Topic-icon Akt ślubu Stanisława Ulewicz+Antoni Klar, Kamienica Polska ok. 1920

5 miesiąc 1 tydzień temu #40065 przez Barbara Ziubko
W dalszym ciągu poszukujemy aktu urodzenia Stanisławy Ulewicz, według aktu zgonu urodzonej w 1896 roku w Borku. Jest to jednak poszukiwanie po omacku, bo Borków jest bardzo wiele, również poza granicami Polski.

Być może jakaś wskazówka jest zawarta w akcie ślubu. Ślub miał miejsce w Kamienicy Polskiej, prawdopodobnie około 1920-21 roku (w styczniu 1923 roku urodziło się drugie dziecko z tego małżeństwa, wcześniej było jeszcze jedno, które jednak zmarło, kolejne dzieci rodziły się co roku). Akty ślubu z tych lat są już "odtajnione", nie zostały jednak dotąd udostępnione w internecie.

Stąd moją ogromna prośba - może ktoś ma sfotografowane księgi ślubów z parafii Kamienica Polska i mógłby odszukać ten akt w swoich zasobach?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 miesiąc 1 tydzień temu #40067 przez Witold Strąk
Stanisława Ulewicz jest również w "Genealogia wybranych rodów Kamienicy Polskiej":
wist.mojegalerie.pl/kam-pol/individual.p...ind07509&ged=Kam-Pol
Proszę o podanie daty śmierci i miejsca pochówku, uzupełnię te dane.
Witold Strąk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 miesiąc 1 tydzień temu #40068 przez Barbara Ziubko
Zmarła 27.01.1978 w Częstochowie, A/Z 228/78, pochowana na cmentarzu Kule. Data urodzenia wg A/Z 24.11.1896, 26.11, to data sporządzenia aktu urodzenia. ALE. Kierując się tymi danymi, odnajdujemy Stanisławę Ulewicz urodzoną 24.11.1890 roku w Borku parafii Lipno na Kujawach. Nie zgadza się rok, z tym, że 1890 mógł być łatwo pomylony z 1896, więc jest to ewidentnie akt urodzenia tej samej, osoby, co akt zgonu. Z tym, że z aktu urodzenia wynika, że St. Ulewicz była dzieckiem nieślubnym, córką służącej. St. Ulewicz z Kamienicy Polskiej była natomiast już przed wojną nauczycielka, poślubiła księgowego. Wydaje mi się, że taki awans społeczny osoby o tak niskim pochodzeniu w tamtych czasach były mało prawdopodobny (o ile w ogóle możliwy). Stąd też nasze wątpliwości, czy przy sporządzaniu aktu zgonu nie doszło do jakiegoś przekłamania, tzn. czy urzędnicy nie przywołali aktu urodzenia innej Stanisławy Ulewicz, bo to nazwisko jest dość popularne.
Dotarcie do aktu ślubu być może rozwiałoby te wątpliwości.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 miesiąc 1 tydzień temu #40070 przez Witold Strąk
Proszę jeszcze o informację pod jakim nazwiskiem umarła Stanisława Ulewicz-Klar. Nie odnajduję jej w Grobonecie na cmentarzu Kule. Jeżeli chodzi o akt ślubu, to skąd wiadomo, że małżeństwo zostało zawarte w Kamienicy Polskiej? Mam jakiś indeks ślubów z par. Kamienica Polska z lat 1909-1926 (nie wiem na ile wiarygodny) i tam nie znajduję zapisu o ślubie Antoniego Klara i Stanisławy Ulewicz. Z drugiej strony w mojej genealogii odnotowałem, że są wpisani do Rejestru Mieszkańców wsi Poczesna, ale nie potrafię obecnie znaleźć dokumentu na podstawie którego zapisałem taką notatkę.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 miesiąc 1 tydzień temu - 5 miesiąc 1 tydzień temu #40072 przez Barbara Ziubko
Rodzina Klarów od prawie 100 lat mieszkała w Kamienicy Polskiej, wszystkie wcześniejsze śluby były tam zawierane. Jeżeli nie Kamienica Polska, to w takim razie co...?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 miesiąc 1 tydzień temu #40079 przez Witold Strąk
Podejrzewam Poczesnę. Nierzadkie są przypadki zawierania ślubów na Jasnej Górze, ale wtedy powinny być odnotowywane w księgach parafialnych małżonków.
Przy sprzyjających okolicznościach postaram się sprawdzić czy w Archiwum Archidiecezjalnym jest księga małżeństw z Kamienicy Polskiej do 1926 roku.
Dziękuję za informacje. Jeśli będą nowe, proszę o kontakt.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 miesiąc 1 tydzień temu #40092 przez Barbara Ziubko
Prędzej, to rzeczywiście mogło tak być, że ślub był na Jasnej Górze, a potem ktoś tego nie odnotował w księdze parafialnej. Czy gdzieś są dostępne akty z Jasnej Góry?
Czy w USC można uzyskać odpis aktu ślubu znając dane młodych, ale nie wiedząc, gdzie ślub został zawarty?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

4 miesiąc 3 tygodni temu #40230 przez Krzysztof Klar
Szanowni Państwo, ja poszukuję Dominika Klar, urodzonego w 1894 roku, niestety nie wiem w jakiej miejscowości. prawdopodobnie okolice Zawiercia. Później Wziął ślub ze Stanisławą Lasek. Jego syn Zenon Klar urodził się w Chruszczobrodzie 15.05.1925 r. Jeżeli ktoś z Państwa natrafi na takie dane to proszę o kontakt. 

KK

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 miesiąc 1 tydzień temu #40522 przez Andrzej Kuśnierczyk
 Przekłamanie w akcie ślubu? Mało prawdopodobne, a właściwie niemożliwe. Borek w parafii Lipno.
Co do tzw. awansu społecznego. Nie można odmawiać córce  wychowywanej  bez ojca  zdolności i ambicji. Dobry przykład na udowodnienie tej tezy można odnaleźć  w tejże parafii. Urodzona w Lipnie  Apolonia Chalupec, wychowywana przez Eleonorę z Kiełczewskich, została legendą kina jako Pola Negri. Matka prowadziła sklepik, była także kimś w rodzaju służącej (tzw. pomoc domowa), by opłacić naukę zdolnej Poli.  Pierwszym mężem Apolonii był hrabia  (Dąbski), a drugim książę.

Antoni Klar był synem Augusta i jego drugiej żony.  (Pierwszą była Aniela Wardyńska).

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 1 tydzień temu - 2 miesiąc 1 tydzień temu #40685 przez Barbara Ziubko

Witold Strąk napisał: Proszę jeszcze o informację pod jakim nazwiskiem umarła Stanisława Ulewicz-Klar. Nie odnajduję jej w Grobonecie na cmentarzu Kule.

Grób Antoniego i Stanisławy Klar został cudem odnaleziony! https://czestochowakule.grobonet.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=43523&inni=1 . W 2002 roku została tam pochowana Marianna Sobiszewska. Nie wiadomo, czy jest to jakaś daleka rodzina (być może synowej tych państwa), czy ktoś zupełnie obcy.
W sprawie ustalenia faktycznego miejsca i daty urodzenia Stanisławy Ulewicz w dalszym ciągu brak nowych informacji. Zapewne chodzi o dzisiejszą kolonię Borek koło Poczesnej, jednak ze względu na brak dostępu do aktów z parafii pocześnieńskiej nie można tego w żaden sposób sprawdzić.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.