyzną, tylko wsią prywatną, więc nie mogło być uwzględnione w tej lustracji.

2 miesiąc 3 tygodni temu #39068 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Panie Rafale.. Spodobał mi się ten spis z Suliszowic i pomyślałam, że dobrze byłoby zobaczyć takie spisy z Zaborza i Biskupic. Jeżeli nie ma z Zaborza, to trudno.. W dawnych rozmowach w Zaborzu padało określenie "Dziedzic zaborski.."
Nie wiedziałam, że te wsie miały różny status. Proszę przysłać na adres mailowy ten spis z Biskupic.

2 miesiąc 3 tygodni temu - 2 miesiąc 3 tygodni temu #39069 przez Tadek Kowalski
Replied by Tadek Kowalski on topic Biczak
Witam!
Jeżeli mamy na myśli dziedzica ("Dziedzic zaborski") to mówimy o własności prywatnej. Osoba ta posiadała dane dobra jako własne - dziedziczne (stąd pojęcie dziedzic). Oprócz tego mieliśmy dobra kościelne i rządowe (królewszczyzna, starostwa, dobra wojewody).  Właścicielami w tych wypadkach byli odpowiednio zakon, biskup, rząd, król, wojewoda, itp. Dobra te były wydzierżawiane na pewien okres czasu (z reguły 2 do 12 lat - najczęściej od dnia święta św. Jana Chrzciciela). O takiej osobie, która te dobra wydzierżawiła  (wzięła w posesję) powinniśmy mówić  dzierżawca, arendarz albo posesor (tj. osoba trzymająca dobra).
Dobra prywatne i kościelne też miały swoje lustracje, ale one są w innych źródłach.
Pozdrawiam!
Tadek

2 miesiąc 3 tygodni temu #39070 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
Witam..
Dzięki za szczegółowe informacje na temat różnych form własności. Teraz mogę inaczej spojrzeć na to, co mógł mieć na myśli mój dziadek..
Pozdrawiam....Danuta

1 miesiąc 1 tydzień temu - 1 miesiąc 1 tydzień temu #39524 przez Danuta Mucha(Czarnecka)
W moim drzewie jest Marianna Biczak (ur.1871) z Biskupic, córka Mikołaja (1831), wnuczka Stanisława.

Czas generowania strony: 0,000 s.