Topic-icon DOMINIK DZIWIŃSKI, Rudniki - szukam informacji

1 miesiąc 4 tygodni temu #42934 przez Rodzina Dziwinskich
DOMINIK DZIWIŃSKI, Rudniki - szukam informacji was created by Rodzina Dziwinskich
Szukam informacji o DOMINIKU DZIWIŃSKIM, urodzonym około roku 1806, zamieszkałym we wsi Rudniki gmina Włodowice. Był karbowym. Jego żona Marianna Bilusik. Dzieci - Jan, Józef (urodzony 1858) i Rozalia.

Chciałabym wiedzieć gdzie się urodził (w księgach urodzeń parafii Włodowice nie figuruje), jak się nazywali jego rodzice, rodzeństwo, inne dzieci jeśli je miał oraz gdzie zmarł.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 4 tygodni temu #42935 przez Leowigild Wizygocki
Przypuszczam, że żona nazywała się Bilnik (takie nazwisko z dawna w okolicach występuje), a nie Bilusik

Pozdrawiam
Leo

1 miesiąc 3 tygodni temu #42936 przez Rodzina Dziwinskich
Replied by Rodzina Dziwinskich on topic DOMINIK DZIWIŃSKI, Rudniki - szukam informacji
Ok, dziękuje za te informacje! 

1 miesiąc 3 tygodni temu - 1 miesiąc 3 tygodni temu #42938 przez Hanna Hofman-Polańska
 to są małżeństwa   i jest inne nazwisko przy Mariannie
Załączniki:

1 miesiąc 3 tygodni temu #42941 przez Leowigild Wizygocki
Faktycznie. Ale w tym indeksie można też znaleźć info o drugiej parze Dziwińskich: Janie i Mariannie, która też podobno była Szczęsna...(pewnie jest tu pomyłka). Jan i Dominik mogli być braćmi. Pierwszy syn Jana żenił się w parafii Sławków, dopiero następne dzieci we Włodowicach. To by mogło znaczyć, że Dziwińscy pochodzili właśnie z parafii Sławków.

1 miesiąc 3 tygodni temu #42942 przez Leowigild Wizygocki
W parafii Sławków jest akt ślubu Marianny Szczęsnej z Dominikiem (synem Tomasza i Jadwigi) tyle, że nazywającym się "Jurek" (rok 1834). Dominik pochodził z Bzowa. W parafii Kromołów, do której należał Bzów, jest akt chrztu Dominika Jurka ( syna Tomasza i Jadwigi) z roku 1807. Pasuje.

1 miesiąc 3 tygodni temu - 1 miesiąc 3 tygodni temu #42943 przez Rodzina Dziwinskich
Replied by Rodzina Dziwinskich on topic DOMINIK DZIWIŃSKI, Rudniki - szukam informacji
Dziękuje za wszystkie informacje, jednak podejrzewam że Dominik Jurek to nie Dominik Dziwiński.

Z wydanej przez USC Częstochowa dokumentacji - w tym akt zgonu Józefa Dziwińskiego z 1931 roku (syna Dominika) w rubryce rodzice są ujęci Dominik Dziwiński i Marianna z domu Bilusik. Tak jak Pan napisał - może to być źle odczytane nazwisko Bilnik. Rzeczywiście rodzina Bilnik jest w Włodowic z dziada pradziada a rodzina Bilusik nie figuruje nigdzie na Śląsku. Nawet jesli Marianna by figurowala pod nazwiskiem Szczesna (np po pierwszym mezu) to jej rodzice mieli by na nazwisko Bilnik a wspomniany akt slubu Dominika i Marianny ze Sławkowa mówi jednak o Mariannie Szczesnej z rodziców Szczesnych zonie Dominika Jurka.

Zgodnie z aktem urodzenia Józefa Dziwińskiego (syna Dominika) z Archiwum Diecezjalnego w Częstochowie z roku 1858 wynika że Dominik i Marianna mieli dzieci (albo przynajmniej cześć dzieci) dość późno - Józef urodził się kiedy Dominik miał 52 lata, Marianna miała wówczas 46 lat. Oprócz Józefa urodziły się jeszcze dzieci Jan (urodzony 1849) i Rozalia (urodzona w 1855). 
Dominik z Marianna mieszkali w Rudnikach dom numer 3. On pracował jako Karbowy - niekoniecznie był stamtąd, karbowi byli niższymi zarządcami/służbą szlachecką/szlachtą szaraczkową pozbawioną ziemi i często szli tam gdzie była praca.

Faktycznie w parafii Sławków jest akt urodzenia Bartlomieja Dziwińskiego z 1835 roku syna Jana Dziwińskiego i Marianny. Przy czym jest też akt zgonu Jana Dziwińskiego meża Anastazji w Częstochowie który urodził się w roku 1800. Poprzez Geneteke znalazłam w mazowieckim (w Jasieniec/Falęcinie) akt slubu Dominika Dziwinskiego urodzonego w 1804 - ozenil sie w wieku 30 lat z Apolonią a pochodził z Krzesztowa (to obecnie Wygiełzów w łodzkim) , jego rodzice w dniu jego ślubu już nie żyli. Ale są to wszystko to poszlaki i dane których nie moge powiazać.

A może ktoś z forumowiczów zna historie skąd wogole rodzina Dziwińskich wzięła się na Śląsku? 
Z bardzo starych danych (takich z lat 1700-1800) szczątkowych znalazłam Dziwińskich w wielkopolsce ale też Kraków, Lwów czy mazowieckie. Dziwinskich na Slasku jest najwiecej (co widac po grobonecie a danych z lat 1700-1800 nie najduje) Nie bardzo wiem jak to ugryżć :)

1 miesiąc 3 tygodni temu - 1 miesiąc 3 tygodni temu #42944 przez Leowigild Wizygocki
Pierwsza rzecz, to, że trzeba mieć ograniczone zaufanie do danych o rodzicach zmarłego podawanych w aktach zgonu (podawanych przez osoby trzecie!). Skoro zna Pani daty urodzenia dzieci Dominika, to znaczy, że ma pani ich akty urodzenia? To jest podstawa!

Nie odrzucałbym tak łatwo tożsamości Dominika Dziwińskiego i Dominika Jurka. Przyszło mi też do głowy, że Jan i Dominik, to ta sama osoba! (Naprawdę nie takie kwiatki można w księgach spotkać...)

Odrzucam natomiast Dziwińskich z Częstochowy, łódzkiego i mazowieckiego. 

PS
Ani Rudniki ani Sławków to nie Śląsk!

1 miesiąc 3 tygodni temu #42948 przez Rodzina Dziwinskich
Tak, akt zgonu Józefa syna Dominika zgłosił do urzędu ktoś trzeci. Nie pomyślałam że to przecież dane podane przez osobę zgłaszająca wpisał urząd - przecież chyba wtedy tego nie weryfikowano!

Mam akt urodzenia Józefa z 1858 roku taki odręczny i jak powiekszyłam go na komputerze to teraz widzę że odczytałam zdanie "i małżonki jego Marianny z wczesnych lat czterdzieści sześć" a tam w powiększeniu widać że to jest nie wczesnych a  "z Szczęsnych".
Czyli Marianna była napewno Szczęsna! a w dokumencie z USC Czestochowa jest błednie podane nazwisko.

Nie wierzyłam w to wcześniej ale faktycznie Jan może być Dominikiem (!).
Bardzo dziękuje za wszystkie uwagi.

Czas generowania strony: 0,000 s.