Akt ślubu Stanisława Ulewicz+Antoni Klar, Kamienica Polska ok. 1920

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu #40065 przez Barbara Ziubko
W dalszym ciągu poszukujemy aktu urodzenia Stanisławy Ulewicz, według aktu zgonu urodzonej w 1896 roku w Borku. Jest to jednak poszukiwanie po omacku, bo Borków jest bardzo wiele, również poza granicami Polski.

Być może jakaś wskazówka jest zawarta w akcie ślubu. Ślub miał miejsce w Kamienicy Polskiej, prawdopodobnie około 1920-21 roku (w styczniu 1923 roku urodziło się drugie dziecko z tego małżeństwa, wcześniej było jeszcze jedno, które jednak zmarło, kolejne dzieci rodziły się co roku). Akty ślubu z tych lat są już "odtajnione", nie zostały jednak dotąd udostępnione w internecie.

Stąd moją ogromna prośba - może ktoś ma sfotografowane księgi ślubów z parafii Kamienica Polska i mógłby odszukać ten akt w swoich zasobach?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu #40067 przez Witold Strąk
Stanisława Ulewicz jest również w "Genealogia wybranych rodów Kamienicy Polskiej":
wist.mojegalerie.pl/kam-pol/individual.p...ind07509&ged=Kam-Pol
Proszę o podanie daty śmierci i miejsca pochówku, uzupełnię te dane.
Witold Strąk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu #40068 przez Barbara Ziubko
Zmarła 27.01.1978 w Częstochowie, A/Z 228/78, pochowana na cmentarzu Kule. Data urodzenia wg A/Z 24.11.1896, 26.11, to data sporządzenia aktu urodzenia. ALE. Kierując się tymi danymi, odnajdujemy Stanisławę Ulewicz urodzoną 24.11.1890 roku w Borku parafii Lipno na Kujawach. Nie zgadza się rok, z tym, że 1890 mógł być łatwo pomylony z 1896, więc jest to ewidentnie akt urodzenia tej samej, osoby, co akt zgonu. Z tym, że z aktu urodzenia wynika, że St. Ulewicz była dzieckiem nieślubnym, córką służącej. St. Ulewicz z Kamienicy Polskiej była natomiast już przed wojną nauczycielka, poślubiła księgowego. Wydaje mi się, że taki awans społeczny osoby o tak niskim pochodzeniu w tamtych czasach były mało prawdopodobny (o ile w ogóle możliwy). Stąd też nasze wątpliwości, czy przy sporządzaniu aktu zgonu nie doszło do jakiegoś przekłamania, tzn. czy urzędnicy nie przywołali aktu urodzenia innej Stanisławy Ulewicz, bo to nazwisko jest dość popularne.
Dotarcie do aktu ślubu być może rozwiałoby te wątpliwości.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu #40070 przez Witold Strąk
Proszę jeszcze o informację pod jakim nazwiskiem umarła Stanisława Ulewicz-Klar. Nie odnajduję jej w Grobonecie na cmentarzu Kule. Jeżeli chodzi o akt ślubu, to skąd wiadomo, że małżeństwo zostało zawarte w Kamienicy Polskiej? Mam jakiś indeks ślubów z par. Kamienica Polska z lat 1909-1926 (nie wiem na ile wiarygodny) i tam nie znajduję zapisu o ślubie Antoniego Klara i Stanisławy Ulewicz. Z drugiej strony w mojej genealogii odnotowałem, że są wpisani do Rejestru Mieszkańców wsi Poczesna, ale nie potrafię obecnie znaleźć dokumentu na podstawie którego zapisałem taką notatkę.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu - 3 lata 10 miesiąc temu #40072 przez Barbara Ziubko
Rodzina Klarów od prawie 100 lat mieszkała w Kamienicy Polskiej, wszystkie wcześniejsze śluby były tam zawierane. Jeżeli nie Kamienica Polska, to w takim razie co...?
Ostatnia3 lata 10 miesiąc temu edycja: Barbara Ziubko od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 10 miesiąc temu #40079 przez Witold Strąk
Podejrzewam Poczesnę. Nierzadkie są przypadki zawierania ślubów na Jasnej Górze, ale wtedy powinny być odnotowywane w księgach parafialnych małżonków.
Przy sprzyjających okolicznościach postaram się sprawdzić czy w Archiwum Archidiecezjalnym jest księga małżeństw z Kamienicy Polskiej do 1926 roku.
Dziękuję za informacje. Jeśli będą nowe, proszę o kontakt.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie