Topic-icon proszę o wskazówki

11 miesiąc 1 tydzień temu #39603 przez Małgorzata Sem
Witam 
Poszukuję informacji dotyczących mojej prababci Zofi Jakubowskiej urodzonej w Poraju we wrześniu 1912. Próbuję dotrzeć do informacji o jej pierwszym mężu nazwisko Hartwich (imię prawdopodobnie Stanisław) zginął w Poraju podczas wojny. Nie trafiłam na żaden dokument z nimi powiązany. Mieli trzech synów: Feliksa, Wiesława i Stanisława. Proszę także o podpowiedź gdzie szukać metryki urodzonej w Poraju w 1943 Barbary Hartwich.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

11 miesiąc 1 tydzień temu - 11 miesiąc 1 tydzień temu #39604 przez Rafał Molencki
Zofia Jakubowska, córka Walentego i Michaliny Tomzik, urodziła się w Poraju 9 stycznia 1912:

szukajwarchiwach.pl/8/268/0/-/29/skan/fu...7eXetx3fCZ0hnAzNodVw

Ponieważ nie minęło jeszcze ustawowe 100 lat,  księga urodzeń z 1943 będzie jeszcze przynajmniej do 2044 roku w USC, a pierwszy egzemplarz w kancelarii parafialnej.

Czy chodzi o tego Stanisława Hartwicha?

poraj.grobonet.com/grobonet/start.php?id...=3206&inni=0&cinki=1

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

11 miesiąc 1 tydzień temu #39605 przez Barbara Szwarcer
   Proszę wpisać do wyszukiwarki ( znajduje się na tej stronie) interesujące Panią nazwisko. Na szybko są  i Jakubowscy i Hartwigowie oraz miejscowości gdzie  miało miejsce zdarzenie (urodzenie. ślub, zgon) . To trochę podpowie w jakich miejscach szukać. A potem kolejno sprawdzać w   szukajwarchwach i FamilySearch. Polecam również Zeszyty myszkowskie ( dostępne w internecie) bo znajdują się tam ciekawe informacje o Poraju napisane przez Pana Konrada  Maszczyka. Nowszych aktów jak napisał Kolega wcześniej  trzeba będzie szukać w USC.
   W Poraju jest USC. Proszę zadzwonić i dowiedzieć się czy maja księgi z tych lat. I myślę, że księgi z lat czterdziestych XX w. będą też w parafii  Przybynów. Powodzenia i cierpliwości. Pozdrawiam
 

B. Szwarcer

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

11 miesiąc 1 tydzień temu #39606 przez Barbara Szwarcer
Przepraszam za pomyłkę w nazwisku. I na cmentarzu ( jak trafnie Kolega Rafał podpowiedział) w Poraju są nagrobki z jednym i drugim nazwiskiem, które Panią  interesują. Od siebie dodam, że i Tomzikowie mieszkają w tej miejscowości .

B. Szwarcer

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

11 miesiąc 1 tydzień temu #39607 przez Rafał Molencki
Tytułem uzupełnienia, w księgach przybynowskich będą wpisy dot. Poraja tylko do 1916, kiedy powstała samodzielna parafia w Choroniu i tam powinny być wpisy  porajskie z lat 1916-1950. Sytuacja skomplikowała się podczas wojny, gdyż Poraj został dołączony do Rzeszy, a Choroń pozostał po stronie polskiej zwanej wtedy Generalnym Gubernatorstwem. Zatem granica przebiegała przez środek parafii. Nie wiem, w której parafii zapisywano mieszkańców Poraja w latach 1939-1945.
A Hartwichowie byli osadnikami niemieckimi w Dębowcu, pierwszy chyba był Johann (Jan). Wiem, bo moja wtedy ponad 70-letnia praprababcia po owdowieniu wyszła za mąż za jego syna, też Jana i też wdowca.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

11 miesiąc 1 tydzień temu #39615 przez Małgorzata Sem
Dziękuję bardzo za wskazówki. Część tych informacji znalazłam już wcześniej, niemniej jednak nigdzie wzmianki o małżeństwie Zofii i domniemanego Stanisława.

Panie Rafale,
Rozumiem, że w przypadku  aktów małżeństwa także musi minąć 100 lat by były dostępne? Jeśli tak, to teraz przynajmniej wiem gdzie ich szukać. Bardzo cenną informacją jest dla mnie  adnotacja o drugim małżeństwie ze Stefanem Wośko z 1978 roku na przesłanym przez Pana skanie dokumentu.
Jeśli chodzi o Stanisława Hartwicha, to raczej nie ten. Zmarł w 1944 a 1943 urodziła się pierwsza córka Zofii i Stefana- Barbara Hartwich. Ich dzieci nosiły nazwisko po pierwszym mężu Zofii.  

Pani Barbaro,
Dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście wspomnienia Pana Maszczyka są niezwykle interesujące, tym bardziej, że pamiętam Poraj z dzieciństwa.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

11 miesiąc 1 tydzień temu #39621 przez M. D.
Replied by M. D. on topic proszę o wskazówki
Akty małżeństw i zgonów jeśli nie są w jednej księdze z urodzeniami udostępniane są po 80 latach. 

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

11 miesiąc 1 tydzień temu #39622 przez Małgorzata Sem
Dziękuję

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.