Topic-icon Rodzina Heininger

1 miesiąc 2 tygodni temu #41458 przez Elzbieta Heininger
Szukam informacji o rodzinie Heininger z Częstochowy i Kalisza. Z informacji uzyskanych od mojego ojca, wiem, że i rodzina z Częstochowy i Kalisza prowadziła przed wojną farbiarnie i pralnie. Mój pradziadek to Gustaw Heininger, a prababcia Anna Heininger (z domu Lebkuchen). O rodzinie z Częstochowy nic nie wiem.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 2 tygodni temu #41459 przez Barbara Szwarcer
Replied by Barbara Szwarcer on topic Rodzina Heininger
www.sbc.org.pl/Content/231541/Goniec_Cze...wski_Nr_164_1913.pdf
Na tej stronie jest reklama z nazwiskiem, które Panią interesuje. Gdyby strona się nie otworzyła proszę pisać swoje nazwisko i Częstochowa. Pojawia się sporo informacji.

B. Szwarcer

1 miesiąc 2 tygodni temu #41460 przez Barbara Szwarcer
Są też księgi metrykalne ewangelickie. w AP Częstochowa. I tam to nazwisko występuje. Proszę przejrzeć, są na końcu roku skorowidze a to znacznie ułatwia przeszukiwanie.
np www.szukajwarchiwach.gov.pl/zespol/-/zes...=false&_Zespol_cur=3

B. Szwarcer

1 miesiąc 2 tygodni temu #41461 przez Barbara Szwarcer
I jeszcze proszę zajrzeć do geneteki. W Dąbrowie Górniczej w 1899 ślub bierze Heininger z Piotrkowa a młoda z Częstochowy, a w 1899 roku urodziło się i zmarło ich pierwsze dziecko.

B. Szwarcer

1 miesiąc 2 tygodni temu #41468 przez Elzbieta Heininger
Pani Barbaro, bardzo dziękuję za porady. Byłam 2 dni off line i stąd spóźniona odpowiedź z mojej strony. Dostałam też kilka dokumentów od ojca (akty chrztu, intercyzy, śluby) moich pradziadków z końca XIX i początku XX wieku, więc będę się starała jakoś to poskładać. Skorzystam oczywiście ze wskazówek otrzymanych od Pani.
Serdecznie pozdrawiam
Elzbieta Heininger

1 miesiąc 1 dzień temu #41604 przez Marzenna Schneider
Witam Pani Elżbieto - Poszukujemy równiez rodziny Heininger  z Częstochowy : W naszym rodzinnym drzewie znajduje się :
Fryderyk Aleksander Heininger. 1868 - 1939 urodzony w Piortkowie Trybunalskim a zmarł w Częstochowie  z ojca Aleksandra urodzonego w Gąbinie   i matki,Józefa Janicka  a żoną jego była Aliny Hoenel z Lipna. 

"Był przemysłowcem, działaczem strażackim i społecznym. Jego bratem był Jan Fryderyk (ok. 1873-1917), farbiarz, majster w fabryce włókienniczej Peltzerów w Częstochowie. W 1908 r. był współzałożycielem, a później członkiem zarządu Stowarzyszenia Majstrów Fabrycznych. W 1898 r. przejął po ojcu kierownictwo fabryki i w niedługim czasie przystąpił do jej reorganizacji; wprowadził nowoczesną technikę chemiczną, udoskonalił system pracy i jakości wykonania. W ciągu kilku lat utworzył oddziały firmy: w Tomaszowie, Łodzi, Noworadomsku (Radomsko), Częstochowie. W 1914 r. właśnie do Częstochowy (a właściwie do Zacisza pod Częstochową) przeniósł swoją firmę - Farbiarnię Parową i Pralnię Chemiczną. Uruchomił też sklep firmowy w Częstochowie (przy II Alei 19, później 32). Był zaangażowany w działalność Ochotniczej Straży Ogniowej w Częstochowie; pełnił funkcję naczelnika V Oddziału, a od 1932 r. zastępcy komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej. Od 1919 r. należał do zarządu Banku Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości. Działał również na rzecz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie. Zmarł 21 lipca 1939 r. w Częstochowie. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem Zasługi dla Pożarnictwa."
( informacje : czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/1,48725,4140740.html )
Proszę o kontakt najchętniej na Facebook gdzie znajdzie mnie Pani chyba najszybciej.
Pozdrawiam 
Marzenna Schneider

1 miesiąc 14 godzin temu #41607 przez Elzbieta Heininger
Pani Marzenno,
Bardzo dziękuję za odpowiedź i kontakt z Pani strony! Z dokumentów otrzymanych od mojego taty (min. akt ślubu mojego pradziadka, Edwada Gustawa Heininger z Anną Leontyną Lebkuchen) wynika, że rodzicami pradziadka (Edwada Gustawa) byli Aleksander Heininger i Józefa Heininger z domu Janicka. Wygląda na że to ta sama rodzina. 
Ależ mnie spotkała mila niespodzianka tej mroźnej niedzieli!
Będę się z Panią kontaktowala na FB.
Serdecznie pozdrawiam,
Elzbieta

Czas generowania strony: 0,000 s.