Topic-icon Osada Witek na terenie obecnego Myszkowa

1 miesiąc 2 tygodni temu #42952 przez Mariusz Kaczmarek
   Witam,szukam informacji nt. Osady Witek na terenie obecnego Myszkowa. O tej osadzie dowiedziałem się z Obwieszczenia o wywłaszczeniu w 1949 w pod budowę szkoły (Obecna szkoła SP 3), Wywłaszczono wtedy małżonków Chaima i Rywkę-Itlę Rajzmanów:osada Witek III  hip. 13/16osada Witek VIII hip. 13/26łącznie o powierzchni 7129m2.Szukam informacji z czystej ciekawości o tej osadzie tylko bo wcześniej o niej nie słyszałemZ góry dziękuję za informacjePozdrawiam
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 2 tygodni temu #42953 przez Henryk Gliński
Zapewne mowa o dawnym folwarku Witek, można kupić kamienicę należącą do folwarku: myszkow.nieruchomosci-online.pl/budynek-...rzedaz/21673997.html
Za tę wiadomość podziękował(a): Mariusz Kaczmarek

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 2 tygodni temu #42955 przez Mariusz Kaczmarek
Czy ktoś z Państwa orientuje się do kogo należał ów folwark

Dziękuję
Mariusz


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 1 tydzień temu #43016 przez Krzysztof Łągiewka
Najlepszą i jedyną metodą, aby dowiedzieć się do kogo należały osady Witek jest zajrzeć do ich ksiąg wieczystych. Innych możliwości nie ma i inaczej się niczego nie dowiemy.
Ksiąg wieczystych na osady Witek powstało 11:
nr rep hip 13/13 Osada Witek nr 1
nr rep hip 13/14 Osada Witek nr 2
nr rep hip 13/15 Nieruchomość w osadzie Witek nr 1
nr rep hip 13/16 Osada Witek nr 3
nr rep hip 13/19 Osada Witek nr 4
nr rep hip 13/20 Osada Witek nr 5
nr rep hip 13/22 Nieruchomość w osadzie Witek nr 2
nr rep hip 13/23 Osada Witek nr 6
nr rep hip 13/24 Osada Witek nr 7
nr rep hip 13/25 Nieruchomość w osadzie Witek nr 3
nr rep hip 13/26 Osada Witek nr 8
Gdzie będą znajdować się powyższe księgi wieczyste? W wydziale ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym w Myszkowie. Przeglądałem w tym wydziale niektóre dawne księgi, ale tych akurat nie. Co jest konieczne aby do nich zajrzeć? Przede wszystkim znać ich numery oraz nazwy, ale to już Pan teraz wie. Następnie należy złożyć wniosek o ich udostępnienie w sekretariacie sądu do prezesa. We wniosku też trzeba napisać, że księgi te chce się fotografować. Należy też uzasadnić przyczynę wglądu np. praca naukowa, magisterska, pisanie książki, artykułu historycznego itp. Z tego co wiem to zgodę się uzyskuje i wtedy należy już bezpośrednio kontaktować się wydziałem ksiąg wieczystych na określony dzień kiedy oni te księgi przygotują u nich do wglądu.
I tak jak pisałem innej możliwości znalezienia tak szczegółowych i dobrych informacji o osadzie Witek nigdzie nie będzie. Nie wiem czy ktokolwiek "badał" te księgi historycznie, ale raczej nie sądzę. Byłby Pan pierwszy i wtedy mógłby opublikować nawet jakiś artykuł na ich temat np. w Zeszytach Myszkowskich. Byłoby to coś nowego, jeszcze nie znanego o czym nikt wcześniej nie napisał.
Dawniej Myszków należał do dóbr Żarki, które już od XIX wieku były parcelowane i wyprzedawane po kawałku. Osada Witek powstała więc na terenie Myszkowa po wydzieleniu jej z dóbr Żarki.
W ogóle to dawne numery ksiąg wieczystych zapisywano nieco inaczej tj. duża cyfra i mała cyfra powyżej dużej. Nie da się tego tutaj w tekście przedstawić więc przedstawiam prawidłową formę na fotografii poniżej. W podaniu do sądu można te numery też tak podać.
 
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 miesiąc 6 dni temu - 1 miesiąc 6 dni temu #43051 przez Mariusz Kaczmarek
Dziękuję Panie Krzysztofie za tak dokładne informacje (gdzie i jak szukać), w przyszłym roku postaram się przyjrzeć tematowi.

Tymczasem, zdrowych i wesołych świąt!!

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.