Szukam listy osadników z Prus/Francji/Niderlandów dla obszaru Blachownia/Przyst.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #39725 przez Przemysław Lizurej
Szanowni Forumowicze,
Od dawna dręczą mnie myśli o pochodzeniu mojego nazwiska: Lizurej. Skąd przodkowie Ci tu przybyli w rejony trójkąta: Przystajń - Konopiska - Częstochowa?
Legendy rodzinne o wracających i osiadających na tych terenach wojskach Napoleona, nie znajdują poparcia, ponieważ nazwisko Lizurej w formach: Lisurey, Lizurei, Lizurei, lisurek, Lizurek, Lizurejski, Lizureyczyk itp. pojawiają się na tych terenach już od lat 50-tych XVIII wieku.
Przypuszczam coraz bardziej, że Lizurejowie byli potomkami ludzi przybyłych z terenów Prus, Francji, Niderlandów osiedlonych na obszarze Blachownia - Przystajń - Truskolasy.
Być może związane jest to z 1610 rokiem, kiedy to Mikołaj Wolski uruchamia kuźnię/blacharnię przy nowopowstałym zalewie w obecnej Blachowni.
Na stronach naszego TGZCZ znajdują się listy osiedleńców dla Węglowic, Truskolas ale z późniejszych czasów (mieszkańcy wsi Węglowice i Puszczew, założonych przez kolonistów niemieckich w latach 1798-1805) - tekst napisany na przełomie lat 1989- 1990 przez seniora rodu Szleperów). Niestety nie znajduję tu podobnych nazwisk do Lizurej.
Przez ponad 20 lat romansu z genealogią, zaskoczony zostałem przez pewne tropy/spostrzeżenia/być może bardziej życzenia niż fakty, ale zawsze jakieś to tropy.
Nazwisko Lizurej:
- brzmi po francusku jak "Les Oreilles" - ucho ==> więc francuskie pochodzenie nazwiska jest prawdopodobne;
- albo "Le Surrey" po francusku - nazwa "Surrey", hrabstwa ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii;
- czy też Lizures/de Lizures (Anglia 1160-1220);
- bądź spolszczona wersja imienia żydowskiego Lejzor.

Wracam zatem do pytania do forumowiczów: Gdzie znajdę listy osadników z Prus/Francji/Niderlandów dla obszaru Blachownia/Przystajń? od XVII wieku?

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Lizurej

Przemysław Lizurej (LIZUREJP@YAHOO.COM)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie