Przekręcane nazwisko Apolonii Gala

Więcej
3 lata 6 miesiąc temu - 3 lata 6 miesiąc temu #40896 przez Wiktor Majka
Przekręcane nazwisko Apolonii Gala was created by Wiktor Majka
Witam! Poszukując moich przodków natrafiłem na Apolonię Gala, żonę Walentego Gali w parafii Siewierz w Gołuchowicach. Lecz zastanawia mnie czy jest możliwe że za każdym razem przy rodzeniu dzieci, ich ślubów, śmierci męża oraz jej dzieci zawsze przekręcane jest nazwisko.Zapisana jest tak:KurzaconkaRokownaRaukRaczkownaKusiakownaPałkownaKusakownaRokRobakBolekKusakKusamCzy jest to możliwe że aż takie pomyłki zaszły?W akcie urodzenia mojego przodka zapisana była jako Pałczanka, w trzech aktach jego ślubówu zapisana była Pałka, Rok, Kusiak. I tak z każdym jej dzieckiem. Apolonia umiera w 1863, w wieku 70 lat, i tu wzmianka że pochodziła z Ciągowic. Ojciec Błażej Kusak, matka zapomniana. Walenty i Apolonia żenili się prawdopodobnie w parafii Ciągowice gdyż w Siewierzu jej nie ma. Ciągowice ok. 1815-17, lecz nie ma aktu z tych lat. Rauk i Kusak to popularne nazwiska w tamtych czasach. W indeksach Ciągowice brak Apolonii Kusak córki Błażeja. Czy ktoś z Państwa może mi pomóc w odnalezieniu prawdziwego jej nazwiska oraz jej rodziców? Szukając jej w Genetyce została znów źle zapisana jako Apolonia Steindl. Pozdrawiamy oraz dziękuję za wszelką pomoc. Wiktor
Ostatnia3 lata 6 miesiąc temu edycja: Wiktor Majka od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 6 miesiąc temu #40902 przez Barbara Szwarcer
Replied by Barbara Szwarcer on topic Przekręcane nazwisko Apolonii Gala
Niestety w księgach nazwiska są częstą pomyłką. Mam podobny przypadek z  moją 3 x prababką. Aktu ślubu i zgonu jeszcze nie udało mi się odszukać ale ośmioro? jej  dzieci było  z jednego ojca a nazwisko matki  w każdym przypadku inne. Ale nie o tym.

    Rzeczywiście w Genetece w indeksach zmarła  w 1863/19 nazywała się  Steindl  ale w akcie zgonu figuruje nazwisko Gala Apolonia.  W księgach siewierskich urodzin i zgonów istniał zapis cyfrowy zależny od płci. W pierwszej rubryce numer "męski" w drugiej numer "żeński".
.  W przypadku Apolonii nr 19 " żeński" i zapis w aktcie się zgadza, zmarła to Apolonia Gala. W tym samym roku nr "męski" 9 umiera Ernest Steindl, (dziecko). Myślę , że przy spisywaniu  nastąpiła pomyłka i  zamiast Gala wpisano Steindl.
Trzeba szukać innej rady nie ma, czasami długo. Cierpliwości.
































 

B. Szwarcer

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 6 miesiąc temu #40903 przez Wiktor Majka
Replied by Wiktor Majka on topic Przekręcane nazwisko Apolonii Gala
Dziękuję za poradę Pani Barbaro. Przeszukując akty kartka po kartce z wszystkimi osobami o tych nazwiskach i chyba znalazłem moją Apolonię, Apolonię Rauk, lecz córkę Jędrzeja. Parafia Ciągowice, miejscowość Poręba. Być może Błażej to Jędrzej gdyż już raz miałem taki sam problem z tym imieniem. Inne Apolonię z podobnymi nazwiskami mają innego ojca. 
Pozdrawiam Wiktor

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie